
uchwała Nr XXI/89/2004 z dnia 15-102004 w sprawie uchwalenia programu gospodarczego pn.Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Doruchów na lata 2004-2214"
U C H W A Ł A Nr XXI/89/2004
RADY GMINY DORUCHÓW
z dnia 15 października 2004r.
w sprawie : uchwalenia programu gospodarczego np. „ Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Doruchów na lata 2004-2014 „.
Na podstawie art.18 ust.2 pkty.6 ustawy dnia 08 marca 1990 r o samorządzie gminnym ( Dz. U. Z 2001r. Nr 142 poz.1591 z póź. zm.) Rada Gminy uchwala , co następuje :
§ 1
Uchwala się do realizacji program gospodarczy pn. „Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Doruchów na lata 2004-2014”, zawierający cele i kierunki działania, programy operacyjne, wieloletni plan inwestycyjny oraz kryteria oceny przedsięwzięć inwestycyjnych wraz z ich monitorowaniem i wdrażaniem będący
załącznikiem do niniejszej uchwały.
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodnicząca Rady Gminy
Joanna Blewąska
PLAN rOZWOJU
LOKALNEGO
GMINY DORUCHÓW
NA LATA
2004 - 2013
Doruchów, październik 2004r.
SPIS TREŚCI
Wstęp 3
Załączniki 4
1.0. Obszar i czas realizacji Planu Rozwoju Lokalnego 13
2.0. Aktualna sytuacja społeczno-gospodarcza na obszarze objętym wdrażaniem planu 17
2.1. Raport o stanie gminy Doruchów 18
2.2. Identyfikacja problemów na podstawie analizy SWOT (opracowano w oparciu o debaty strategiczne) 50
3.0. Zadania polegające na poprawie sytuacji na danym obszarze 59
3.1. Cele i kierunki działania 60
3.2. Wybrany wariant rozwoju [lista zadań (celów) do zrealizowania wynikających z hierarchii ważności] 63
4.0. Realizacja zadań i projektów 67
4.1. Programy Operacyjne i ich oznaczenie 67
4.2. Planowane projekty i zadania w okresie 2004-2014 68
4.3. Wieloletni Plan Inwestycyjny 2004-2014 (zintegrowana tabela zadań) 82
5.0. Powiązania projektów z innymi działaniami na terenie powiatu i województwa 94
6.0. Oczekiwane wskaźniki osiągnięć Planu Rozwoju Lokalnego 99
7.0. Plan finansowy na lata 2004-2014 104
7.1. Ocena sytuacji finansowej gminy Doruchów w latach 2000-2003 z uwzględnieniem planu budżetu na 2004r 105
7.2. Analiza struktury dochodów 106
7.3. Analiza struktury wydatków 109
7.4. Projekcja wolnych środków na inwestycje 111
7.5. Podział na źródła finansowania 119
8.0. System wdrażania 120
9.0. Sposoby monitorowania i oceny komunikacji społecznej 121
9.1. Sposoby oceny realizacji Planu Rozwoju Lokalnego 122
9.2. Podział potencjału inwestycyjnego na poszczególne priorytety, cele pierwszorzędne
cele drugorzędne, inne cele 123
9.3. Public Relations Planu Rozwoju Lokalnego 125
WSTĘP
Plan Rozwoju Lokalnego Gminy Doruchów to dokument o charakterze strategicznym stanowiący integralną część Strategii Rozwoju Gminy Doruchów.
Obowiązek opracowania planu wynika z zapisów Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i dotyczy przede wszystkim inwestycji, których wykonanie może być dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz innych środków zewnętrznych.
Zapisy Planu Rozwoju Lokalnego są spójne z Narodowym Planem Rozwoju, ze Strategią Rozwoju Województwa Wielkopolskiego oraz ze Strategią Rozwoju Powiatu Ostrzeszowskiego, zatem działania zaproponowane w omawianym opracowaniu wynikają
z celów w/w dokumentów.
Priorytetowe inwestycje gminy przeznaczone do realizacji na najbliższe lata wskazali członkowie zespołu zadaniowego powołanego przez Wójta Gminy Doruchów.
Plan Rozwoju Lokalnego opracowano według zaproponowanej w podręczniku wdrażania ZPORR struktury, nieco zmodyfikowanej ze względu na specyfikę wcześniej opracowanych dokumentów takich, jak „Strategia Rozwoju Gminy Doruchów” oraz „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Doruchów”.
ZAŁĄCZNIKI
ZARZĄDZENIE nr 26/2004
Wójta Gminy Doruchów
z dnia 24.09.2004
w sprawie:
procedury opracowania Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Doruchów
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U.Nr 142, poz. 1591 z 2001r. z późn. zm.)
Podejmując działania mające na celu opracowanie pierwszej edycji Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Doruchów, optymalnie dobranego zarówno pod względem potrzeb strategicznych jak i możliwości finansowych gminy
Wójt Gminy
zarządza:
§ 1
1. Powołać Komisję Koordynacyjną ds. Planu Rozwoju Lokalnego (zwaną dalej „Komisją”), w skład której wchodzą osoby wymienione w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2. Na Przewodniczącego Komisji Koordynacyjnej ds. Planu Rozwoju Lokalnego powołać Tomasza Bugaryna – sekretarza Urzędu Gminy
3. Na Wiceprzewodniczącego Komisji Koordynacyjnej ds. Planu Rozwoju Lokalnego powołać Stanisława Smiatacza – Kierownika Referatu Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej
i Budownictwa
4. Celem opracowania Planu Rozwoju Lokalnego jest :
1) stworzenie dokumentu pomocniczego w negocjacjach o uzyskanie dofinansowania
z zewnętrznych środków finansowych, na przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane na terenie gminy,
2) komunikacja władz samorządowych z mieszkańcami w zakresie długookresowych zamierzeń inwestycyjnych, uwzględniających także wnioski/postulaty składane przez mieszkańców,
3) przedstawienie przyszłym partnerom przedsięwzięć publiczno-prawnych długookresowych planów przedsięwzięć inwestycyjnych,
4) utworzenie bazy danych o wszystkich potrzebach inwestycyjnych gminy,
5) zgromadzenie danych o wszystkich rozpoczętych inwestycjach (koncepcje, dokumentacje techniczne, itp.),
6) konfrontacja potrzeb inwestycyjnych z możliwościami inwestycyjnymi,
7) uniknięcie jednoczesnego otwierania zbyt wielu frontów inwestycyjnych w stosunku do zdolności finansowania gminy,
8) określenie w okresie wieloletnim poziomu wydatków planowanych do poniesienia
z budżetu gminy i przeznaczonych na przedsięwzięcia inwestycyjne gminy.
§ 2
1. Prace nad Planem Rozwoju Lokalnego (PRL) przebiegać będą według przyjętego harmonogramu, który stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2. Plan Rozwoju Lokalnego tworzony przez Komisję posiadać będzie formułę planu „kroczącego”,
tj. aktualizowanego corocznie z uzasadnionych powodów obejmujących m.in. :
1) zmiany w źródłach finansowania PRL.
2) dezaktualizację zadań wprowadzonych do PRL.
§ 3
1. Przedmiotem planowania w PRL będą przedsięwzięcia inwestycyjne obejmujące :
1) wszelkie nakłady związane z realizacją danego projektu począwszy od prac badawczych dot. tego projektu, wykupu gruntów, itp. do zakończenia prac budowlanych i oddania obiektu/ów do użytku.
2) Modernizację istniejącego rzeczowego majątku trwałego i zakupy inwestycyjne.
3) Przedsięwzięcia inwestycyjne o wartości jednostkowej powyżej 20.000,-zł (z VAT).
2. Samodzielne przedsięwzięcia inwestycyjne o wartości jednostkowej do 20.000,-zł objęte zostaną prognozą wydatków budżetowych na lata 2004-2006 sporządzoną przez Skarbnika Gminy.
3. Wartość remontów odtworzeniowych objęta zostanie prognozą wydatków budżetowych na lata 2004 – 2006 sporządzoną przez Skarbnika Gminy.
§ 4
Skarbnik Gminy przedstawiając opracowaną prognozę potencjału inwestycyjnego gminy na lata 2004 – 2006 wraz z dopuszczalnym poziomem zadłużenia Gminy (przy założeniu pozyskania zewnętrznych długoterminowych środków finansowych ze źródeł komercyjnych), przedłoży jednocześnie opis parametrów przyjętych w projekcji dochodów oraz wydatków Gminy.
Opracowując projekcję, o której mowa w ust. 1 Skarbnik Gminy zasięga wszelkich niezbędnych konsultacji celem opracowania danych, o których mowa w pkt. 7 i 8 załączonego harmonogramu, na wiarygodnym i stabilnym poziomie.
W trakcie prac nad PRL Skarbnik Gminy przedłoży Komisji pisemne propozycje (uwzględniające obowiązujące przepisy) dot. form i zasad dofinansowania przedsięwzięć inwestycyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące usługi publiczne w imieniu Gminy.
Przed zakończeniem prac nad PRL, Skarbnik Gminy dokona korekty projekcji dochodów
i wydatków z uwzględnieniem zadań inwestycyjnych przyjętych do PRL generujących dodatkowe wydatki lub generujących dodatkowe dochody. Korekty te zostaną uwzględnione przez Wójta Gminy w ostatecznej wersji pierwszej edycji PRL.
§ 5
Wniosek przedsięwzięć inwestycyjnych do PRL (zwany dalej „wnioskiem”) składany może być wyłącznie na ujednoliconym wzorze stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.
Do PRL przyjmowane będą wyłącznie wnioski przedsięwzięć inwestycyjnych kompletnie wypełnione i podpisane.
Kompletnie wypełnione i podpisane wnioski przyjmuje od merytorycznych pracowników Urzędu Gminy Sekretarz Gminy.
Wnioskodawcą przedsięwzięć inwestycyjnych mogą być samodzielni pracownicy Urzędu Gminy, a także jednostki organizacyjne powiązane z budżetem Gminy, w tym również spółki prawa handlowego.
Postulaty do PRL oraz wnioski składać mogą także radni, stowarzyszenia i nieformalne grupy mieszkańców, organizacje reprezentujące biznes lokalny i inne zorganizowane grupy społeczne - z uwzględnieniem zapisów w ust. 6.
Wszelkie postulaty i wnioski przedsięwzięć inwestycyjnych do PRL przyjmują pracownicy merytorycznie właściwi dla charakteru danego wniosku – nazwiska osób oraz numery pokoi,
w których można składać wnioski/postulaty określa załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
Złożone wnioski weryfikowane są przez osoby merytoryczne określone w załączniku nr 4
i ewentualne ujmowane we wnioskach składanych przez te osoby do PRL. Złożone sugestie i postulaty (inicjatywy mieszkańców) stanowić mogą podstawę wniosków składanych przez dane osoby do PRL.
W przypadku nie ujęcia przez osoby merytoryczne określone w załączniku nr 4 postulatu/wniosku złożonego przez grupy mieszkańców wymienionych w ust. 5, osoby te informują wnioskodawcę o przyczynie odstąpienia od wniosku.
O terminie i trybie rozpoczęcia przyjmowania wniosków od mieszkańców wymienionych w ust. 5 oraz kryteriach kwalifikacji zadań do PRL, informuje media (zgodnie z harmonogramem) Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej ds. Planu Rozwoju Lokalnego.
Osoba wnioskująca będzie miała na uwadze kierunki rozwoju gminy ujęte w priorytetach oraz celach Strategii Rozwoju Gminy Doruchów
Kryteria oceny zadań w projekcie zawiera załącznik nr 5.
§ 6
Okres konsultacji społecznych przewidzianych w harmonogramie prac nad PRL obejmował będzie także konsultacje z podmiotami będącymi dostawcami mediów tj. energii, gazu, itd.
Celem kolejnych działań określonych w załączonym terminowo harmonogramie prac jest przedstawienie projektu PRL najpóźniej do 10 października 2004 (dotyczy pisemnego projektu) oraz do dnia 30 września (dotyczy kolejnych lat aktualizacji i sporządzania PRL).
§ 7
Przy opracowywaniu Planu Rozwoju Lokalnego zsynchronizowanego ze Strategią Rozwoju Gminy przyjmuje się zasadę otwartości przyjętego niniejszym zarządzeniem systemu prac nad PRL na ewentualne korekty, o ile usprawnią one przyjęty tryb pracy nad PRL bez wypaczenia jego celu i istoty oraz zachowają ostateczny planowany termin zakończenia prac nad pierwszą edycją PRL.
§ 8
Zarządzenie realizowane będzie przez Wójta Gminy Doruchów we współpracy z Komisją Koordynacyjną PRL i Radą Gminy.
§ 9
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wójt Gminy Doruchów
mgr Józef Wilkosz
…………………………………
Zał. Nr 1 do zarządzenia Wójta Gminy Doruchów
Nr 26/2004
z dnia 24.09.2004 r.
SKŁAD OSOBOWY KOMISJI KOORDYNACYJNEJ
DS. PLANU ROZWOJU LOKALNEGO GMINY DORUCHÓW
Przewodniczący Komisji – Bugaryn Tomasz
Wiceprzewodniczący – Smiatacz Stanisław
Członkowie:
Lasota Władysława
Mazur Ryszard
Mak Wiktoria
Liebner Halina
Wyrwas Grzegorz
Zał. Nr 2 do zarządzenia Wójta Gminy Doruchów
Nr 26/2004
z dnia24.09.2004 r.
HARMONOGRAM PRAC NAD PRL
L.p. |
Rodzaj działań |
Termin |
Wykonawca |
1. |
Przyjęcie zarządzenia w sprawie procedury opracowania Planu Rozwoju Lokalnego oraz powołanie Komisji Koordynacyjnej Planu Rozwoju Lokalnego wraz z wyznaczeniem koordynatorów w jednostkach powiązanych z budżetem gminy . |
w dniu podjęcia zarządzenia przez Wójta |
Wójt Gminy |
2. |
Opracowanie wstępnego projektu „Procedury opracowania PRL” (rodzaj i wartość zadań ujmowanych w PRL, wnioskodawcy, zakres przedmiotowy, czy „kroczący” charakter planu, inne) i przedstawienie ich Komisji PRL do zaopiniowania. |
w dniu podjęcia zarządzenia przez Wójta |
BMI Sp. z o.o., Wójt Gminy, Koordynator ds. Programów Unii Europejskiej. |
3. |
Warsztaty szkoleniowe dla Komisji Koordynacyjnej Planu Rozwoju Lokalnego i jednostek podległych gminie. |
04.10.2004 |
BMI Sp. z o.o., Koordynator ds. Programów Unii Europejskiej. |
4. |
Wnioskowanie przez radnych, kierowników jednostek organizacyjnych gminy, organizacje i stowarzyszenia, pracowników Urzędu Gminy oraz jednostki powiązane z budżetem gminy zadań inwestycyjnych do PRL na ujednoliconych kartach informacyjnych. |
08.10.2004 |
radni, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, organizacje i stowarzyszenia, pracownicy Urzędu Gminy |
5. |
Ustalenie możliwości współfinansowania zadań ze środków zewnętrznych i przekazanie informacji (zakładany poziom współfinansowania, termin). |
30.09.2004 |
Koordynator ds. Programów Unii Europejskiej. |
6. |
Przedstawienie prognozowanego potencjału inwestycyjnego i projekcja zadłużenia gminy na lata 2004-2007 i przekazanie prognoz Koordynatorowi ds. programów Unii Europejskiej. |
30.09.2004 |
Skarbnik Gminy, BMI Sp. z o.o. |
7. |
Ustalenie propozycji hierarchii zadań według ustalonych kryteriów. |
09.10.2004 |
BMI Sp. z o.o., lub Koordynator ds. Programów Unii Europejskiej, Wójt Gminy |
8. |
Zakończenie prac nad PRL i przekazanie do konsultacji społecznych. |
10.10.2004 |
Przewodniczący Komisji PRL na ręce Przewodniczącego Rady Gminy |
9. |
Podjęcie uchwały Rady Gminy o zatwierdzeniu „Planu Rozwoju Lokalnego” |
październik |
Przewodniczący Rady Gminy |
Zał. Nr 3 do zarządzenia Wójta Gminy Doruchów
Nr 26/2004.
z dnia 24.09.2004
WNIOSEK
PRZEDSIĘWZIĘCIA INWESTYCYJNEGO DO PRL
(TERMS OF REFERENCE)
NAZWA ZADANIA:
Propozycja nazwy zadania inwestycyjnego.
OSOBA ODPOWIEDZIALNA ZA REALIZACJĘ ZADANIA:
Osobą odpowiedzialną za realizację zadania jest ……………. - ………………………… Referatu Urzędu Gminy w Doruchowie zgłaszającego wniosek lub osoba przez niego wskazana.
BENEFICJENT:
Beneficjentem jest grupa mieszkańców gminy, która będzie korzystać z efektów zadania po jego realizacji (np. młodzież gminy, mieszkańcy osiedla, wszyscy mieszkańcy, czytelnicy biblioteki, itp.).
KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
W tym punkcie należy wykazać m.in.: związek funkcjonalny lub techniczny z innymi realizowanymi zadaniami; obowiązek realizacji wynikający z przepisów.
W tym punkcie m.in. należy określić czy planowane przedsięwzięcie posiada opracowaną dokumentację techniczną oraz czy posiada pozwolenie na budowę. Jeżeli spełnienie tych warunków nie jest wymagane należy również to zapisać.
Należy również opisać aktualne zaawansowanie prac nad realizacja zadania inwestycyjnego.
LOKALIZACJA:
Określając lokalizację należy umiejscowić planowane przedsięwzięcie, podając adres / numer działki, podać inne dane charakteryzujące nieruchomość, w tym także formę władania gruntem czyja własność, jak dzierżawa to na ile lat zawarta.
Należy również określić czy planowane przedsięwzięcie jest zgodne z aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli spełnienie tego warunku nie jest wymagane należy również to zapisać.
CZAS REALIZACJI PROJEKTU:
W tej pozycji należy określić proponowane ramy czasowe realizacji projektu.
EFEKT:
Ekonomiczny (mierzalny) będzie generować dodatkowe dochody, czy dodatkowe wydatki.
Społeczny zaspokaja potrzeby mieszkańców (dostępność do placówek oświaty, poprawia komunikację, itp.), poprawia aktywność zawodową mieszkańców, stwarza warunki do ożywienia inwestycyjnego wśród podmiotów gospodarczych, itp.
Inne efekty.
KOSZTY:
W niniejszej pozycji należy podać jednorazowe nakłady inwestycyjne na zadanie a także roczne koszty eksploatacji, które będą miały wpływ na budżet gminy.
ZAANGAŻOWANIE ŚRODKÓW WŁASNYCH:
W pozycji tej należy określić udział środków własnych w całkowitych nakładach inwestycyjnych; procentowo i kwotowo. Należy również wskazać, czy realizowany projekt należy do zadań własnych gminy.
WPŁYW NA ŚRODOWISKO:
W niniejszej pozycji należy określić wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko: pozytywny / neutralny / negatywny, oraz uzasadnić.
PARTNERZY PROJEKTU:
W niniejszej pozycji należy wymienić partnerów zaangażowanych w jakikolwiek sposób (pośrednio lub bezpośrednio) w realizację projektu oraz ewentualnie wykazać czy planowane i możliwe jest pozyskanie dodatkowych środków na realizację przedsięwzięcia z: funduszy pomocowych Unii Europejskiej, PPP, i innych.
UZASADNIENIE:
Uzasadniając proponowane zadanie należy wykazać jego związek z innymi zadaniami zrealizowanymi lub realizowanymi, w stosunku do których posiada ono charakter komplementarny, pozwalający wzmocnić pozytywny całkowity efekt na otoczenie.
Data :
....................................................... ........................................................
Podpis Kierownika Podpis Wójta
Referatu
Zał. Nr 4 do zarządzenia Wójta Gminy Doruchów
Nr 26/2004
z dnia24.09.2004 r.
WYKAZ REFERATÓW URZĘDU GMINY,
W KTÓRYCH MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI
Lp. |
Nazwa Referatu |
1. |
Referat Rolnictwa Gospodarki Komunalnej i Budownictwa |
Zał. Nr 5 do zarządzenia Wójta Gminy Doruchów
Nr 26/2004.
z dnia24.09.2004 r.
KRYTERIA OCENY ZADAŃ W PROJEKCIE:
LP. |
WYSZCZEGÓLNIENIE |
PUNKTACJA |
1. |
Zgodność ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego |
2 punkty |
2. |
Dokumentacja (dokumentacja techniczna, kosztorys inwestorski) |
1 punkt |
3. |
Możliwość finansowania zadania przy udziale środków zewnętrznych (fundusze strukturalne; PPP; inne) |
1 punkt |
4. |
Pozwolenie na budowę |
2 punkty |
5. |
Przedsięwzięcia realizowane w ramach zadań własnych gminy |
3 punkty |
6. |
Komplementarność - powiązanie z innymi zadaniami |
1 punkt |
Razem: |
10 punktów |
1.0. OBSZAR I CZAS REALIZACJI PLANU ROZWOJU LOKALNEGO
W celach i kierunkach działania oraz wybranym wariancie rozwoju znajdujących się w niniejszym dokumencie zawarte są cele, które stanowią naturalny obszar realizacji Planu Rozwoju Lokalnego dla Gminy Doruchów.
Plan ten określa szczególne obszary, które stanowią wyodrębnione elementy przestrzeni gminy:
obszar środowiska przyrodniczego,
obszary prawnie chronione,
obszary ochrony dóbr kultury i dziedzictwa kulturowego,
obszary rolnictwa ekologicznego,
obszary zorganizowanego sportu, rekreacji i kultury masowej,
obszar terenów budowlanych,
obszary zagospodarowania turystycznego,
tereny proinwestycyjne (pod działalność MSP),
obszary o szczególnych walorach krajobrazowych,
obszar komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej,
obszar gospodarki wodno – ściekowej,
obszar ochrony zdrowia i pomocy społecznej (dostęp do specjalistycznych usług medycznych),
obszar promocji obszarów prorozwojowych,
obszary turystyczne i agroturystyczne.
Powyższe obszary zapisane w priorytetach i celach pierwszorzędnych traktuje się jako obszary rozwoju społeczno-gospodarczego, priorytetowe na lata 2004-2006.
Natomiast obszary zapisane w celach drugorzędnych są bliższe projekcji realizacji Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2007-2014 i obejmują:
obszary gospodarki wodno – ściekowej,
obszar rozwoju infrastruktury oświatowej,
obszar pomocy społeczności lokalnej,
obszary agroturystyki.
Obszary zidentyfikowane na podstawie Strategii Rozwoju Gminy Doruchów stanowią o podziale przestrzeni społeczno – gospodarczej gminy, a w których to obszarach będą realizowane poszczególne przedsięwzięcia zamieszczone w zintegrowanej tabeli Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Dotyczy to inwestycji finansowych w oparciu o montaż finansowy środków z budżetu gminy i funduszy strukturalnych, jak i realizowanych tylko w oparciu o środki własne.
MISJA GMINY DORUCHÓW
Misja jest wyrażeniem, które określa główny cel gminy, jego „sens życia”.
Jest wyrazem dążeń i oczekiwań w stosunku do gminy, dla którego została sformułowana.
Wypracowana misja rozwoju gminy poprzez wizję, pokazuje pozytywny obraz gminy Doruchów w perspektywie 10 lat. Przeprowadzone analizy i wyartykułowane potrzeby mieszkańców, pozwalają na określenie głównych celów strategii. Cele te będą wyznacznikiem kierunku wszystkich działań objętych strategią.
Misja dla Gminy Doruchów jest opisem wizji gminy oraz głównego pola działań w przyszłości. Koncentruje się ona na istocie rzeczy, dostosowuje kierunki działań do długoterminowych celów, równocześnie pełni funkcje motywacyjne i promocyjne.
Misja wyraźnie określa charakter gminy i wskazuje jej atuty. Z misji bezpośrednio wynikają obszary, które powinny być rozwijane. Obszary rozwojowe gminy Doruchów wzajemnie się uzupełniają.
Wiele zadań realizacyjnych wskazanych w obszarze "gospodarka" powiązanych będzie zarówno z obszarem "infrastruktura" oraz dotyczącym samych mieszkańców.
W dalszej części strategii przedstawiono obszary, cele i kierunki działania dla każdego z obszarów życia społeczno – gospodarczego (gospodarka, infrastruktura, przestrzeń, społeczność).
GMINA DORUCHÓW
OBSZAR SAMORZĄDU POŁUDNIOWEJ WIELKOPOLSKI OPARTY W SFERZE GOSPODARCZEJ O ROLNICTWO I RÓŻNE FORMY TURYSTYKI.
GMINA Z ROZWINIĘTĄ INFRASTURKTURĄ KOMUNALNĄ OFERUJĄCA DOBRE ZAPLECZE SPORTOWE I KULTURALNE ORAZ WYSOKI POZIOM USŁUG.
BEZPIECZNA GMINA SPRZYJAJĄCA ROZWOJOWI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI.
2.0. AKTUALNA SYTUACJA
SPOŁECZNO-GOSPODARCZA NA OBSZARZE OBJĘTYM WDRAŻANIEM PLANU
2.1. Raport o stanie Gminy Doruchów
D
oruchów jest jedną z 226 gmin województwa wielkopolskiego. Gmina jest w powiecie ostrzeszowskim i graniczy z gminami: od wschodu z gminą Galewice, od zachodu z gminą Ostrzeszów, od północy z gminą Grabów nad Prosną, od południa z gminami Kępno i Wieruszów.
Według podziału Polski na jednostki fizyczno-geograficznej część wschodnia gminy położona jest w makroregionie Niziny Południowo Wielkopolskiej w mezoregionie
Wysoczyzna Wieruszowska, zwanej Wysoczyzną Bolesławiecką. Część zachodnia gminy zaliczana jest do Wzgórz Ostrzeszowskich.
Pierwsza wzmianka o Doruchowie pochodzi z 1213 roku. Nazwa miejscowości wywodzi się od nazwiska właściciela majątku, którym był DORUCH.
Doruchów jest gminą typowo rolniczą. Obszar Gminy wynosi 9.933 ha, na którym zamieszkuje 5.165 mieszkańców w 8 wioskach sołeckich tj:
sołectwo Doruchów I
sołectwo Doruchów II
sołectwo Godziętowy
sołectwo Plugawice
sołectwo Przytocznica
sołectwo Skarydzew
sołectwo Tokarzew
sołectwo Torzeniec
W skład poszczególnych sołectw wchodzą następujące wioski:
Doruchów I: Doruchów, Stara Kuźnica I
Doruchów II : Stara Kuźnica II, Zalesie, Wrzosy, Gruszków
Godziętowy: Godziętowy, Pieczyska
Plugawice: Plugawice, Oświęcim, Tonia
Przytocznica: sama wioska Przytocznica
Skarydzew: Skarydzew, Wygoda Plugawska, Morawin, Mieleszówka
Tokarzew: Tokarzew, Wygoda Tokarska
Torzeniec: Torzeniec, Torzeniec PGR, Rudniczysko
Pod względem rzeźby i geomorfologii na terenie gminy znajdują się następujące jednostki klasyfikacji:
wysoczyzna morenowa falista,
dolina rzeki Prosny z systemem teras,
równiny sandrowe,
doliny bocznych dopływów Prosny.
Gmina nie posiada znaczących złóż surowców mineralnych o dobrych parametrach tj. kruszyw naturalnych, surowców ilastych i torfów. Wyjątkiem jest złoże kruszywa naturalnego “Tokarzew” które jest położone na obszarze prawnie chronionym.
Przeprowadzona diagnoza środowiska przyrodniczego pozwala na identyfikację podstawowych jego walorów.
rzeźba terenu stosunkowo monotonna w części wschodniej gminy, a bardziej urozmaicona w części zachodniej ( z doliną rz. Prosny ),
warunki klimatyczne zaliczane do przeciętnych z wskazanie bardziej korzystnych w pobliżu większych kompleksów leśnych,
grunty nośne i średnio nośne pozwalają na posadowienie obiektów budowlanych,
występują rezerwaty przyrody,
przewaga gleb niskich klas tj. V i VI,
woda w utworach czwartorzędowych i jurajskich zabezpiecza potrzeby gminy i umożliwia budowę kolejnych ujęć wodnych o wydajności w granicach 5-95 m. sześciennych,
występuje nagromadzenie chronionych gatunków ptaków i roślin, szczególnie w dolinie
rz. Prosny.
Położenie gminy w dalszej odległości od obszarów zurbanizowanych, jak i ośrodków przemysłowych decyduje o niewielkim stopniu degradacji środowiska przyrodniczego i korzystnych warunkach dla rozwoju agroturystyki (część zachodnia) oraz produkcji zdrowej żywności.
WYKAZ MIEJSCOWOŚCI W POSZCZEGÓLNYCH MIEJSCOWOŚCIACH
MIEJSCOWOŚĆ |
LICZBA LUDNOŚCI |
MIEJSCOWOŚĆ |
LICZBA LUDNOŚCI |
Doruchów bez ulic od 1-81 |
404 |
Godziętowy |
386 |
Ul. Kaliska |
297 |
Gruszków |
48 |
Ul. Kępińska |
88 |
Mieleszówka |
113 |
Ul. Kościelna |
75 |
Morawin |
59 |
Ul. Krótka |
50 |
Oświęcim |
113 |
Ul. Krzywa |
29 |
Pieczyska |
7 |
Ul. Kwiatowa |
118 |
Plugawice |
69 |
Ul. Leśna |
35 |
Przytocznica |
360 |
Ul. Lipowa |
35 |
Rudniczysko |
106 |
Ul. Łąkowa |
23 |
Skaryszew |
182 |
Ul. Nowa |
10 |
Stara Kuźnica I |
155 |
Ul. Ogrodowa |
38 |
Stara Kuźnica II |
183 |
Ul. Ostrzeszowska |
131 |
Tonia |
46 |
Ul. Parkowa |
39 |
Tokarzew |
254 |
Ul. Polna |
5 |
Torzeniec |
450 |
Ul. Powstańców Wlkp. |
5 |
Torzeniec PGR |
100 |
Ul. Rolna |
100 |
Wrzosy |
194 |
Ul. Rzemieślnicza |
56 |
Wygoda Plugawska |
103 |
Ul. Słoneczna |
64 |
Wygoda Tokarska |
39 |
Ul. Spokojna |
24 |
Zalesie |
282 |
Ul. Sportowa |
20 |
||
Ul. Spółdzielcza |
51 | ||
Ul. Szkolna |
49 | ||
Ul. Topolowa |
33 | ||
Ul. Tokarska |
108 | ||
Ul. Zielona |
29 | ||
DORUCHÓW RAZEM: |
1916 |
||
GMINA DORUCHÓW RAZEM: |
5165 |
LICZBA LUDNOSCI
W POSZCZEGÓLNYCH SOŁECTWACH GMINY DORUCHÓW
Lp. |
Nazwa sołectwa |
Liczba ludności |
1 |
Sołectwo Doruchów I |
2071 |
2 |
Sołectwo Doruchów II |
707 |
3 |
Sołectwo Godziętowy |
393 |
4 |
Sołectwo Plugawice |
228 |
5 |
Sołectwo Przytocznica |
360 |
6 |
Sołectwo Skarydzew |
457 |
7 |
Sołectwo Torzeniec |
656 |
8 |
Sołectwo Tokarzew |
293 |
RAZEM: |
5165 |
1.0. Syntetyczna charakterystyka gminy.
1.1. Położenie, dane ogólne, powiązanie z otoczeniem.
Gmina obejmuje obszar 99,33 km2, w tym:
NAZWA GRUNTU |
WARTOŚĆ |
Użytki rolne ogółem, w tym: |
63,17 km2 |
- grunty orne |
50,55 km2 |
- sady |
0,02 km2 |
- łąki |
9,66 km2 |
- pastwiska |
2,94 km2 |
lasy i grunty leśne |
29,00 km2 |
Pozostałe grunty i nieużytki |
7,16 km2 |
RAZEM: |
99,33 km2 |
POWIERZCHNIA GRUNTÓW WEDŁUG KLASY BONITACYJNYCH
KLASA BONITACYJNA GRUNTU |
WARTOŚĆ |
Grunty orne ogółem, w tym: |
5287,00 ha |
Klasy IIIA |
168,77 ha |
Klasy IIIB |
72,86 ha |
Klasy IVA |
442,24 ha |
Klasy IVB |
194,95 ha |
Klasy V |
1212,21 ha |
Klasy VI |
3023,22 ha |
Klasy VIR |
670,00 ha |
Łąki i pastwiska ogółem, w tym: |
1083,00 ha |
Klasy VI |
134,90 ha |
Klasy V |
791,00 ha |
Klasy VI |
157,10 ha |
Sady |
2,53 ha |
Lasy |
2890,00 ha |
Pozostałe grunty np. drogi, nieużytki |
670 ha |
RAZEM: |
9933ha |
Produkcja roślinna:
- zboża: żyto, pszenica, jęczmień, owies, mieszanki zbożowe, kukurydza
- okopowe: ziemniaki, buraki pastewne
Produkcja zwierzęca:
- trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło opasowe,
- fermy drobiarskie
2.0. Gmina w statystyce.
Przekrój statystyczny gminy wg danych Urzędu Gminy przedstawia poniższa tabela
(wg stanu na koniec 2003r.):
WYSZCZEGÓLNIENIE |
WARTOŚĆ |
Powierzchnia gminy ogółem |
99,33km |
Stan ludności ogółem, w tym: |
5165 |
kobiety |
2580 |
mężczyźni |
2585 |
Urodzenia żywe na 1000 ludności* |
12,65 |
Zgony na 1000 ludności* |
8,95 |
Przyrost naturalny w liczbach bezwzględnych na 1000 ludności* |
3,70 |
Ludność w wieku przedprodukcyjnym* |
1468 |
Ludność w wieku produkcyjnym* |
3048 |
Ludność w wieku poprodukcyjnym* |
649 |
Drogi lokalne gminne |
95,70kn |
Liczba gospodarstw domowych ogółem*, w tym o liczbie osób:* |
1324 |
1 |
179 |
2 |
195 |
3 |
210 |
4 |
277 |
5 i więcej |
463 |
Przeciętna liczba osób w gospodarstwie domowym * |
3,87 |
Ludność w gospodarstwach domowych z użytkownikiem gospodarstwa rolnego* |
2062 |
Liczba gospodarstw rolnych |
860 |
Dochód budżetu gminy ogółem 2002 rok ( w zł.) |
7255077,00 |
Dochód budżetu gminy ogółem 2003 rok ( w zł.) |
8376094,00 |
Dochód na 1 mieszkańca w 2002 roku (w zł.) |
1404,66 |
Dochód na 1 mieszkańca w 2003 roku (w zł.) |
1621,70 |
* - na podstawie „Rocznika Statystycznego Województwa Wielkopolskiego 2003r. – ważniejsze dane o podregionach, powiatach i gminach”.
3.0. Działalność produkcyjno-usługowa i budownictwo.
Na terenie gminy prowadziło działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej 206 podmiotów gospodarczych
(stan na 30.06. 2004 roku).
Doruchów jest miejscowością z bardzo dobrą bazą handlowo- usługową. Działają tutaj 54 podmioty branży handlowej, 68 podmiotów usługowych i innych.
STRUKTURA PROWADZONEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ WEDŁUG REJESTRU EWIDENCJI DZIAŁĄLNOŚCI GOSPODARCZEJ
PRZEDSTAWIA SIĘ NASTĘPUJĄCO: (według stanu na 30.06.2004r.)
Lp. |
Oznaczenie |
Siedziba |
Przedmiot działalności |
Data rozpoczęcia |
Nr ewidencyjny |
1 |
PrzedsiębiorstwoUsługowo Handlowe Bochm Franciszek |
Przytocznica nr 60 63-505 Doruchów |
Usługowy transport rzeczy,zakup i sprzedaż materiałówopałowych, budowlanych, nawozów , pasz i dodatków oraz produktów rolnych, |
25.01.1989 r |
1 |
2 |
Kaźmierczak Stanisław |
Wygoda Plugawska 4 63-505 Doruchów |
Dekarstwo i blacharstwo |
02.10.1986 |
6 |
3 |
Połomski Maciej |
Doruchów Ul.Szkolna 5 63-505 Doruchów |
Elektromechanika chłodnicza |
15.04.1989 |
9 |
4 |
Małolepszy Józef |
Rojów 73 63-500 Ostrzeszów |
Stolarstwo ,eksport-import . |
02-11-1989 |
14 |
5 |
Dukiewicz Stanisław |
Gruszków 7 63-505 Doruchów |
Murarstwo |
25.01.1974 |
18 |
6 |
BogaczyńskaCzesława |
Zalesie 1 63-505 Doruchów |
Młynarstwo |
27.12.1977 |
32 |
7 |
Król Kazimierz |
Wrzosy 3 |
Stolarstwo |
28.06.1984 |
35 |
8 |
Świtoń Marek |
Toczeniec 91 |
Malarstwo i tapeciarstwo |
15.08.1977 |
41 |
9 |
Moczko Marian |
Zalesie 28 |
Instalatorstwo elektryczne |
11.11.1981 |
42 |
10 |
Pawlik Stanisław |
Doruchów |
Handel detaliczny ,hurtowy i okrężny art. spożywczymi, przemysłowymi,chemicznymi |
22.05.1987 |
49 |
11 |
Wróbel Tadeusz |
Doruchów |
Wydobywanie i sprzedaż żwiru |
18.10.1988 |
51 |
12 |
Kokot Roman |
Godziętowy nr 47 |
Detaliczna sprzedaż art. ogólno spożywczych i przemysłowych |
01.04.1981 |
54 |
13 |
Braun Tadeusz |
Tokarzew 22 |
Ciesielstwo i dekarstwo |
01.01.1990 |
56 |
14 |
Warkocz Eugeniusz |
Doruchów 37 |
Usługi transportowe |
15.02.1990 |
62 |
15 |
Tomaszewska Krystyna |
Przytocznica nr 24 |
Sklep spożywczo przemysłowy |
01.03.1990 |
63 |
16 |
Zadka Zenon |
Doruchów 39a |
Handel detaliczny i okrężny |
01.06.1990 |
67 |
17 |
Kosmala Renata |
Doruchów |
Fryzerstwo |
01.06.1990 |
70
|
18 |
Zakręt Mirosław |
Zalesie 1 63-505 Doruchów |
Handel obwoźny art. spożywczymi |
28.06.190 |
72 |
19 |
Kraus Henryk |
Doruchów ul .Kępińska 11 63-505 Doruchów |
Usługi radiotechniczne, handel obwoźny art .spożywczych i przemysłowych ,usugi transportowe- przewozy, auto-handel- import. |
16.07.1990 |
74 |
20 |
Smug Jan |
Doruchów ul. Kaliska 8 63-505 Doruchów |
Usługi weterynaryjne |
01.11.1990 |
87 |
21 |
Łabuda Roman |
Doruchów ul .Kaliska 3663-505 Doruchów |
Usługi ślusarsko spawalniczeoraz hydrauliczne |
17.12.1990 |
99 |
22 |
Pawlak Stanisław |
Stara Kuźnica 1 63-505 Doruchów |
Sklep -sprzedaż detaliczna art. spożywczych ,przemysłowychi chemicznych |
02.04.1991 |
108 |
23 |
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „GRZEŚ” Janicki Grzegorz |
Toczeniec 108 63-505 Doruchów |
Transport samochodowy ładunków ,odbudowy ,naprawy główne i bieżące pojazdów samochodowych oraz maszyn rolniczych. Handel samochodami i maszynami rolniczymi, częściami zamiennymi oraz handel detaliczny olejami,smarami i paliwami płynnymi |
28.02.1992 |
144 |
24 |
Kozica Jerzy |
Tokarzew 20 63-505 Doruchów |
Skup i ubój bydła rzeźnego |
10.03.1992 |
145 |
25 |
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „SEZAM” Tomasz Jędrzejak |
Przytocznica 9 63-505 Doruchów |
Przedsiębiorstwo produkcyjno handlowo usługowe- handel obwoźny,sklep odzieżowy,usługowy transport rzeczy do 3,5T. |
01.03.1992 |
146 |
26 |
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hanke Sławomir |
Doruchów ul.Tokarska 263-505 Doruchów |
Malarstwo, tapeciarstwo, transport ciężarowy, usługi: skupi sprzedaż odpadów drewnianych |
06.03.1992 |
148 |
27 |
| ||||
28 |
Przybył Grzegorz |
Toczeniec 29 63-505 Doruchów |
Usługowy ubój zwierząt gospodarczych |
01.08.1992 |
157 |
29 |
| ||||
30 |
Jendrysiak Bogdan |
Przytocznica 1A 63-505 Doruchów |
Stolarstwo usługowo produkcyjne |
10.04.1992 |
161 |
31 |
Dudziak Jacek |
Ostrzeszów Al.Wolności 30 63-500 Ostrzeszów |
Mechanika samochodowa i blacharstwo |
18.11.1992 |
180 |
32 |
Krzemiński Władysław |
Doruchów ul.Rolna 5 63-505 Doruchów |
Sklep z częściami zamiennymi do ciągników i maszyn rolniczych oraz handel obwoźny tymi artykułami |
10.01.1993 |
185 |
33 |
Fanfara Sylwester |
Doruchów ul.Ostrzeszowska 4 |
Murarstwo |
08.06.1993 |
195 |
34 |
Tuz Grzegorz |
Doruchów 75 63-505 Doruchów |
Ubój i przetwórstwo drobiu,Sprzedaż hurtowa i handel obwoźny drobiem,eksport-import |
09.08.1993 |
199 |
35 |
COM-TUR Usługi Komputerowo-Turystyczne Barbara Rybczyńska |
Doruchówul.Słoneczna 7 63-505 Doruchów |
Usugi komputerowe w zakresie rachunkowości i prowadzenia przedsiebiorstw.Usugi turystyczne.Usugi szkoleniowe tj.wyklady i ćwiczenia z informatyki oraz kursy komputerowe i z rachunkowości.Handel-hurt art.przemysowymi i spożywczymi. |
01.01.1994 |
210 |
36 |
Warkocz Tadeusz |
Przytocznica 48 63-505 Doruchów |
Usługi transportowe towarów. |
01.06.1994 |
223 |
37 |
Przewozy Krajowe, Handel Art.Przemysłowymi i Spożywczymi,Eksport-Import Elsner Ewelina |
Doruchów ul. Kwiatowa 7 63-505 Doruchów |
Przewozy krajowe, handel art. przemysłowymi i spożywczymi ,eksport-import pojazdami samochodowymi, usługi w zakresie rolnictwa |
01.06.1994 |
224 |
38 |
Niedźwiedź Andrzej |
Doruchów ul. Kaliska 18 63-505 Doruchów |
Sklep spożywczo przemysłowy |
01.07.1994 |
223 |
39 |
Sadowiska Maria |
Wygoda Plugawska 4a 63-505 Doruchów |
Sklep spożywczo przemysłowy |
01.08.1994 |
227 |
40 |
Sroka Wiesław |
Doruchów ul.Ogrodowa 1 63-505 Doruchów |
Usługi transportowe do 1,5t. ładowności pojazdu |
16.08.1994 |
228 |
41 |
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „SETCOM” Karczmarek Rafał |
Doruchów ul.Ogrodowa 3 63-505 Doruchów |
Usługi komputerowe,szkolenia,doradztwo, wykonywanie ekspertyz,sprzedaż sprzętu i oprogramowania, ocena jakości stanu technicznego sprzętu komputerowego |
01.10.1994 |
229 |
42 |
Firma Usługowo-Handlowa „UNIMECH” Zawadzki Wojciech |
Stara Kuźnica 1 63-505 Doruchów |
Naprawa pojazdów samochodowych, mechanika,blacharstwo, lakiernictwo, montażinstalacji gazowych do samochodów , handel samochodami i ich częściami |
01.12.1994 |
235 |
43 |
Przybył Zygmunt |
Toczeniec 29 63-505 Doruchów |
Sklep spożywczo przemysłowy |
14.12.1994 |
236 |
44 |
Talaga Mirosław |
Zalesie 10A 63-505 Doruchów |
Skup i sprzedaż art .rolno budowlanych, usługowy transport rzeczy, detaliczny obrót paliwami |
01.01.1995 |
238 |
45 |
Talaga Zdzisław |
Zalesie 10 63-505 Doruchów |
Skup i sprzedaż art .rolno budowlanych, usługowy transport towarów |
01.01.1995 |
241 |
46 |
Mak Jerzy |
Doruchów 63-505 Doruchów |
Usługi w zakresie wykańczania wnętrz budowli |
10.05.1995 |
255 |
47 |
Kasprzak Ryszard |
Toczeniec 74a 63-505 Doruchów |
Sklep z art. spożywczo- rolno-przemysłowymi |
03.07.1995 |
259 |
48 |
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo Handlowe„Dąbrówka” MieczysławaBogaczyńska |
Stara Kuźnica 63-505 Doruchów |
Młyn- przemiał zbóż usługowo handlowy, sprzedaż i zakup przetworów zbożowo mącznych i pasz treściwych |
05.07.1995 |
260 |
49 |
Polak Józef |
Doruchów ul.Rzemieślnicza nr 8 63-505 Doruchów |
Wyrabianie pasów tapicerskich |
01.09.1995 |
266 |
50 |
Warszawski Zenon |
Doruchów ul.Tokarska 7 63-505 Doruchów |
Mechanika pojazdowa |
01.09.1995 |
268 |
51 |
Szymczak Jan |
Doruchów Ul. Spółdzielcza nr 2 |
Usługi szklarskie |
15.11.1995 |
270 |
52 |
Kraus Agata |
Doruchów 41 |
Handel używanymi maszynami rolniczymi, eksport –import |
28.11.1995 |
274 |
53 |
Muskała Arkadiusz PrzedsiębiorstwoUsługowo Handlowe |
Stara Kuźnica 1 63-505 Doruchów |
Ośrodek szkolenia kierowców |
08.05.1996 |
275 |
54 |
Zimach Dariusz |
Doruchów ul. Kościelna 15 63-505 Doruchów |
Stolarstwo |
01.01.1996 |
276 |
55 |
Zimach Jan |
Doruchów ul.Kaliska 1 63-505 Doruchów |
Sklep wielobranżowy |
01.02.1996 |
277 |
56 |
Calik Grzegorz |
Doruchów ul.Kwiatowa 16 63-505 Doruchów |
Przetwórstwo rolno spożywcze, skup i sprzedaż |
01.01.1996 |
278 |
57 |
Mazur Leszek |
Doruchów ul.Rzemieślnicza nr 14 |
Instalatorstwo elektryczne |
01.04.1996 |
282 |
58 |
Kosik Maria |
Stara Kuźnica 19 63-505 Doruchów |
Sklep art. spożywczych,przemysłowych i chemicznych |
28.03.1996 |
283
|
59 |
Danielska Jolanta |
Doruchów ul.Sportowa 2/2 |
Prowadzenie kursów języka niemieckiego |
01.01.1996 |
284 |
60 |
| ||||
61 |
Dudek Zenon |
Doruchów ul.Rzemieślniczanr 2 |
Instalatorstwo elektryczne |
01.06.1996 |
292 |
62 |
Firma Usługowo Handlowa Tomasz Netter |
Doruchów przy ul .Kaliskiej |
Zakład instalatorstwa , elektromechaniki elektrycznej i chłodniczej, sklep wielobranżowy |
01.07.1996 |
293 |
63 |
Przybył Marek |
Godziętowy 29 63-505Doruchów |
Usługi budowlane- dekarstwo i blacharstwo |
01.07.1996 |
295 |
64 |
Przybył Waldemar |
Skarydzew 13 63-505 Doruchów |
Usługi budowlane- dekarstwo i blacharstwo |
01.07.1996 |
296 |
65 |
Pawlak Andrzej |
Doruchów ul.Rzemieślnicza nr 12 |
Sprzedaż hurtowa mięsa i wędlin- przewozy ,usługi transportowe,handel obwoźny art.spożywczymi i przemysłowymi |
08.08.1996 |
300 |
66 |
Kleszcz Aneta |
Doruchów ul . Kaliska 11 |
Fryzjerstwo damsko-męskie |
15.11.1996 |
308 |
67 |
Kusiński Ryszard |
Doruchów ul. Kaliska 11 D/20 |
Sklepik uczniowski „Krasnal” art. spożywcze i papiernicze |
01.12.1996 |
309 |
68 |
Zakład Handlowo Usługowy „MietPol” Krupiński Mieczysław |
Morawian 19a 63-505 Doruchów |
Handel i usługi w zakresie zaopatrzenia w środki i materiały do produkcji rolnej, paliw ,olejów, opału, skup złomu żelaznego |
01.01.1997 |
311 |
69 |
Rybczak Kazimierz |
Doruchów ul. Krótka 7 |
Usługowy transport samochodowy, wywóz gnojówki i gnojowicy |
13.01.1997 |
313 |
70 |
Usługi Transportowe Tuz Jarosław |
Doruchów ul.Kwiatowa 3 |
Usługi transportowe,auto-handel, Handel hurtowy mięsem i wyrobami mięsnymi, eksport-import |
15.01.1997 |
314 |
71 |
Wilkosz Paweł |
Zalesie 10B 63-505 Doruchów |
Sprzedaż art.do produkcji rolnej, organizacja spędów zwierząt rzeźnych |
20.01.1997 |
316 |
72 |
Hys Grażyna |
Toczeniec 116 63-505 Doruchów |
Skup, sprzedaż , remont urządzeń elektrowciągowych |
01.04.1997 |
326 |
73 |
Baraniak Tadeusz |
Skarydzew 9 63-505 Doruchów |
Murarstwo |
20.03.1997 |
327 |
74 |
Aksamska Ewa |
Doruchów ul.Powstańców Wlkp. 4 |
Sklep art. rolno przemysłowe |
25.06.1997 |
331 |
75 |
Dembski Szczepan |
Morawian 15 63-505 Doruchów |
Sprzedaż pasz i koncentratów, pośrednictwo sprzedaży |
01.06.1997 |
332 |
76 |
Nowak Eugenia |
Stara Kuźnica 8 63-505 Doruchów |
Organizacja handlu, reklamy i informacji handlowej |
01.09.1997 |
338 |
77 |
Cegiełka Andrzej |
Przytocznica 56 63-505 Doruchów |
Usługowe kierowanie pojazdami |
20.10.1997 |
339 |
78 |
Wolarz Robert |
Stara Kuźnica 3 63-505 Doruchów |
Mechanika i blacharstwo samochodowe |
15.11.1997 |
340 |
79 |
Lis Stefan |
Doruchów ul. Łąkowa 15 |
Usługi ogólnobudowlane |
10.02.1998 |
343 |
80 |
Przybył Zbigniew |
Morawian 29 63-505 Doruchów |
Naprawa sprzętu rolniczego |
01.03.1998 |
344 |
81 |
Kaźmierczak Leszek |
Doruchów 25 |
Usługi blacharsko dekarskie oraz handel materiałami budowlanymi |
01.04.1998 |
348 |
82 |
Dziążak Ignacy |
Doruchów ul.Słoneczna 15 |
Sklep mięsno wędliniarski |
17.04.1998 |
349 |
83 |
Świtoń Andrzej |
Wygoda Plugawska 3 63-505 Doruchów |
Usługi płytkarskie |
15.04.1998 |
350 |
84 |
Cieśla Sławomir |
Doruchów ul. Kwiatowa 10 |
Blacharstwo, mechanika pojazdowa auto- handel, import-eksport |
01.07.1998 |
356 |
85 |
Wilkosz Renata |
Zalesie 11 63-505 Doruchów |
Zakład fryzjerski |
06.07.1998 |
357 |
86 |
Kempa Stanisław |
Torzeniec 39 63-505 Doruchów |
Usługi ogólnobudowlane – wykańczanie wnętrz |
10.08.1998 |
360 |
87 |
Hebisz Ewa |
Doruchów ul.Topolowa 4 |
Sklep spożywczy |
01.09.1998 |
361 |
88 |
Pelc Maria |
Doruchów ul.Kaliska 1 |
Sklep wielobranżowy |
01.09.1998 |
362 |
89 |
Świtoń Andrzej |
Wygoda Plugawska 9 63-505 Doruchów |
Usługi transportowe ,handel obwoźny art. spożywczymi i przemysłowymi, produkcja wyrobów drewno podobnych |
23.11.1998 |
368 |
90 |
Przedsiębiorstwo Handlowe „ERA” Hys Andrzej |
Toczeniec 116 63-505Doruchów |
Skup i sprzedaż urządzeń mechanicznych i elektrycznych |
15.12.1998 |
370 |
91 |
Zakład Masarski Krawiec Tadeusz |
Doruchów ul. Kaliska 2 63-505 Doruchów |
Zakład masarski, handel detaliczny art.. spożywczymi |
28.12.1998 |
372 |
92 |
Krawiec Janusz |
Doruchów ul. Kaliska 2 |
Sprzedaż detaliczna mięsa i wędlin |
28.12.1998 |
373 |
93 |
Przedsiębiorstwo Handlowe Krystyna Anioł |
Doruchów przy ul. Kaliskiej 63-505 Doruchów |
Sklep spożywczo przemysłowy |
17.12.1998 |
374 |
94 |
Kasprzak Roman |
Oświęcim 14 63-505 Doruchów |
Usługi murarskie |
01.04.1999 |
377 |
95 |
Matusik Stanisława |
Doruchów ul.Kościelna 2 |
Sklep z odzieżą używaną oraz inne wyroby odzieżowe i pasmanteryjne |
05.05.1999 |
378 |
96 |
Nowak Idzi |
Morawin 10 63-505 Doruchów |
Usługi remontowo budowlane |
01.05.1999 |
379 |
97 |
Pracownia Informatyki i Elektroniki „BIKO” Piekarz Bartłomiej |
Doruchów ul.Kwiatowa 15 |
Usługi w zakresie informatyki, elektroniki, automatyki i elektrotechniki, handel podzespołami komputerowymi i elektronicznymi |
01.05.1999 |
380 |
98 |
Woliński Roman |
Godziętowy 24 63- 505 Doruchów |
Usługi murarskie |
12.07.1999 |
382 |
99 |
Figas Anna |
Godziętowy 23a 63-505 Doruchów |
Handel obwoźny art.spożywczymi |
01.08.1999 |
383 |
100 |
Janicki Marek Auto Mechanika |
Doruchów ul.Lipowa 6 |
Naprawa pojazdów samochodowych maszyn rolniczych |
01.09.1999 |
385 |
101 |
Zakład Fryzjerski Lidia Fras |
Doruchów ul.Kaliska 11 D |
Fryzjerstwo damsko męskie oraz sprzedaż kosmetyków |
01.11.1999 |
386 |
102 |
Szulc Marian |
Torzeniec 14 63-505 Doruchów |
Kiosk wielobranżowy |
15.10.1999 |
387 |
103 |
AUTO AS Skrobacz Sławomir |
Doruchów ul.Kaliska 38 |
Mechanika pojazdowa, sprzedaż części zamiennych do pojazdów |
11.10.1999 |
388 |
104 |
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „KROTON” Grzesik Bogdan |
Doruchów ul.Kaliska |
Handel hurtowy, detaliczny, okrężny art. przemysłowe,biurowe, zabawki, rośliny sztuczne ,kwiaty żywe |
01.12.1999 |
393 |
105 |
Kobza Longina |
Doruchów ul.Kościelna 7a |
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych |
01.01.2000 |
395 |
106 |
Pietrusiak Henryk |
Doruchów ul.Kaliska |
Kiosk wielobranżowy „Ruch” |
03.01.2000 |
396 |
107 |
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MARZENIE” Szewczyk Marzena |
Doruchów ul. Kaliska 11D/21 |
Handel hurtowy, detaliczny i okrężny art. spożywczymi i przemysłowymi ,pośrednictwo handlowe i usługowe, transport nie wymagający odrębnych zezwoleń, spedycja |
01.01.2000 |
398 |
108 |
Tuz Grażyna |
Doruchów 75 |
Handel obwoźny i detaliczny art. Spożywczymi i mięsem |
01.01.2000 |
400 |
109 |
Sopart Dariusz Zakład Usług Leśnych |
Doruchów 17 |
Usługi leśne, prace pielęgnacyjno ochronne lasu, ścinka drzew , handel drewnem |
20.01.2000 |
404 |
110 |
Tapicerstwo Produkcja Usługi Nieładny Zbigniew |
Skarydzew 6 63-505 Doruchów |
Tapicerstwo produkcja i usługi |
01.02.2000 |
405 |
111 |
Duda Teresa |
Morawian 4 63-505 Doruchów |
Mała gastronomia |
01.03.2000 |
406 |
112 |
Usługi Leśne Fanfara Edmund |
Zalesie 57 63-505 Doruchów |
Usługi leśne, prace pielęgnacyjne I ochronne lasu, zrywka drewna |
01.03.2000 |
408 |
113 |
Usługi Leśne Marzęcki Stanisław |
Oświęcim 20 63-505 Doruchów |
Usługi leśne, prace pielęgnacyjne i ochronne lasu ,zrywka drewna |
01.03.2000 |
409 |
114 |
Kosik Jarosław |
Stara Kuźnica 19 63-505 Doruchów |
Usługi remontowo-budowlane oraz Handel obwoźny art. przemysłowymi |
17.04.2000 |
410 |
115 |
Witak Ireneusz |
Skarydzew 19 63-505 Doruchów |
Murarstwo |
07.04.2000 |
412 |
116 |
Śródka Dariusz |
Doruchów ul .Łąkowa 11 |
Usługi ogólnobudowlane |
01.05.2000 |
413 |
117 |
|||||
118 |
PrzedsiębiorstwoUsługowo Handlowe "RAFAŁ” Wojciechowski Rafał |
Doruchów ul.Spółdzielcza nr 6 |
Import i handel samochodów i maszyn rolniczych,pomoc drogowa usługi transportowe |
20.05.2000 |
416 |
119 |
Fryzjerstwo Katarzyna Kubiak |
Doruchów ul. Kaliska 1 |
Fryzjerstwo damsko męskie |
01.08.2000 |
417 |
120 |
Sławiński Adam |
Torzeniec 6 63-505 Doruchów |
Skup i sprzedaż żywca oraz usługi transportowe |
01.06.2000 |
418 |
121 |
Walczak Marek |
Doruchów ul. Spokojna 16 |
Usługi transportowe –samochody ciężarowe |
01.07.2000 |
419 |
122 |
Wawrzyniak Jan |
Doruchów ul. Topolowa 1 |
Usługi transportowe-samochody ciężarowe |
01.07.2000 |
420 |
123 |
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe„KORAL” Gola Daniel |
Doruchów (przy) ul. Kaliskiej |
Handel kwiatami,art.ogrodniczymi,drogeryjnymi, chemicznymi ,papierniczymi i przemysłowymi, usługi stolarskie |
19.06.2000 |
421 |
124 |
Grzesiak Stanisław |
Plugawice 6 63-505 Doruchów |
Handel produktami rolnymi oraz środkami do produkcji rolnej |
01.07.2000 |
422 |
125 |
Fras Henryk |
Gruszków 4 63-505 Doruchów |
Usługi ogólnobudowlane |
07.11.2000 |
424 |
126 |
Owczarek Marzena |
Doruchów (przy)ul .Kaliskiej |
Lokal gastronomiczny |
02.09.2000 |
429 |
127 |
Świtoń Tadeusz Usługi Budowlano Płytkarskie „LONGINO” |
Wygoda Plugawska 3 63-505 Doruchów |
Usługi budowlano płotkarskie |
01.11.2000 |
432 |
128 |
Przedsiębiorstwo „INTERPACK”Maciej Fras |
Doruchów ul. Kwiatowa 15 |
Sprzedaż hurtowa mięsa i jego wyrobów, jej, olejów. Badanie rynku i opinii publicznej. Sprzedaż opakowań z tektury i papieru |
01.01.2001 |
434 |
129 |
Frycia Florian |
Doruchów (przy) ul. Kaliskiej |
Sprzedaż art. spożywczych, wyrobów cukierniczych , pieczywo |
19.02.2001 |
436 |
130 |
Szymczak Stanisław |
Doruchów ul.Spółdzielcza 2 |
Układanie kostki brukowej |
01.03.2001 |
437 |
131 |
Szymczak Zbigniew |
Doruchów |
Układanie kostki brukowej |
01.03.2001 |
438 |
132 |
Zmuda Teresa |
Rudniczysko 19 |
Usługi transportowe ,spedycyjne,eksport-import, handel hurtowy i detaliczny ,usługi dla rolnictwa |
14.03.2001 |
440 |
133 |
Zmuda Paweł |
Rudniczysko 19 63-505 Doruchów |
Usługi transportowe, spedycyjne, Eksport-import ,handel hurtowy i detaliczny, usługi dla rolnictwa |
14.03.2001 |
441 |
134 |
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „HOYER” Hoja Paweł |
Torzeniec 57 63-505 Doruchów |
Handel hurtowy i detaliczny art.przemysłowymi,pośrednictwo sprzedaży towarów i usług |
20.03.2001 |
442 |
135 |
Przedsiębiorstwo |
Doruchów |
Detaliczny obrót paliwami ciekłymi: olej napędowy, benzyna ,LPG,oraz sprzedaż gazu butylowego.Detaliczny handel art.przemysłowymi, spożywczymi i alkoholowymi na które wymagane jest odrębne zezwolenie. gastronomiczny z art. spożywczymi i alkoholowymi na które Wymagane jest odrębne zezwolenie.Usługowy transport samochodowy rzeczy ,Export-Import. Usługi rolnicze. |
29.03.2001 |
443 |
136 |
Kraus Jacek |
Doruchów ul.Krótka 1 |
Usługi transportowe – zarobkowy transport drogowy, eksport-import |
29.03.2001 |
444 |
137 |
Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowo Produkcyjne Stempin Jarosław |
Ostrzeszów ul. Borek 2 ,63-500 Ostrzeszów |
Handel częściami samochodowymi |
29.03.2001 |
445 |
138 |
Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej Kuśmider Edmund |
Doruchów ul. Sportowa 1 |
Niepubliczny zakład podstawowej opieki zdrowotnej |
29.03.2001 |
446 |
139 |
Warszawska Gabriela |
Ostrzeszów ul.Przemysłowa7 63-500Ostrzeszów |
Świadczenie usług obejmujących promocje zdrowia i udzielanie Świadczeń w zakresie opieki zdrowotnej nad uczniami w środowisku nauczania |
30.03.2001 |
447 |
140 |
Usługi Ogólnobudowlane „VENTO” Kurek Tomasz |
Oświęcim 7 63-505 Doruchów |
Usługi ogólnobudowlane: montaż karton,gips, docieplenia budynków układanie kostki brukowej , dekarstwo i blacharstwo |
04.05.2001 |
450 |
141 |
Apteka PHARMACON’ Wiciak Stanisława |
Doruchów ul. Kaliska 6 |
Sprzedaż detaliczna środków farmaceutycznych i materiałów medycznych |
12.06.2001 |
451 |
142 |
Kurzac Maria |
Doruchów ul.Ogrodowa 8 |
Usługi pielęgniarskie |
28.06.2001 |
452 |
143 |
Godek Danuta |
Doruchów ul.Słoneczna 4 |
Usługi pielęgniarskie |
28.06.2001 |
453 |
144 |
Położna Środowiskowo Rodzinna Chróścik Małgorzata |
Doruchów ul. Krótka 10 |
Działalność paramedyczna związana z ochrona zdrowia ludzkiego- usługi położnicze |
29.06.2001 |
454 |
145 |
Sip Jarosław |
Oświęcim 15 63-505 Doruchów |
Usługi remontowo budowlane i usługi transportowe |
01.08.2001 |
455 |
146 |
Zakład Produkcyjno Handlowy Papieru Toaletowego Cieśla Idzi |
Doruchów ul.Szkolna 9 |
Produkcja , handel detaliczny i hurtowy papierem toaletowym |
01.10.2001 |
457 |
147 |
Witoń Marek |
Torzeniec 17 63-505 Doruchów |
Handel obwoźny ,hurt-detal art.przemysłowymi |
15.10.2001 |
459 |
148 |
Agent Ubezpieczeniowy Lachowski Robert |
Doruchów ul.Sportowa 1/1 |
Ubezpieczenia na życie |
01.11.2001 |
463 |
149 |
Przedsiębiorstwo Produkcyjne Handlowo Usługowe „TELON” Tadeusz Łukianowski |
Torzeniec 111 63-505 Doruchów |
Produkcja ,renowacja i handel meblami , tapicerstwo, stolarka budowlana, projektowanie i aranżacja wnętrz |
03.11.2001 |
464 |
150 |
Zakład Usługowo Handlowy Monika Krawiec |
Wieruszów ul.Fabryczna 1/8 98-400 Wieruszów |
Auto- handel, mechanika i blacharstwo pojazdowe, handel Maszynami i ciągnikami rolniczymi, usługi rolnicze |
26.11.2001 |
468 |
151 |
Tapicerstwo Handel Usługi Polak Renata |
Doruchów Ul.Rzemieślnicza Nr 8 |
Handel i usługi w zakresie tapicerstwa, wyroby z drewna,wyrób pasów tapicerskich |
03.12.2001 |
469 |
152 |
Wasiela Józef |
Godziętowy 32 63-505 Doruchów |
Usługi leśne zrywka drewna |
01.01.2002 |
470 |
153 |
Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Morawiec Wiktoria |
Doruchów ul Powstańców Wlkp.nr 1 |
Detaliczny obrót paliwami ciekłymi,punkt gastronomiczny, Usługowy transport samochodowy |
13.12.2001 |
471 |
154 |
Usługi Leśne Pustkowski Sławomir |
Godziętowy 65 63-505 Doruchów |
Usługi w zakresie ochrony lasu,melioracji wodnych,pozyskiwania drewna, zrywka i wywóz drewna |
01.01.2002 |
472 |
155 |
Przedsiębiorstwo Usługowo HandloweJędrzejak Sławomir |
Doruchów ul.Tokarska 5 |
Świadczenie usług kierowcy, auto-handel, handel obwoźny art. spożywczymi i przemysłowymi |
01.02.2002 |
474 |
156 |
Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Jokiel Ireneusz |
Godziętowy 12 63-505 Doruchów |
Świadczenie usług kierowcy,auto-handel ,handel obwoźny art. Spożywczymi i przemysłowymi |
01.02.2002 |
475 |
157 |
„WIRTUAL” Matusik Sławomir |
Doruchówul. Sportowa 1 |
Usługi komputerowe i internetowe |
01.02.2002 |
476 |
158 |
Mieszała Teresa |
Doruchów ul. Rolna 6 |
Usługi w zakresie przygotowywania zwłok do pochowku |
01.02.2002 |
477 |
159 |
Małolepszy Wiesław |
Stara Kuźnica 30 63-505 Doruchów |
Usługi ogólnobudowlane |
01.02.2002 |
478 |
160 |
Jaszczyński Jan |
Wrzosy 13 63-505 Doruchów |
Usługi przy rolnictwie |
01.03.2002 |
480 |
161 |
Fras Dariusz |
Wygoda Plugawska 18 |
Usługi ogólnobudowlane |
01.04.2002 |
481 |
162 |
Sobczak Kazimierz |
Wrzosy 32 63-505 Doruchów |
Usługi maszynami i urządzeniami rolniczymi z obsługą |
01.05.2002 |
483 |
163 |
Stempin Grzegorz |
Doruchów ul. Polna 6 |
Handel obwoźny częściami samochodowymi, art. spożywczymi,przemysłowymi |
15.06.2002 |
485 |
164 |
Usługi Ekonomiczno Marketingowe Jan Kałuży |
Wygoda Tokarska 4 , 63-500 Ostrzeszów |
Sporządzanie analiz ekonomicznych- biznes plan, handel środkami do produkcji rolnej,maszynami rolniczymi, wyposażanie budynków inwentarskich . |
03.07.2002 |
486 |
165 |
Kubiki Andrzej |
Przytocznica 47 |
Usługi ślusarsko spawalnicze |
10.08.2002 |
488 |
166 |
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „MAGNAT” Rafał Szewczyk |
Stara Kuźnica 9D 63-505 Doruchów |
Pośrednictwo handlowe i usługi, sprzedaż towarów konsumpcyj-nych ,handel hurtowy,detaliczny |
01.10.2002 |
489 |
167 |
Wilkosz Bolesław |
Zalesie 11 63-505 Doruchów |
Organizacja spędów zwierząt rzeźnych |
07.10.2002 |
490 |
168 |
Łabuda Zbigniew |
Doruchów ul. Kaliska 36 |
Usługi ślusarsko hydrauliczne |
15.11.2002 |
491 |
169 |
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „EKO” Ewelina Kowalczyk |
Doruchów ul. Kaliska 1 |
Handel detaliczny ,hurtowy, bar,kawiarnia „Kasandra”, produkcja artykułów dla zwierząt,organizacja pokazów ,działalność rozrywkowa |
01.01.2003 |
492 |
170 |
Dymarski Tadeusz |
Doruchów ul.Szkolna 4 |
Usługi stolarskie |
19.12.2002 |
493 |
171 |
Sadowski Mariusz |
Doruchów ul.Słoneczna 13 |
Usługi blacharsko dekarskie |
30.12.2002 |
494 |
172 |
Sikora Anna |
Doruchów ul.Kaliska 1 |
Sklep artykuły spożywcze |
07.01.2003 |
495 |
173 |
Matysik Paweł |
Doruchów ulKwiatowa 25 |
Usługi w zakresie obsługi pojazdów i maszyn specjalistycznych, usługi transportowe do 3,5t.,usługi ogólnobudowlane |
20.01.2003 |
496 |
174 |
Fras Tomasz |
Wygoda Plugawska 18 63-505 Doruchów |
Usługi ogólnobudowlane |
01.02.2003 |
497 |
175 |
Biuro Rachunkowe „ABIX” Boruta Andrzej |
Doruchów ul.Lipowa 7 |
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,biuro rachunkowe, obsługa programów komputerowych |
12.02.2003 |
498 |
176 |
Usługi Transportowe Janicki Eugeniusz |
Godziętowy 50 63-505 Doruchów |
Wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu osób oraz rzeczy do 3,5t.na terenie całego kraju.Handel art.rolno przemysłowymi |
14.02.2003 |
499 |
177 |
Skorzybót Dariusz |
Doruchów ul.Krótka 14 |
Handel detaliczny i obwoźny art.zoologicznymi oraz środkami do produkcji ogrodniczej i rolnej |
01.03.2003 |
500 |
178 |
FOTOREN Sławomir Reng |
Doruchów ul.Ostrzeszowska nr 29 |
Sklep internetowy, import i sprzedaż sprzętu fotograficznego i komputerowego |
04.03.2003 |
501 |
179 |
Fryzjerstwo Renata Cieśla |
Doruchów ul.Kwiatowa 10 |
Fryzjerstwo damsko męskie |
10.04.2003 |
503 |
180 |
Niełacny Mieczysław |
Wygoda Plugawska 10 |
Usługi przewozowe rzeczy do 3 t.-przewozy mleka |
01.04.2003 |
504 |
181 |
Olek Tadeusz |
Plugawice 13 63-505 Doruchów |
Usługi przewozowe rzeczy do 3t.-przewozy mleka |
01.04.2003 |
505 |
182 |
Warkocz Bogdan |
Doruchów ul.Kępińska 22 |
Usługi przewozowe rzeczy do 3t.-przewozy mleka |
01.04.2003 |
506 |
183 |
Nowicki Tadeusz |
Tokarzew 41 |
Usługi przewozowe rzeczy do 3 t.-Przewozy mleka |
01.04.2003 |
507 |
184 |
Drożał Józef |
Doruchów ul.Kępińska 5 |
Usługi przewozowe rzeczy do 3t.- przewóz mleka |
01.04.2003 |
508 |
185 |
Kustra Idzi |
Stara Kuźnica 22 63-505 Doruchów |
Usługi przewozowe rzeczy do 3t.-przewóz mleka |
01.04.2003 |
509 |
186 |
Przybył Sawomir |
Doruchów |
Usługi internetowe i informatyczne, sprzedaż i serwis sprzętu komputerowego |
01.05.2003 |
510 |
187 |
Usługowe Kierowanie Pojazdami Powierzonymi Tomalak Krzysztof |
Torzeniec 38 |
Usługowe kierowanie pojazdami powierzonymi |
01.05.2003 |
511 |
188 |
Usługi Ogólno Budowlane Leszek |
Wrzosy 22 |
Usługi ogólno budowlane |
20.05.2003 |
512 |
189 |
Sklep Odzieżowy |
Torzeniec 90 |
Sklep odzieżowy oraz handel obwoźny art. odzieżowymi obuwniczymi, stolarskimi i budowlanymi |
03.06.2003 |
513 |
190 |
Usługowe Kierowanie Pojazdami Powierzonymi Łukasz Nowak |
Stara Kuźnica 8 |
Usługowe kierowanie pojazdami powierzonymi |
03.06.2003 |
514 |
191 |
Usługowe Kierowanie Pojazdami Ciężarowymi Lech Tomaszewski |
Doruchów ul.Spółdzielcza 6 |
Usługowe kierowanie pojazdami ciężarowymi |
01.07.2003r. |
515 |
192 |
COM-TUR Usługi Transportowe Wiesław Rybczyński |
Doruchów |
Usługi przewozowe poza transportem osobowym do 3,5T.masy całkowitej pojazdu.Przewozy za granicą do 1,5t.ładowności pojazdu.Handel-Hurt art.przemysłowymi i spożywczymi |
01.10.2003r. |
517 |
193 |
Sklep Odziezowy "KAROL" Łukianowska Halina |
Wieruszów |
Sklep odzieżowy ,sportowy i obuwniczy oraz handel obwoźny tymi artykułami |
01.10.2003r. |
518 |
194 |
Roman Leśny |
Stara Kuźnica 22 |
Handel obwoźny odzieżą |
01.11.2003r. |
520 |
195 |
Jan Adamowicz |
Doruchów 47 |
Usługowe kierowanie pojazdami powierzonymi. |
01.11.2003r. |
521
|
196 |
Janusz Pinkowski |
Doruchów 7a |
Usługi weterynaryjne |
18.11.2003 |
522 |
197 |
Atleta Niewiadomska „Kora” |
Doruchów 7a |
Działalność związana z poprawą kondycji fizycznej, działalność rekreacyjna i rehabilitacyjna |
18.11.2003r. |
523 |
198 |
Zenon Felich |
Doruchów ul. Tokarska 16 |
Usługowe kierowanie powierzonymi pojazdami ciężarowymi, sprzętem ciężkim .Handel samochodami i maszynami rolniczymi. Handel obwoźny art. spożywczymi i przemysłowymi |
05.01.2004r. |
524 |
199 |
Ryszard Kowaliński „TRANS”-Usługi |
Torzeniec 36 |
Transport rzeczy do 3,5t.oraz usługowe kierowanie pojazdami samochodowymi |
07.01.2004r. |
525 |
200 |
Marian Dąbrowski |
Stara Kuźnica 63-505 Douchów |
Usługowe kierowanie pojazdami powierzonymi |
15.01.2004r. |
526 |
201 |
Kwrwik Jadwiga |
Doruchów ul.Kaliska 4 |
Sprzedaż detaliczna w niwyspecjalizowanych sklepach z przewaga żywnosci,napojów i wyrobów tytoniowych |
01.03.2004r |
527 |
202 |
Pelc Mieczyslaw |
Doruchów ul.Ostrzeszowska 12 |
Zakładanie stolarski budowlanej. Wykonywanie robót budowlanych w zakresie wznoszenia konstrukcji stalowych. Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych. |
16.03.2004r. |
528 |
203 |
Karbowski Franciszek DACHBUD |
Plugawice 16 |
Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych. Zakładanie stolarki budowlanej. Posadzkarstwo i tapetowanie i oblicowywanie ścian. |
21.04.2004 |
530 |
204 |
Wieczorek Aleksandra ŚLUSARSTWO |
Torzeniec 30 |
Obróbka mechaniczna elementów metalowych |
01.05.2004 |
531 |
205 |
Łopata Zbigniew |
Przytocznica 3 |
Handel obwoźny art. przemysłowymi |
08.10.92 |
177 |
206 |
Mak Tomasz |
Doruchów ul.Kwiatowa 5 |
Działalnośc pomocnicza związana z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi |
01.06.04 |
532 |
207 |
Stoczkowski Ryszard |
Torzeniec 22 |
Wykonywanie robót ogólnobudowlanych |
24.06.04 |
534 |
208 |
Mądrzejewski Janusz |
Przytocznica 62 B |
Produkcja mebli i wyrobów z drewna |
01.06.02 |
536 |
209 |
Polak Sławomir |
Doruchów ul. Ostrzeszowska 3A |
Działalnośc usługowa z uprawami rolnymi |
02.04.02 |
535 |
4.0. Infrastruktura techniczna.
4.1. Transport i komunikacja.
Szkielet układu drogowego gminy stanowią drogi:
Lp. |
rodzaj drogi |
długość ogółem w km |
w tym utwardzone w km |
1. |
drogi krajowe |
- |
- |
2. |
drogi wojewódzkie |
11,70 |
11,70 |
3. |
drogi powiatowe |
57,50 |
bd. |
4. |
drogi gminne |
95,70 |
31,35 |
4.2. Telekomunikacja.
Głównym operatorem jest Telekomunikacja Polska S.A.
Ponadto na terenie gminy znajdują się stacje bazowe telefonii komórkowej.
4.3. Zaopatrzenie w ciepło.
Gmina Doruchów nie posiada sieci ciepłowniczej.
4.4. Zaopatrzenie gminy w gaz.
W gminie przystąpiono do gazyfikacji poszczególnych miejscowości. Opracowano wstępne projekty gazyfikacji Sołectwa Doruchów, Przytocznica, Godziętowy. W 2005 roku nastąpi przyłączenie sieci gazu ziemnego do wyżej wymienionych sołectw.
4.5. Zaopatrzenie w wodę.
Długość sieci wodociągowej: 98,80km
Liczba podłączonych budynków: 912
Liczba mieszkań w budynkach: 1029
STOPIEŃ ZWODOCIĄGOWANIA GMINY DORUCHÓW
Lp. |
miejscowość |
długość sieci wodociągowej (w km) |
Liczba podłączonych budynków |
Liczba mieszkań w budynkach |
wodociąg Godziętowy zaopatruje w wodę sołectwa: | ||||
1 |
Godziętowy |
6,7 |
65 |
79 |
2 |
Przytocznica |
8 |
72 |
83 |
3 |
Tokarzew |
6,6 |
52 |
53 |
Wodociąg Doruchów - Zalesie zaopatruje w wodę miejscowości: | ||||
1 |
Doruchów |
20,6 |
321 |
391 |
2 |
Rudniczysko |
4 |
20 |
23 |
3 |
Torzeniec |
12,2 |
90 |
90 |
4 |
Zalesie |
5,8 |
59 |
59 |
5 |
Stara Kuźnica I |
3,5 |
20 |
29 |
6 |
Stara Kużnica II |
2,8 |
39 |
39 |
7 |
Wrzosy |
8,1 |
37 |
38 |
8 |
Gruszków |
1,9 |
6 |
8 |
9 |
Skarydzew |
2,8 |
35 |
36 |
10 |
Wygoda Plugawska |
3,8 |
22 |
22 |
11 |
Morawin |
3,6 |
20 |
21 |
12 |
Oświęcim |
3,2 |
18 |
18 |
13 |
Plugawice |
2,5 |
17 |
21 |
14 |
Mieleszówka |
2,7 |
19 |
19 |
RAZEM: |
98,8 |
912 |
1029 |
4.6. Kanalizacja.
Długość sieci kanalizacyjnej ogółem: 11,60 km
- w tym ogólnospławnej: 4,60 km
- rozdzielczej (na ścieki gospodarcze) 7,0 km
Liczba podłączonych budynków: 281
Liczba podłączonych mieszkań: 326
Sieć kanalizacji sanitarnej obejmuje jedynie samą miejscowość Doruchów. W przyszłości planuje się kanalizację pozostałych miejscowości gminy.
Oczyszczalnie ścieków:
Na terenie gminy znajduje się jedna oczyszczalnia ścieków, zlokalizowana w Doruchów, ul. Powstańców Wlkp.3 . Oczyszczalnię oddano do użytku w 2000 roku.
Typ oczyszczalni: mechaniczno - biologiczna
Maksymalna wydajność:
715,0m3/d (pogoda bezdeszczowa)
965,0m3/d (pogoda deszczowa)
Średnia moc przerobowa:
491,80m3/d (pogoda bezdeszczowa)
741,80m3/d (pogoda deszczowa)
Oczyszczalnia nie jest w pełni eksploatowana. Posiada pewien zapas mocy przerobowej. Podczas budowy zaplanowano oczyszczalnię na odbiór ścieków z Doruchowa oraz przyległych miejscowości.
Przewiduje się systematyczne podłączanie miejscowości do oczyszczalni ścieków. W roku 2004 jest w trakcie budowy nowy odcinek sieci kanalizacjnej na ul. Tokarskiej w Doruchowie o długości 990m.
4.7. Gospodarka odpadami.
Na terenie gminy Doruchów znajduje się jedno wysypisko odpadów komunalnych zlokalizowane w miejscowości Doruchów.
Na składowisko odpadów komunalnych 2002 roku przyjętych zostało 284,2 ton odpadów
/co stanowi 1136,8 m3/.
Odpady przyjmowane nieodpłatnie pochodzą ze: szkół, przedszkola, cmentarza, urzędu oraz od mieszkańców i jednostek organizacyjnych w miesiącu kwietniu każdego roku.
Ilość przyjętych odpadów nieodpłatnych stanowi 1/2 wszystkich przyjętych odpadów w 2002 roku.
Funkcjonowanie wysypiska ocenia się na poziomie dobrym. Nie ma też zastrzeżeń ze strony Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska -Delegatury w Kaliszu oraz Inspekcji Sanitarnej.
5.0. Ochrona środowiska przyrodniczego, w tym obszary chronione.
Na terenie gminy występują dwa rezerwaty:
Rezerwat “Pieczyska” o pow. 5,00 ha utworzony w 1959 r. w celu zachowania w stanie naturalnym fragmentów lasu mieszanego ze stanowiskami jodły i świerka w pobliżu granic zasięgu, a także torfowiskowych zespołów bagiennych.
Drugim jest utworzony w 1963 r. rezerwat “Jodły Ostrzeszowskie” pow. 8,96 ha z borem mieszanym i udziałem jodły na krańcach jej zasięgu.
Pomniki przyrody stanowią:
- lipy drobno listne
- dęby szypułkowe
- klon pospolity
- grab pospolity
Parki zabytkowe i podworskie
- Doruchów park zabytkowy
- Godziętowy podworski
- Plugawice podworski
- Przytocznica podworski
- Rudniczysko podworski
- Torzeniec podworski
5.1. Obszary zasobowe.
Analizując warunki wodne określono położenie gminy w zlewni rz. Prosny (wschodnia granica gminy).
Wyniki badań rz. Prosny wskazują, że stopień jej zanieczyszczenia powoli się zmniejsza i za kilka lat powinna ona posiadać I klasę czystości.
Rozpoznanie warunków hydrogeologicznych gminy pozwoliło na wyodrębnienie trzech poziomów wodonośnych tj. poziomów: czwartorzędowego, trzeciorzędowego i jurajskiego. Wody poziomu głębszego czwartorzędowego nadają się do picia bez uzdatniania i są dostępne poprzez pięć otworów studziennych:
Skład chemiczny wód jurajskich wskazuje na konieczność uzdatniania wody.
Sieć drobnych cieków nie jest duża i pełnią one z reguły rolę rowów melioracyjnych.
Wody stojące zawarte są w niewielkich stawach rybnych. Łączna powierzchnia zbiorników wynosi 18 ha. Część z nich jest jednak zaniedbana i przemienia się w bagniska.
6.0. Obiekty zabytkowe.
OBIEKTY ZABYTKOWE:
Doruchów- dom katolicki i młyn z pocz. XX w. zespół kościelny z XIX w.
Mieleszówka- kapliczka betonowa ( po 1945r )
Morawin- kapliczka betonowa po 1945r. kościół parafialny budowany 1931-1952
Plugawice- dwór z drugiej połowy XIX w. z parkiem
Rudniczysko- młyn wodny z 1923r ( murowany )
Stara Kuźnica- dwór z początku XX w. i młyn z początku XX w.
Torzeniec- zespół dworski z pocz. XX w. ( dom zarządzający z XIX w. ) z resztkami sięgającego XVIII w. założeń francuskich.
MIEJSCA HISTORYCZNE I CMENTARZE:
- przy drodze do Tokarzewa „Wzgórze czarownic”
- w Doruchowie dwa zbiorowe groby ( 3 powstańców wielkopolskich i milicjantów z 1945 roku, epitafium płk Thiela w kaplicy Thielów, cmentarz parafialny
- Morawin - cmentarz parafialny
STANOWISKA ARCHEOLOGICZNE:
- Doruchów - cmentarzysko z wczesnej epoki brązu- kultura unietycka
- Godziętowy - nekropolia ludności łużyckiej
- Przytocznica - pozostałości osady z XIII w.
7.0. Turystyka i baza turystyczna.
Na terenie gminy znajdują się gospodarstwa agroturystyczne zrzeszone w Agroturystycznym Stowarzyszeniu Ziemi Ostrzeszowskiej.
Gospodarstwa znajdują się w miejscowościach: Doruchów 5, Stara Kuźnica 26, Tokarzew 47, Doruchów 7, Zalesie 38 oraz Morawin 17.
8.0. Oświata i wychowanie.
8.1. Aktualny stan przedszkoli i placówek przedszkolnych: kl. „O” realizowanych w Szkołach Podstawowych.
L.p. |
Nazwa placówki |
Liczba oddziałów |
Liczba dzieci |
Pracownicy pedagogiczni |
Pracownicy obsługi i administracji |
(w osobach) | |||||
1. |
Publiczne Przedszkole w Doruchowie ul. Szkolna 1 63-505 Doruchów Przedszkole w Doruchowie I |
4 |
101 |
5 |
6 |
8.2. Aktualny wykaz szkół podstawowych.
L.p. |
Nazwa placówki |
Liczba oddziałów |
Liczba uczniów |
Pracownicy pedagogiczni |
Pracownicy obsługi i administracji |
(w osobach) | |||||
1. |
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wlkp. w Doruchowie ul. Kaliska 5 63-505 Doruchów |
12 |
321 |
23 |
8 |
2. |
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Morawinie Morawin 18 63-505 Doruchów |
4 + 1 przedszkolny |
62 |
11 |
2 |
3. |
Szkoła Podstawowa w Przytocznicy Przytocznica 34 63-505 Doruchów |
4 + 1 przedszkolny |
63 |
10 |
2 |
4. |
Szkoła Podstawowa w Torzeńcu Torzeniec 54 63-505 Doruchów |
4 + 1 przedszkolny |
60 |
11 |
2 |
RAZEM: |
27 |
506 |
55 |
14 |
8.3. Aktualny wykaz szkół podstawowych i gimnazjalnych.
L.p. |
Nazwa placówki |
Liczba oddziałów |
Liczba uczniów |
Pracownicy pedagogiczni |
Pracownicy obsługi i administracji |
(w osobach) | |||||
1. |
Gimnazjum w Doruchowie ul. Sportowa 4 63-505 Doruchów |
10 |
272 |
20 |
5 |
9.0. Kultura w gminie.
Na terenie gminy Doruchów znajduje się Gminny Ośrodek Kultury, zlokalizowany przy ulicy Sportowej 3. Działania Ośrodka obejmują teren całej gminy.
Zatrudnienie:
- pracownicy obsługi: 2 na 1 etatu + 1 etatu sezonowego
- instruktorzy: 2 na 1 etatu
W obiekcie znajdują się następujące pomieszczenia kulturalne:
Sala widowiskowa – ul. Sportowa 3
Sala prób – ul. Sportowa 3
Biblioteka – ul. Parkowa 4
Do podstawowych zadań Ośrodka należy:
Rozpoznanie, rozbudowanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych mieszkańców.
Organizacja imprez o charakterze kulturalnym, okolicznościowym, rocznicowym i środowiskowym.
Gromadzenie, dokumentowanie , tworzenie, ochrona i udostępnianie dóbr kultury.
Tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego, folkloru i sztuki ludowej.
Gromadzenie, opracowanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych.
Koordynacja działalności na terenie gminy w zakresie organizacji imprez kulturalnych.
Współdziałanie z instytucjami i organizacjami społecznymi w zakresie lepszego zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców.
Nadzorowanie i organizacja działalności rozrywkowej.
Jednostką podległą Gminnemu Ośrodku Kultury jest Biblioteka Publiczna (ul. Kępińska 4, Doruchów).
Zatrudnienie:
pracownik obsługi: 1 pracownik na ryczałcie
Ważniejsze zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Doruchowie:
- Zespół Folklorystyczny "Doruchowianie"
- Kabaret "EWG"(Ekipa Wesołych Gawędziarzy)
- Izba Tradycji Ludowej(założona w 1994 roku)
- Zespół rockowy
Izba Tradycji Ludowej:
- Ponad 400 eksponatów
- Przedmioty z życia codziennego mieszkańców wsi z początków XX wieku, niektóre nawet z przełomu XIX i XX wieku
Działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Doruchowie
rozwija zainteresowania najmłodszych poprzez organizację różnorodnych konkursów np.:
- Konkurs na najładniejszą stajenkę betlejemską
- Konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną
- Konkurs na najładniejszy stroik bożonarodzeniowy
Imprezy organizowane i współorganizowane przez GOK:
- Estrada Folkloru Ziemi Kaliskiej (długoletnia tradycja)
- Dożynki Gminne
- Festyny okolicznościowe np. z okazji dnia dziecka
10.0. Ochrona zdrowia.
W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej mieszkańcy gminy Doruchów korzystają z usług Ośrodka Zdrowia zlokalizowanego na terenie gminy.
W zakresie opieki ambulatoryjnej mieszkańcy gminy korzystają z usług Szpitala Powiatowego w Ostrzeszowie.
11.0. Opieka społeczna (według stanu na koniec 2003 roku).
Na terenie gminy zadania z zakresu pomocy społecznej wykonuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, zlokalizowany przy ulicy Kępińskiej 13. Ośrodek jest jednostką organizacyjną i budżetową podporządkowaną Radzie Gminy w Doruchowie. Obszarem działania Ośrodka jest cały teren obejmujący Gminę Doruchów. Siedziba Ośrodka mieści się w budynku Urzędu Gminy Doruchów.
GOPS oprócz zadań wynikających z ustawy o pomocy społecznej realizuje ustawę o dodatkach mieszkaniowych oraz ustawę o świadczeniach rodzinnych.
Celem działalności Ośrodka Pomocy Społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, wspieranie ich w wysiłkach zmierzających do zaspokajania niezbędnych potrzeb, umożliwienie im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka oraz w miarę możliwości doprowadzenia ich do życiowego usamodzielnienia oraz integracji ze środowiskiem.
W Ośrodku zatrudnionych jest czterech pracowników. Zadania realizowane przez GOPS finansowane są:
z budżetu państwa w formie dotacji przekazywanej do budżetu samorządu gminy i określane jako zadania zlecone
z własnych środków budżetu gminy i określone jako zadania własne.
Ponadto w Doruchowie funkcjonuje:
Warsztat Terapii Zajęciowej,
Wiejski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi,
Świetlica Socjoterapeutyczna,
Gminny Punkt Informacyjno - Konsultacyjny w Zakresie Uzależnień.
WARSZTAT TERAPII ZAJĘCIOWEJ W DORUCHOWIE
ul. Ostrzeszowska 14
Typ placówki: placówka pobytu dziennego
Liczba uczestników: 30 osób
Liczba kandydatów (osób oczekujących na przyjęcie do warsztatu): 5 osób
Liczba pracowników: 13 osób
Liczba pomieszczeń zajmowanych przez WTZ: 15
Posiadane obiekty rekreacyjne, usytuowanie:
8 arów zagospodarowanej powierzchni wokół budynku WTZ położonego w centrum Doruchowa
Działalność:
Głównym celem prowadzonego programu rehabilitacyjnego jest rozwijanie poprzez, terapię, zajęciową u podopiecznych umiejętności życia codziennego, poprawa sprawności psychofizycznej funkcjonowanie w społeczeństwie. W trakcie prowadzonych zajęć uczestnicy wykonują różne obrazy, telegramy ślubne, kartki okolicznościowe, książki z dedykacjami, serwety, wyroby ceramiczne, kompozycje kwiatowe Pracownie wyposażone są w sprzęt i materiały adekwatne do profilu prowadzonych zajęć.
WIEJSKI OŚRODEK WSPARCIA DLA OSÓB Z ZABURZENIAMI PSYCHICZNYMI
Wiejski Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
ul. Ostrzeszowska 14
Typ placówki: placówka pobytu dziennego
Liczba uczestników aktualnie : 10 osób
Liczba pracowników: 3 osoby
Liczba pomieszczeń zajmowanych przez Ośrodek Wsparcia : 3
Posiadane obiekty rekreacyjne, usytuowanie :
8 arów zagospodarowanej powierzchni wokół budynku WTZ położonego w centrum Doruchowa.
Działalność:
Głównym celem prowadzonego programu rehabilitacyjnego jest postępowanie wspierająco — rehabilitacyjne obejmujące trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, funkcjonowania w codziennym życiu, trening umiejętności społecznych i interpersonalnych, wykorzystania czasu wolnego, itp.
GMINNY PUNKT INFORMACYJNO - KONSULTACYJNY W ZAKRESIE UZALEŻNIEŃ
Punkt mieści się na parterze budynku Urzędu Gminy w Doruchowie, ul. Kępińska 13.
Czynny jest dwa razy w tygodniu. W Punkcie pracuje jeden pracownik - instruktor terapii uzależnień oraz dyżury pełnią członkowie Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Działalność Punktu finansowana jest ze środków gminnych.
W Punkcie pomoc może uzyskać każdy, kto doświadcza problemów rodzących lęk, obawy, niepokój spowodowany sięganiem po alkohol i inne środki uzależniające. Udziela się również pomocy rodzinom osób uzależnionych.
ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA W DORUCHOWIE
Świetlica Socjoterapeutyczna mieści się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Doruchowie przy ul. Sportowej 3. Budynek położony jest w centrum Doruchowa, otoczony: Szkołą Podstawową, Gimnazjum, Ośrodkiem Zdrowia. Świetlica usytuowana jest na parterze, dysponuje jednym pomieszczeniem oraz łazienką. Placówka wyposażona jest w sprzęt komputerowy oraz niezbędne pomoce dydaktyczne.
Zajęcia prowadzone są w godzinach popołudniowych, przez jednego opiekuna. Grupa uczestników świetlicy liczy 20 osób, są to uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Doruchowie pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych..
Placówka współpracuje z : Szkołą Podstawową, Gimnazjum, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Urzędem Gminy w Doruchowie czy Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która wspomaga finansowo świetlicę.
Działająca świetlica daje wiele możliwości wykorzystywania wolnego czasu, swobodę w realizacji własnych zainteresowań, szansę samorealizacji - co gwarantuje nie tylko dobre samopoczucie dziecka, ale większe efekty działań wychowawczych. Dzieci traktuj ą uczestnictwo w świetlicy jako przygodę oraz miejsce gdzie mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie osoby dorosłej i grupy rówieśników.
DZIAŁ 1. ZATRUDNIENIE W JEDNOSTKACH ORGANIZACYJNYCH
POMOCY SPOŁECZNEJ W 2003R.
WYSZCZEGÓLNIENIE |
OGÓŁEM | ||
0 |
1 | ||
OGÓŁEM (wiersze 02+03+04+21+37+38+40+42+44+45) |
01 |
4 | |
SŁUŻBY WOJEWODY REALIZUJĄCE ZADANIA Z ZAKRESU POMOCY SPOŁECZNEJ |
02 |
0 | |
REGIONALNE OŚRODKI POLITYKI SPOŁECZNEJ |
03 |
0 | |
POWIATOWE CENTRA POMOCY RODZINIE (wiersze 05+.. .+20) |
04 |
0 | |
z tego: |
dyrektor, zastępca dyrektora |
05 |
0 |
kierownik, zastępca kierownika |
06 |
0 | |
kierownik działu |
07 |
0 | |
kierownik sekcji |
08 |
0 | |
główny specjalista |
09 |
0 | |
starszy specjalista pracy socjalnej |
10 |
0 | |
konsultant |
11 |
0 | |
starszy specjalista pracy z rodziną |
12 |
0 | |
specjalista pracy socjalnej |
13 |
0 | |
specjalista pracy z rodziną |
14 |
0 | |
starszy pracownik socjalny |
15 |
0 | |
pracownik socjalny |
16 |
0 | |
aspirant pracy socjalnej |
17 |
0 | |
koordynator ds. komputeryzacji |
18 |
0 | |
radca prawny |
19 |
0 | |
pozostali pracownicy |
20 |
0 | |
OŚRODKI POMOCY SPOŁECZNEJ (wiersze 22+23+24+30+31+32+33+34+35+36) |
21 |
4 | |
z tego: |
kierownicy |
22 |
1 |
zastępcy kierowników |
23 |
0 | |
pracownicy socjalni ogółem (wiersze 25+26+27+28) |
24 |
2 | |
z tego: starszy specjalista pracy socjalnej |
25 |
0 | |
specjalista pracy socjalnej |
26 |
2 | |
starszy pracownik socjalny |
27 |
0 | |
pracownik socjalny |
28 |
0 | |
w tym (z wiersza 24) w rejonach opiekuńczych |
29 |
0 | |
aspirant pracy socjalnej |
30 |
0 | |
pracownicy wykonujący usługi opiekuńcze |
31 |
1 | |
pracownicy wykonujący specjalistyczne usługi opiekuńcze |
32 |
0 | |
konsultant |
33 |
0 | |
koordynator ds. komputeryzacji |
34 |
0 | |
radca prawny |
35 |
0 | |
pozostali pracownicy |
36 |
0 | |
DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ |
37 |
0 |
DZIAŁ 2A.
UDZIELONE ŚWIADCZENIA - ZADANIA ZLECONE GMINOM W 2003 ROKU
Formy pomocy |
Liczba osób, którym przyznano decyzją świadczenie |
Liczba świadczeń |
Kwota świadczeń w zł |
Liczba rodzin |
Liczba osób w rodzinach | |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 | |
RAZEM |
01 |
118 |
X |
238.832 |
114 |
509 |
ZASIŁKI STAŁE - ogółem |
02 |
18 |
182 |
75.923 |
18 |
108 |
ZASIŁKI STAŁE WYRÓWNAWCZE - ogółem |
03 |
5 |
39 |
10.080 |
5 |
14 |
ZASIŁEK OKRESOWY GWARANTOWANY |
04 |
4 |
37 |
14.893 |
4 |
10 |
ZASIŁEK OKRESOWY SPECJALNY |
05 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
ZASIŁKI OKRESOWE |
06 |
38 |
45 |
8.616 |
38 |
181 |
w tym przyznane z powodu: braku możliwości zatrudnienia |
07 |
30 |
35 |
7.267 |
30 |
140 |
długotrwałej choroby |
08 |
1 |
1 |
138 |
1 |
1 |
niepełnosprawności |
09 |
7 |
9 |
1.211 |
7 |
40 |
RENTA SOCJALNA |
10 |
27 |
218 |
90.861 |
26 |
93 |
ASIŁEK Z TYTUŁU OCHRONY MACIERZYŃSTWA - oaółem |
11 |
31 |
135 |
38.459 |
31 |
160 |
w tym: MACIERZYŃSKI ZASIŁEK OKRESOWY |
12 |
31 |
106 |
32.630 |
31 |
160 |
w tym dla: matki dziecka |
13 |
31 |
106 |
32.630 |
31 |
160 |
ojca dziecka |
14 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
osoby przysposabiającej |
15 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
osoby w ramach rodziny zastępczej |
16 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
MACIERZYŃSKI ZASIŁEK JEDNORAZOWY |
17 |
29 |
29 |
5.829 |
29 |
154 |
w tym dla: matki i dziecka |
18 |
29 |
29 |
5.829 |
29 |
154 |
ojca dziecka |
19 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
osoby przysposabiającej |
20 |
0 |
. 0 |
0 |
0 |
0 |
osoby w ramach rodziny zastępczej |
21 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
.ZASIŁKI CELOWE W FORMIE BILETU KREDYTOWANEGO |
22 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
ZASIŁKI CELOWE NA POKRYCIE WYDATKÓW POWSTAŁYCH W WYNIKU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ LUB EKOLOGICZNEJ |
23 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
SPECJALISTYCZNE USŁUGI OPIEKUŃCZE PRZYSŁUGUJĄCE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW O OCHRONIE ZDROWIA PSYCHICZNEGO |
24 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
ZASIŁKI RODZINNE 1 PIELĘGNACYJNE razem (wiersze 26+27) |
25 |
x |
x |
7.134 |
x |
x |
ZASIŁKI RODZINNE |
26 |
2 |
9 |
383 |
2 |
4 |
ZASIŁKI PIELĘGNACYJNE |
27 |
5 |
48 |
6.751 |
5 |
7 |
POMOC DLA KOMBATANTÓW |
28 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
DZIAŁ 2B.
UDZIELONE ŚWIADCZENIA - ZADANIA WŁASNE GMIN W 2003 ROKU
Formy pomocy |
Liczba osób, którym przyznano decyzją świadczenie |
Liczba świadczeń |
Kwota świadczeń w zł |
Liczba rodzin |
Liczba osób w rodzinach | |
0 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 | |
RAZEM |
01 |
378 |
x |
130.176 |
198 |
853 |
SCHRONIENIE |
02 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
POSIŁEK OGÓŁEM |
03 |
191 |
26.418 |
38.939 |
89 |
494 |
w tym: dla dzieci i młodzieży w okresie nauki w szkole |
04 |
191 |
26.418 |
38.939 |
89 |
494 |
UBRANIE |
05 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
USŁUGI OPIEKUŃCZE - OGÓŁEM |
06 |
4 |
1.540 |
17.907 |
4 |
11 |
w tym: specjalistyczne usługi opiekuńcze |
07 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
POMOC FINANSOWA NA POKRYCIE DATKÓW NA ŚWIADCZENIA ZDROWOTNE W PUBLICZNYCH ZAKŁADACH OPIEKI ZDROWOTNEJ |
08 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
ZASIŁKI CELOWE NA POKRYCIE WYDATKÓW POWSTAŁYCH W WYNIKU ZDARZENIA LOSOWEGO |
09 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
SPRAWIENIE POGRZEBU |
10 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
INNE ZASIŁKI CELOWE 1 W NATURZE OGÓŁEM* |
11 |
183 |
x |
73.330 |
173 |
728 |
w tym: zasiłki specjalne celowe |
12 |
11 |
15 |
2.800 |
11 |
29 |
POMOC NA EKONOMICZNE USAMODZIELNIENIE - OGÓŁEM |
13 |
0 |
x |
0 |
0 |
0 |
w tym: w naturze |
14 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
jednorazowy zasiłek celowy |
15 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
pożyczka nieoprocentowana |
16 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE W SZCZEGÓLNOŚCI PRAWNE 1 PSYCHOLOGICZNE |
17 |
x |
x |
x |
0 |
0 |
POMOC W ZAŁATWIANIU SPRAW URZĘDOWYCH 1 INNYCH |
18 |
x |
x |
x |
137 |
557 |
PRACA SOCJALNA |
19 |
x |
X |
X |
275 |
1114 |
DZIAŁ 3. RZECZYWISTA LICZBA RODZIN l OSÓB OBJĘTYCH POMOCĄ SPOŁECZNĄ W 2003 ROKU
Wyszczególnienie |
Liczba osób, którym przyznano decyzją świadczenie |
Liczba rodzin |
Liczba osób w rodzinach | ||
Ogółem |
w tym: na wsi | ||||
0 |
1 |
2 |
3 |
4 | |
Świadczenia przyznane w ramach zadań zleconych i zadań własnych (bez względu na ich rodzaj, formę, liczbę oraz źródło finansowania) |
01 |
439 |
247 |
247 |
1.034 |
Świadczenia przyznane w ramach zadań zleconych bez względu na ich rodzaj, formę i liczbę |
02 |
118 |
114 |
114 |
509 |
Świadczenia przyznane w ramach zadań własnych bez względu na ich rodzaj, formę i liczbę |
03 |
378 |
198 |
198 |
857 |
Pomoc udzielona w postaci pracy socjalnej - ogółem |
04 |
x |
275 |
275 |
1114 |
w tym: wyłącznie w postaci pracy socjalnej |
05 |
x |
28 |
28 |
80 |
DZIAŁ 4. POWODY PRZYZNANIA POMOCY W 2003 ROKU
Powód trudnej sytuacji życiowej |
Liczba rodzin |
Liczba osób w rodzinach | ||
Ogółem |
w tym: na wsi* | |||
0 |
1 |
2 |
3 | |
UBÓSTWO |
01 |
197 |
197 |
867 |
SIEROCTWO |
02 |
0 |
0 |
0 |
BEZDOMNOŚĆ |
03 |
0 |
0 |
0 |
POTRZEBA OCHRONY MACIERZYŃSTWA |
04 |
37 |
37 |
195 |
BEZROBOCIE |
05 |
141 |
141 |
584 |
NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ |
06 |
70 |
70 |
316 |
DŁUGOTRWAŁA CHOROBA |
07 |
97 |
97 |
426 |
BEZRADNOŚĆ W SPRAWACH OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH 1 PROWADZENIU GOSPODARSTWA DOMOWEGO - OGÓŁEM |
08 |
51 |
51 |
307 |
W TYM RODZINY NIEPEŁNE |
09 |
23 |
23 |
72 |
RODZINY WIELODZIETNE |
10 |
32 |
32 |
229 |
ALKOHOLIZM |
11 |
10 |
10 |
47 |
NARKOMANIA |
12 |
0 |
0 |
0 |
TRUDNOŚCI W PRZYSTOSOWANIU DO ŻYCIA PO OPUSZCZENIU ZAKŁADU KARNEGO |
13 |
0 |
0 | |
KLĘSKA ŻYWIOŁOWA LUB EKOLOGICZNA |
14 |
0 |
0 |
0 |
DZIAŁ 5. TYPY RODZIN OBJĘTYCH POMOCĄ SPOŁECZNĄ W 2003 ROKU
WYSZCZEGÓLNIENIE |
Liczba rodzin |
Liczba osób w rodzinach | |||
Ogółem |
w tym: na wsi | ||||
0 |
1 |
2 |
3 | ||
RODZINY OGÓŁEM (wiersze 02+03+04+05+06+07) |
01 |
275 |
275 |
1114 | |
o liczbie osób 1 |
02 |
43 |
43 |
43 | |
2 |
03 |
28 |
28 |
56 | |
3 |
04 |
33 |
33 |
99 | |
4 |
05 |
62 |
62 |
248 | |
5 |
06 |
42 |
42 |
210 | |
6 i więcei |
07 |
67 |
67 |
458 | |
w tym (z wiersza 01): Rodziny z dziećmi ogółem 09+10+11+12+13+14+15) |
08 |
177 |
177 |
910 | |
o liczbie dzieci 1 |
09 |
45 |
45 |
174 | |
2 |
10 |
57 |
57 |
266 | |
3 |
11 |
43 |
43 |
241 | |
4 |
12 |
20 |
20 |
134 | |
5 |
13 |
9 |
9 |
69 | |
6 |
14 |
1 |
1 |
8 | |
7 i więcej |
15 |
2 |
2 |
18 | |
RODZINY NIEPEŁNE OGÓŁEM (wiersze 17+18+19+20) |
16 |
23 |
23 |
72 | |
o liczbie dzieci 1 |
17 |
11 |
11 |
22 | |
2 |
18 |
5 |
5 |
15 | |
3 |
19 |
4 |
4 |
16 | |
4 i więcej |
20 |
3 |
3 |
19 | |
RODZINY EMERYTÓW I RENCISTÓW OGÓŁEM (wiersze 22+23+24+25) |
21 |
54 |
54 |
190 | |
o liczbie osób 1 |
22 |
11 |
11 |
11 | |
2 |
23 |
13 |
13 |
26 | |
3 |
24 |
7 |
7 |
21 | |
4 i więcej |
25 |
23 |
23 |
132 |
12.0. Rynek pracy i bezrobocie.
12.1. Bezrobocie – według stanu na 31.12.2003r.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrzeszowie zarejestrowanych było: 3709 osób, w tym: 1959 kobiet.
Prawo do zasiłku posiadało: 452 osoby, w tym 145 kobiet.
Stopa bezrobocia w Powiecie Ostrzeszowskim wynosiła: 13,40%
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Gminie Doruchów: 413 osób, w tym 214 kobiet.
Prawo do zasiłku posiadało: 40 osób, w tym 11 kobiet.
Odsetek bezrobocia w Gminie Doruchów wynosił: 13,55%
Struktura bezrobotnych według wykształcenia:
Wykształcenie |
Wyższe |
Policealne i średnie zawodowe |
Średnie ogólnokształcące |
Zasadnicze Zawodowe |
Gimnazjalne i poniżej |
osoby |
8 |
92 |
12 |
187 |
114 |
w tym kobiety |
4 |
65 |
11 |
78 |
56 |
Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy: 31 osób, w tym 18 kobiet.
12.2. Bezrobocie – według stanu na 30.06.2004r.
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrzeszowie zarejestrowanych było: 3181 osób, w tym: 1769 kobiety.
Prawo do zasiłku posiadało: 388 osoby, w tym 164 kobiet.
Stopa bezrobocia w Powiecie Ostrzeszowskim wynosiła: 14,40%
Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Gminie Doruchów: 342 osoby, w tym 197 kobiet.
Prawo do zasiłku posiadało: 27 osób, w tym 12 kobiet.
Odsetek bezrobocia w Gminie Doruchów wynosił: 11,22%
Struktura bezrobotnych według wykształcenia:
Wykształcenie |
Wyższe |
Policealne i średnie zawodowe |
Średnie ogólnokształcące |
Zasadnicze Zawodowe |
Gimnazjalne i poniżej |
osoby |
7 |
83 |
11 |
149 |
92 |
w tym kobiety |
5 |
65 |
10 |
65 |
52 |
Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy: 26 osób, w tym 20 kobiet.
2.2. IDENTYFIKACJA PROBLEMÓW
NA PODSTAWIE ANALIZY SWOT
(OPRACOWANO W OPARCIU O DEBATY STRATEGICZNE)
Analizę SWOT opracowano na podstawie „Strategii Rozwoju Gminy Doruchów”. Stała się ona podstawą do zidentyfikowania i sformułowania podstawowych problemów i zagadnień strategicznych.
Nazwa SWOT jest akronimem angielskich słów Strengths (mocne strony), Weaknesses (słabe strony), Opportunities (szanse w otoczeniu), Threats (zagrożenia w otoczeniu).
Jest ona efektywną metodą identyfikacji słabych i silnych stron organizacji oraz badania szans i zagrożeń jakie stoją przed gminą. SWOT zawiera określenie czterech grup czynników:
„mocnych stron” – uwarunkowań wewnętrznych, które stanowią silne strony gminy i które należycie wykorzystane sprzyjać będą jej rozwojowi (utrzymać je jako mocne, i na których należy oprzeć jej przyszły rozwój);
„słabych stron” – uwarunkowań wewnętrznych, które stanowią słabe strony gminy i które niewyeliminowane utrudniać będą jej rozwój (ich oddziaływanie należy minimalizować);
„szans” - uwarunkowań zewnętrznych, które nie są bezpośrednio zależne od zachowania społeczności gminy, ale które mogą być traktowane jako szanse, i przy odpowiednio podjętych przez nią działaniach, wykorzystane jako czynniki sprzyjające rozwojowi gminy;
„zagrożeń” - uwarunkowań zewnętrznych, które także nie są bezpośrednio zależne od zachowania społeczności gminy, ale które mogą stanowić zagrożenie dla jej rozwoju (należy unikać ich negatywnego oddziaływania na rozwój gminy).
Analiza dotyczy sytuacji, w jakiej obecnie znajduje się gmina, pozwala sformułować koncepcje rozwoju ekonomicznego.
Przedstawiona poniżej analiza mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń jest syntezą poszczególnych obszarów życia społeczno-gospodarczego gminy.
Poniższy zbiór informacji o mocnych i słabych stronach gminy i stojących przed nim szansach i zagrożeniach jest uzgodnioną wypadkową wiedzy o stanie i potrzebach gminy ułożonych przekrojowo (w ramach poszczególnych obszarów życia społeczno - gospodarczego). Niektóre zapisy z powodu swej lakoniczności mogą wydawać się nie do końca czytelne, ale zespół redakcyjny z pełną świadomością dokonał takich właśnie rozstrzygnięć.
Poszczególne elementy analizy SWOT zapisano w sposób hierarchiczny przyjmując, że o kolejności (ważności) zapisu decyduje ilość głosów oddanych na każdy z tych elementów przez uczestników debaty strategicznej pracujących w pięciu niezależnych grupach.
Tak przyjęte kryterium oceny oddaje rzeczywisty obraz negatywów i pozytywów wewnątrz, jak i na zewnątrz gminy zapisanych przez lokalnych liderów kreujących rozwój poszczególnych obszarów społeczno – gospodarczych.
POŁOŻENIE, ŚRODOWISKO NATURALNE, EKOLOGIA | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
nieskażone gleby oczyszczalnia ścieków składowisko odpadów komunalnych zalesienie dobre położenie geograficzne nieskażone środowisko naturalne duże możliwości agroturystyczne korzystne usytuowanie gminy |
ochrona środowiska współpraca z innymi gminami w sprawie ekologii realizacja programu ochrony środowiska naturalnego zainteresowanie gości walorami turystyczno – przyrodniczymi | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
brak sieci kanalizacyjnej i deszczowej zanieczyszczenia atmosferyczne wynikające ze stosowania w gospodarstwach domowych tradycyjnych technik ogrzewania węglem brak systemu segregacji odpadów komunalnych niska świadomość ekologiczna mieszkańców |
niewykorzystane użytki zielone zanieczyszczenie środowiska naturalnego peryferyjne położenie gminy w stosunku do województwa zanieczyszczenie środowiska naturalnego budowa zakładów produkcyjnych szkodliwych dla środowiska dalsza degradacja środowiska naturalnego w wyniku działalności człowieka bez zabezpieczenia właściwych funkcji komunalnych |
SPOŁECZNOŚĆ, POTENCJAŁ LUDZKI, EDUKACJA | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
system oświaty dobra sieć OSP potencjał siły roboczej reorganizacja w oświacie i usprawnienie jej struktury |
restrukturyzacja oświaty dostęp do edukacji edukacja społeczności lokalnej – w szczególności wsi prekwalifikacja zawodowa zmniejszenie bezrobocia w skali makro tworzenie nowych miejsc pracy w skali makro osłony społeczne walka z bezrobociem wykształcona młodzież zmiana programów edukacyjnych | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
wysokie bezrobocie słaba opieka zdrowotna niska aktywność mieszkańców wsi ubogie społeczeństwo pasywność obywateli niewystarczający poziom zatrudnienia proces starzenia się społeczeństwa „ukryte” bezrobocie Niskie dochody własne gminy Zmniejszające się środki na edukację |
brak nowych miejsc pracy w skali makro brak zainteresowania edukacją młodzieży wiejskiej brak możliwości kształcenia młodzieży zły stan służby zdrowia zły stan bezpieczeństwa państwa starzejące się społeczeństwo wyludnienie się wsi spadek poziomu wykształcenia wtórny analfabetyzm brak pomocy ze strony rządu ograniczony dostęp obywateli do służby zdrowia terroryzm patologie społeczne wynikające z bezrobocia rosnące ubóstwo w skali makro brak środków na profilaktykę zdrowotną |
WARUNKI SOCJALNO - BYTOWE | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
dużo terenów pod budownictwo zasoby terenów pod zabudowę jednorodzinną |
rozwój budownictwa mieszkalnego poprawa warunków życia mieszkańców dofinansowanie opieki społecznej do zadań z zakresu opieki socjalnej | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
budownictwo komunalne zaplecze socjalne |
pogarszające się warunki bytowe ludności w skali makro powiększające się różnice w dochodach ludności niekonsekwentna polityka państwa wobec terenów wiejskich |
GOSPODARKA, ROLNICTWO | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
tereny pod rozwój infrastruktury przemysłowej niezagospodarowana tereny inwestycyjne duża sieć sklepów liczba funkcjonujących podmiotów gospodarczych aktywizacja zawodowa mieszkańców i rozwijanie działalności pozarolniczej melioracja pól |
zmiany strukturalne w rolnictwie i podwyższenie jakości produkcji rozwijanie małego biznesu, w tym rzemiosła wykorzystanie dobrych warunków dla rozwoju przetwórstwa warzyw i owoców rolnictwo, rozwój turystyki produkcja ekologicznej żywności rynki zbytu stabilna polityka rolna zalesienie gruntów o słabej klasie niskie kredyty dla rolników na rozwijanie gospodarstw rolnych inwestorzy, którzy utworzą nowe miejsca pracy środki pomocowe UE na rozwój turystyki, małych gospodarstw przetwórstwo rolno – spożywcze zdrowej żywności nowoczesne ekologicznie rolnictwo tworzenie nowych miejsc pracy w skali makro | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
niekorzystna struktura obszarowa gospodarstw rolnych niska dochodowość gospodarstw rolnych niska wartość przestrzeni produkcyjnej, a zwłaszcza gleb rozdrobnione rolnictwo niski stopień wykształcenia rolników brak działań w kierunku stworzenia produktu rodzimego długie cykle inwestycyjne brak specjalistów w nowych dziedzinach gospodarki (zarządzanie marketingowe) kurczenie się rynku zbytu na miejscową produkcję brak oferty w postaci uzbrojonych działek dla inwestorów niska wartość rolniczej przestrzeni produkcyjnej i zbyt wysokie rozdrobnienie gospodarstw rolnych |
duże markety duże wymogi UE w stosunku do rolników upadek gospodarstw rolnych w skali makro konkurencja na rynku towarów i usług ze strony U.E. upadek drobnego rolnictwa brak skupu płodów rolnych spadek drobnej wytwórczości i usług kryzys finansów publicznych wzrost bezrobocia w sąsiednich gminach |
INFRASTRUKTURA TECHNICZNA I INFORMACYJNA, KOMUNIKACJA | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
zmeliorowane grunty dogodna lokalizacja regionalna sieć połączeń regionalnych dobry stan infrastruktury technicznej systematyczny rozwój infrastruktury gminy zwodociągowanie |
dostosowanie standardu dróg krajowych do standardów dróg ekspresowych inwestycje infrastrukturalne (kolektory ściekowe i oczyszczalnie - budowa i modernizacja) techniki informatyczne stworzenie systemu informacji inwestycyjnej dobre połączenie komunikacyjne poprawa jakości dróg | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
brak sieci gazu ziemnego konieczność zmian parametrów dróg (w szczególności szerokości pasa drogowego) brak ścieżek rowerowych modernizacja i rozbudowa stadionu brak dobrze rozwiniętej telekomunikacji brak nowoczesnej infrastruktury kanalizacja we wsiach na terenie gminy środki finansowe na infrastrukturę drogową i okołodrogową niski stopień dostępu do internetu |
degradacja dróg wzrost barier w dostępie do środków inwestycyjnych upadek transportu publicznego |
KULTURA, SPORT I TURYSTYKA | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
dobre warunki do rozwoju turystyki atrakcyjne tereny do rekreacji stosunkowo duża liczba obiektów zabytkowych dobry stan obiektów sakralnych |
rozwój turystyki i agroturystyki w skali makro rozwijanie gospodarstw ekologicznych i produkcji zdrowej żywności zwiększenie ruchu turystycznego promocja i reklama rozwój kultury rozwój turystyki i sportu zwiększenie zainteresowania turystyką w obszarach wiejskich napływ turystów z U.E. | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
brak sal gimnastycznych w szkołach słaba baza noclegowa dla turystów infrastruktura turystyczna kultura masowa estetyka zabudowy architektonicznej |
degradacja środowiska związana z działalnością człowieka nie kultywowanie tradycji i zasobów kulturowych regionu |
WARUNKI WSPIERAJĄCE ROZWÓJ GOSPODARCZY, WSPÓŁPRACA | ||
POZYTYWNE |
WEWNĘTRZNE |
ZEWNĘTRZNE |
MOCNE STRONY |
SZANSE | |
sprawnie funkcjonujący Urząd Gminy i dobra współpraca z wójtem gminny patriotyzm dobra współpraca z powiatem rozwijana promocja gminy aktywność i przedsiębiorczość mieszkańców |
współpraca z gminami i starostwem obcy kapitał mocna władza w powiecie obecność w Unii Europejskiej współpraca międzynarodowa dostęp do środków unijnych inicjatywy gospodarcze | |
NEGATYWNE |
SŁABE STRONY |
ZAGROŻENIA |
niski budżet gminy otoczenie biznesu brak inwestorów z dużym kapitałem brak dobrych liderów |
brak środków na inwestycje niestabilna polityka i sytuacja państwa niestabilne prawo trudności w pozyskiwaniu środków na rozwój gminy zbyt duże obciążenie podatkowe rozwarstwienie ekonomiczne nie wykorzystanie funduszy strukturalnych U.E. dojście do rządu ugrupowań populistycznych malejący rynek zbytu niedofinansowanie małych i średnich przedsiębiorstw korupcja system finansowania samorządu |
3.0. zadania polegające na poprawie sytuacji na danym obszarze
3.1. CELE I KIERUNKI DZIAŁANIA
OBSZARY I HIERARCHIZACJA CELÓW
Analiza dokumentu pn. „Strategia Rozwoju Gminy Doruchów” wyłoniła grupę celów, które w tym dokumencie zostały określone jako priorytety, inne ważne cele oraz jako deklaracja intencji samorządu gminy Doruchów.
Zgodnie ze sztuką przypisywania zidentyfikowanych celów i priorytetów do poszczególnych obszarów życia społeczno – gospodarczego dokonano następującego uporządkowania tych celów:
I. DO OBSZARU SPOŁECZNEGO ZAKWALIFIKOWANO NASTĘPUJĄCE CELE:
1. Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość.
Kierunki działania:
- Zwiększenie dostępności do różnych form edukacji i kultury.
- Dostęp do Internetu.
2. Poprawa funkcjonowania rolnictwa.
Kierunki działania:
Grupy producenckie.
Doradztwo.
3. Rozwijanie różnych form edukacji ekologicznej.
Kierunki działania:
„Zielone szkoły” z udziałem partnerów z aglomeracji
4. Wspieranie inicjatyw kulturalnych.
Kierunki działania:
Współpraca z lokalnymi liderami, organizacja imprez masowych.
5. Rozwijanie kultury fizycznej, sportu i rekreacji.
Kierunki działania:
Budowa bazy sportowej.
Rozwój dyscyplin sportowych.
II. W OBSZARZE INFRASTRUKTURY ZIDENTYFIKOWANO DWA GŁÓWNE CELE:
1. Poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez budowę zasadniczej sieci kanalizacyjnej.
Kierunki działania:
Kanalizacja sanitarna i deszczowa w Doruchowie.
Gospodarka ściekowa w oparciu o oczyszczalnie przydomowe.
2. Wspieranie rozwoju infrastruktury warunkującej rozwój gospodarczy i mieszkalnictwa.
Kierunki działania:
Uzbrajanie działek budowlanych.
Segregacja odpadów.
Modernizacja kotłowni.
III. W OBSZARZE GOSPODARCZYM WSKAZANO NA NASTĘPUJĄCE GŁÓWNE CELE:
1. Poprawa warunków dla rozwoju małego biznesu oraz inne działania sprzyjające ograniczaniu bezrobocia i zwiększeniu przedsiębiorczości.
Kierunki działania:
Remont i modernizacja dróg.
Budowa sieci gazowniczej.
2. Poprawa warunków sanitarnych w gospodarstwach rolnych.
Kierunki działania:
Rozbudowa i poprawa jakości sieci wodociągowych.
3. Wspieranie działań prowadzących do poprawy struktury gospodarstw rolnych oraz wydajności i jakości produkcji
Kierunki działania:
Nowe technologie i wsparcie ze strony środków zewnętrznych (U.E.).
4. Stałe doskonalenie pracy Urzędu Gminy oraz rozwijanie zarządzania marketingowego.
Kierunki działania:
Ustawiczne szkolenia pracowników Urzędu.
IV. W OBSZARZE PRZESTRZENI ZIDENTYFIKOWANO JEDNE GŁÓWNY PODSTAWOWY CEL:
1. Wprowadzenie ładu przestrzennego ochrony i eksponowania wartości przyrodniczych i kulturalnych.
Kierunki działania:
Aktualizacja Planów Zagospodarowania Przestrzennego (nowe funkcje w Planie).
Obszar ochrony środowiska (Ekologia) zawiera priorytety określone w pierwszym celu obszaru infrastrukturalnego.
3.2. WYBRANY WARIANT ROZWOJU
[LISTA ZADAŃ (CELÓW) DO ZREALIZOWANIA WYNIKAJĄCYCH Z HIERARCHII WAŻNOŚCI]
KOMENTARZ DO WYBRANEGO WARIANTU ROZWOJU
Wybrany Wariant Rozwoju stworzony został z wybranych i zhierarchizowanych celów określonych w dokumencie pn. „Strategia Rozwoju Gminy Doruchów”.
Cele zhierarchizowane są według określonych w tym dokumencie priorytetów, celów uznanych za ważne oraz tzw. intencji na przyszłość.
W poszczególnych obszarach życia społeczno - gospodarczego (gospodarka, przestrzeń, infrastruktura, społeczność) wskazano cele, które są podstawą prawidłowego rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Doruchów.
Spośród wszystkich dotąd sformułowanych celów przy określaniu wariantu posłużono się czternastoma celami wybranymi jako najważniejsze bez wzglądu na to, do jakiego wcześniej obszaru zostały zakwalifikowane.
Dwa najważniejsze z tych czternastu celów określono mianem priorytetu dla rozwoju społeczno – gospodarczego gminy Doruchów. Cele te zostały zapisane na tle jednego z czterech kolorów, które określały charakter celu, tzn. jego wsparcie dla jednego z teoretycznie przyjętych wariantów rozwoju (różowy - cel prospołeczny, żółty - prokonkurencyjny, niebieski - proedukacyjny, zielony - proinnowacyjny).
Tak zhierarchizowane cele stanowią o sposobie wydatkowania tzw. potencjału inwestycyjnego gminy w następujących proporcjach:
Cele priorytetowe: 50% potencjału inwestycyjnego
Cele pierwszorzędne: 30% potencjału inwestycyjnego
Cele drugorzędne: 15% potencjału inwestycyjnego
Inne cele: 5% potencjału inwestycyjnego (rezerwa inwestycyjna).
Wybrany wariant rozwoju jest bezpośrednim wyznacznikiem podziałów środków na inwestycje na poszczególne zadania inwestycyjne przyporządkowane określonym, w tym wariancie celom.
Powstały wariant rozwoju gminy Doruchów ma charakter prokonkurencyjno – prospołeczny z wieloma elementami prokonkurencyjności w obszarach celów pierwszorzędnych i drugorzędnych.
Głównymi priorytetami tego wariantu są poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez budowę zasadniczej sieci kanalizacyjnej oraz poprawa warunków dla rozwoju małego biznesu oraz inne działania sprzyjające ograniczaniu bezrobocia i zwiększaniu przedsiębiorczości.
Dodatkowo każdy cel w wybranym wariancie rozwoju oznaczono symbolami od I A do I B w przypadku priorytetów, II A – II D w przypadku celów pierwszorzędnych i od III A do III H przy celach drugorzędnych.
Oznaczenia te znajdują dalsze zastosowanie w procesie przyporządkowywania programów operacyjnych do poszczególnych celów w wybranym wariancie rozwoju gminy.
WYBRANY WARIANT ROZWOJU
GMINY DORUCHÓW
Priorytety |
Poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez budowę zasadniczej sieci kanalizacyjnej. I A |
Poprawa warunków dla rozwoju małego biznesu oraz inne działania sprzyjające ograniczaniu bezrobocia i zwiększaniu przedsiębiorczości. I B | |||||
Cele pierwszorzędne |
Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość. II A |
Wprowadzenie ładu przestrzennego oraz ochrona i eksponowanie wartości przyrodniczych i kulturalnych. II B |
Aktywizacja zawodowa mieszkańców. II C |
Wspieranie rozwoju infrastruktury warunkującej rozwój gospodarczy i mieszkalnictwa. II D | |||
Cele drugorzędne |
Poprawa warunków funkcjonowania szkolnictwa. III A |
Rozwijanie różnych form edukacji ekologicznej. III B |
Wspieranie rozwoju różnych form profilaktyki zdrowotnej. III C | ||||
Wspieranie działań prowadzących do poprawy struktury gospodarstw rolnych oraz wydajności i jakości produkcji, a szczególnie tworzenie stowarzyszeń producentów rolnych. III D |
Wspieranie inicjatyw kulturalnych. III E |
Rozwijanie kultury fizycznej, sportu i rekreacji. III F | |||||
Stałe doskonalenie pracy Urzędu Gminy oraz rozwijanie zarządzania marketingowego. III G |
Poprawa warunków sanitarnych w gospodarstwach rolnych. III H |
4.0. REALIZACJA ZADAŃ I PROJEKTÓW
Dla usystematyzowania w układzie tabelarycznym przedstawiono oznaczenie poszczególnego programu występujące w kartach poszczególnych projektów i przyporządkowanie każdego z tych programów do jednego z czternastu strategicznych celów, oznaczonych literami od I A do III H, jak w Wybranym Wariancie Rozwoju (str. 66).
4.1. Programy Operacyjne i ich oznaczenie
Numer programu |
Nazwa programu |
Przyporządkowanie programu do określonego celu |
„Program budowy i modernizacji istniejącej sieci i urządzeń wodno – kanalizacyjnych” |
Program nr I A/1 | |
„Program modernizacji dróg lokalnych oraz infrastruktury okołodrogowej” |
Program nr II D2 | |
„Program gazyfikacji gminy Doruchów” |
Program nr II D/3 | |
„Program rozwoju placówek kulturalno – oświatowych” |
Program nr III C/4 |
Powyższe nazwy programów operacyjnych wynikają z wcześniej opracowanych dokumentów:
1. „Strategia Rozwoju Gminy Doruchów”,
2. „Wieloletni Plan Inwestycyjny Gminy Doruchów na lata 2004-2008” (załącznik nr 1 do uchwały Rady Gminy w Doruchowie nr XVI/66/2004 z dnia 24.03.2004r. z późn. zmianami).
W niniejszym dokumencie znajdują się jedynie te programy, których zadania mają swoje odzwierciedlenie w tabeli nr 4.3/1 „PWIELOLETNIE PLAN INWESTYCYJNY NA LATA 2004-2008”.
4.2. PLANOWANE PROJEKTY I ZADANIA
W OKRESIE 2004-2014
PROGRAMY OPERACYJNE
[Zadania „wytłuszczone” w Programach Operacyjnych uznaje się za zamknięte w procesie przygotowania inwestycji. Zostały na nie sporządzone Wnioski Przedsięwzięcia Inwestycyjnego i stały się one podstawą sporządzenia ostatecznej wersji tabeli WPI.
Pozostałe zapisy mają charakter projektu w trakcie procesu przygotowawczego]
Uwaga: Programy Operacyjne mają charakter otwarty i są jedynie identyfikacją przedsięwzięć inwestycyjnych. Ostateczne decyzje o wyborze zadań do realizacji przedstawione są w rozdziale 4.3. Wieloletni Plan Inwestycyjny na lata 2004-2008.
4.2.1. Wstęp
„Programy Operacyjne – założenia” powstały w oparciu o „Strategię Rozwoju Gminy Doruchów”. Dokument ten jest zbiorem kart programów i podporządkowanych tym programom projektów, które zawierają w sobie od jednego do kilkunastu zadań.
Treść programu operacyjnego (jego nazwa) tworzona była w oparciu o kierunki działania podporządkowane określonym celom, które zawarte zostały w dokumencie podstawowym, jakim jest Strategia.
W niektórych przypadkach bezpośrednim przyczynkiem do tworzenia programu operacyjnego był konkretny cel podporządkowany określonemu w strategii priorytetowi.
Zamiana celu na program operacyjny występuje jedynie w tych przypadkach, kiedy zakres celu był niewielki, a kierunki działania temu celowi podporządkowane miały charakter przedsięwzięć wypełniających ten program.
„Programy Operacyjne - założenia” mają charakter otwarty i do czasu wypełniania ich konkretnymi zadaniami (inwestycjami) stanowią materiał roboczy dla późniejszego konstruowania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.
Dokument ten winien być uzupełniany wpisem konkretnych zadań na podstawie składanych Wniosków Inwestycyjnych przez poszczególne wydziały Urzędu Gminy i jednostki organizacyjne gminy.
Planowane projekty i zadania zostały umieszczone w matrycach Programów Operacyjnych, które to matryce zawierają oprócz nazwy programu i jego oznaczenia, nazwy i oznaczenia poszczególnych projektów i przyporządkowanych im zadań.
4.2.2. Karta programowa
Karta programowa zawiera w tytule nazwę programu operacyjnego, jego numer, który odpowiada numerowi podporządkowanego celu, które to cele zostały przyjęte w „Strategii Rozwoju Gminy Doruchów”.
Przykład:
Program numer IA/1.
Pierwsza liczba [IA] oznacza przyporządkowanie danego programu operacyjnego do priorytetu według oznaczeń priorytetów w wybranym wariancie rozwoju.
Druga liczba po kresce ukośnej [1] jest numerem porządkowym programu.
Karta programowa w układzie tabelarycznym w poszczególnych kolumnach zawiera nazwy projektów wypełniających dany program operacyjny.
Przy projektach występuje jego oznaczenie składające się z dwóch liczb rozdzielonych ukośną kreską.
Pierwsza liczba oznacza numer programu operacyjnego, któremu podporządkowany jest dany projekt, a druga liczba określa kolejny numer projektu w danym programie.
Przykład:
Projekt 2/3
Pierwsza liczba [2] określa, że projekt należy do programu drugiego, a liczba [3] jest liczbą porządkową tego projektu w tym programie.
Tabela programu operacyjnego przyporządkowuje każdemu projektowi zawartemu w tym programie określoną liczbę zadań (inwestycji).
Zadanie pierwsze w tym przykładzie będzie miało numer Z/3/1, a drugie Z/3/2 itd.
Każdemu zadaniu podporządkowany jest wykonawca (konkretny referat Urzędu Gminy w Doruchowie lub jednostka organizacyjna Urzędu Gminy).
Każdemu zadaniu przypisane są również wymagane środki finansowe (koszt realizacji przedsięwzięcia).
Ostatnia kolumna charakteryzująca zadanie nosi nazwę „źródła finansowania przedsięwzięcia”.
Kolumna ta powinna zawierać wskazania dla potencjalnego finansowania przedsięwzięcia.
Poszczególne kolumny zawarte w tabeli programów operacyjnych winny być wypełniane przez referat Urzędu Gminy w Doruchowie na podstawie składanych Wniosków Przedsięwzięcia Inwestycyjnego.
4.2.3. Wypełnianie karty programowej
Kartę programową należy wypełnić na podstawie Wniosku Przedsięwzięcia Inwestycyjnego zatwierdzonego przez Wójta Gminy Doruchów.
W kolumnie „nazwa zadania” w karcie programowej należy wpisać pełną nazwę przedsięwzięcia określonego w zatwierdzonym Wniosku Przedsięwzięcia Inwestycyjnego.
W kolumnie „wykonawca/zgłaszający wniosek” należy wpisać skrót nazwy jednostki zgłaszającego wniosek lub jednostki odpowiedzialnej za realizację zadania.
W kolumnie „wymagane środki finansowe” należy wpisać określoną przez wnioskodawcę sumę kosztów jednorazowych niezbędnych dla realizacji przedsięwzięcia.
W kolumnie „źródła finansowania” należy wpisać zidentyfikowane źródła finansowania przedsięwzięcia przez wnioskodawcę, np.: budżet gminy, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego itp.
4.2.4. Podsumowanie dotyczące sposobu dysponowania zamieszczonymi zadaniami w tworzeniu Zintegrowanej Tabeli WPI
Zamieszczone projekty i zadania w załączonych Programach Operacyjnych są w różnym stopniu zaawansowane. Część z tych projektów i zadań określa jedynie tytuły przedsięwzięć, dla których należy sporządzić Wniosek Przedsięwzięcia Inwestycyjnego, który następnie stanie się podstawą uzupełnienia danych wymaganych matrycą Programu Operacyjnego. Natomiast część z tych zadań została wpisana na podstawie wypełnionych Kart Wniosków Przedsięwzięcia Inwestycyjnego i zawiera szczegółowe dane, które pozwalają na swobodne dysponowanie tymi zadaniami w ich relokacji do Zintegrowanej Tabeli WPI. Zadania przeniesione Uchwałą Rady Gminy zostały w Programach Operacyjnych wytłuszczone.
Kontrolowana wielkością posiadanego potencjału inwestycyjnego relokacja zadań z Programów Operacyjnych do Zintegrowanej tabeli WPI jest elementem monitoringu Planu Rozwoju Lokalnego opisanego w rozdziale 9.0.
WZÓR KARTY PROGRAMU OPERACYJNEGO
Program Operacyjny: "Nazwa programu" - Program nr IA/1*
PROJEKT NAZWA |
ZADANIE NAZWA |
WYKONAWCA/ZGŁASZAJĄCY WNIOSEK |
WYMAGANE ŚRODKI FINANSOWE |
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA/PARTNERZY PROJEKTU |
OSOBA ODPOWIEDZIALNA | ||||
"Nazwa projektu" P 1/1 |
Zadanie Z 1/1/1 |
"Nieznany" |
koszt całkowity: |
Budżet |
środki własne: | ||||
Zadanie Z 1/1/2 |
koszt całkowity: |
|||
środki własne: | ||||
Zadanie Z 1/1/3 |
koszt całkowity: |
|||
środki własne: | ||||
"Nazwa projektu" P 1/2** |
Zadanie Z 1/2/1 |
koszt całkowity: |
||
środki własne: | ||||
Zadanie Z 1/2/2 |
koszt całkowity: |
|||
środki własne: | ||||
Zadanie Z 1/2/3 |
koszt całkowity: |
|||
środki własne: | ||||
"Nazwa projektu" P 1/3 |
Zadanie Z 1/3/1 |
koszt całkowity: |
||
środki własne: | ||||
Zadanie Z 1/3/2*** |
koszt całkowity: |
|||
środki własne: | ||||
Zadanie Z 1/3/3 |
koszt całkowity: |
|||
środki własne: |
RAZEM PROGRAM:
KOSZT CAŁKOWITY:
ŚRODKI WŁASNE:
program operacyjnY: „Program budowy i modernizacji istniejącej sieci i urządzeń wodno - kanalizacyjnych”.*
Program nr I A/1
Projekt Nazwa |
Zadanie Nazwa |
WykonawcA/ ZGŁASZAJĄCY WNIOSEK |
Wymagane środki finansowe |
Źródła finansowania/PARTNERZY PROJEKTU |
OSOBA ODPOWIEDZIALNA | ||||
Projekt budowy i modernizacji sieci wodociągowej Projekt nr P 1/1 |
Budowa sieci wodociągowej z przyłączani w miejscowości Plugawice – Tonia – 2,0km. Zadanie nr Z 1/1/1 |
Wójt |
koszt całkowity: 122251,00 |
Budżet Gminy, ZPORR |
środki własne: 37512,00 | ||||
Budowa sieci wodociągowej – podłączenie osiedla mieszkaniowego po byłym PGR w miejscowości Torzeniec – 1,2km. Zadanie nr Z 1/1/2 |
Wójt |
koszt całkowity: 65659,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 20148,00 | ||||
Budowa wodociągu w miejscowości Godziętowy – Pieczyska – 1,5km Zadanie nr Z 1/1/3 |
Wójt |
koszt całkowity: 30000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 15000,00 | ||||
Remont wodociągu Doruchów; zakup agregatu prądotwórczego; – zakup zbiornika; remont sieci wodociągowej Zalesie – w kierunku do ulicy Kępińskiej (nieruchomość Libner). Zadanie nr Z 1/1/4 |
Wójt |
koszt całkowity: 110000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
Wójt |
środki własne: 110000,00 | |||
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Torzeniec – Stary Pan – 1,0km Zadanie nr Z 1/1/5 |
Wójt |
koszt całkowity: 35000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 9000,00 | ||||
Projekt budowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej Projekt nr P 1/2 |
Budowa kanalizacji sanitarnej w Doruchowie, ul. Tokarska -0.9km Zadanie nr Z 1/2/1 |
Wójt |
koszt całkowity: 160000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR |
środki własne: 160000,00 | ||||
Budowa kanalizacji sanitarnej w Doruchowie, ul. Rolna – kierunek ubojnia drobiu – 0,8km Zadanie nr Z 1/2/2 |
Wójt |
koszt całkowity: 165000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 15000,00 | ||||
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Dąbrówka – Zalesie – 2,1km Zadanie nr Z 1/2/3 |
Wójt |
koszt całkowity: 400000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 15000,00 | ||||
Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Doruchów – Emilianów. Zadanie nr Z 1/2/4 |
Wójt |
koszt całkowity: 300000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 15000,00 |
Razem program:
koszt całkowity: 1 387 910,00
środki własne: 396 660,00
* Zadania „wytłuszczone” przeniesione zostały do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (tabela 4.3/1)
Program Operacyjny: " Program modernizacji dróg lokalnych oraz infrastruktury okołodrogowej."*
Program nr II D/2
Projekt Nazwa |
Zadanie Nazwa |
WykonawcA/ ZGŁASZAJĄCY WNIOSEK |
Wymagane środki finansowe |
Źródła finansowania/PARTNERZY PROJEKTU |
OSOBA ODPOWIEDZIALNA | ||||
Projekt modernizacji dróg lokalnych Projekt nr P 2/1 |
Budowa drogi Torzeniec – Stary Pan – 0,735km. Zadanie nr Z 2/1/1 |
Wójt |
koszt całkowity: 257887,00 |
Budżet Gminy, ZPORR |
środki własne: 73337,00 | ||||
Budowa drogi Tokarzew – Rudniczysko – 2,665km. Zadanie nr Z 2/1/2 |
Wójt |
koszt całkowity: 1283659,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 432437,00 | ||||
Budowa drogi ul. Rzemieślnicza – 0,3km. Zadanie nr Z 2/1/3 |
Wójt |
koszt całkowity: 200000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 105000,00 | ||||
Budowa drogi Mieleszówka – Brzeziny – 1,3km. Zadanie nr Z 2/1/4 |
Wójt |
koszt całkowity: 650000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 330000,00 | ||||
Budowa drogi Godziętowy – osiedle – 0,3km. Zadanie nr Z 2/1/5 |
Wójt |
koszt całkowity: 200000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 105000,00 | ||||
Budowa drogi Doruchów, ul. Parkowa – 0,8km. Zadanie nr Z 2/1/6 |
Wójt |
koszt całkowity: 320000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 165000,00 | ||||
Budowa drogi Doruchów – ulice: Nowa, Spokojna, Zielona, Polna – 0,750km. Zadanie nr Z 2/1/7 |
Wójt |
koszt całkowity: 450000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 230000,00 | ||||
Budowa drogi Torzeniec – Rudniczysko – 1,1km. Zadanie nr Z 2/1/8 |
Wójt |
koszt całkowity: 450000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 230000,00 | ||||
Wójt |
koszt całkowity: 600000,00 |
|||
środki własne: 305000,00 |
||||
Budowa drogi Przytocznica – Marszałki (I etap) – 0,6km. Zadanie nr Z 2/1/10 |
Wójt |
koszt całkowity: 360000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 185000,00 | ||||
Budowa drogi Torzenic – Babiniec – 0,4km. Zadanie nr Z 2/1/11 |
Wójt |
koszt całkowity: 240000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 125000,00 | ||||
Projekt modernizacji infrastruktury okołodrogowej Projekt nr P 2/2 |
Oświetlenie drogi – Godziętowy za torem + osiedle. Zadanie nr Z 2/2/1 |
Wójt |
KOSZT CAŁKOWITY: 15000,00 |
Budżet Gmin |
środki własne: 5000,00 | ||||
Oświetlenie drogi – Torzeniec PGR. Zadanie nr Z 2/2/2 |
koszt całkowity: 5000,00 |
Budżet Gminy | ||
środki własne: 5000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Doruchów – Zalesie. Zadanie nr Z 2/2/3 |
Wójt |
koszt całkowity: 30000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 30000,00 | ||||
Oświetlenie drogi – Emilianów. Zadanie nr Z 2/2/4 |
Wójt |
koszt całkowity: 20000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 20000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Wygoda Plugawska – Gruszków. Zadanie nr Z 2/2/5 |
Wójt |
koszt całkowity: 10000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 10000,00 | ||||
Wójt |
koszt całkowity: 5000,00 |
|||
Projekt modernizacji infrastruktury okołodrogowej Projekt nr P 2/2 |
środki własne: 5000,00 |
|||
Oświetlenie drogi w Doruchowie, ul. Kępińska. Zadanie nr Z 2/2/7 |
Wójt |
koszt całkowity: 5000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 5000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Stara Kuźnica – Las. Zadanie nr Z 2/2/8 |
Wójt |
koszt całkowity: 20000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 10000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Torzeniec – Stary Pan. Zadanie nr Z 2/2/9 |
Wójt |
koszt całkowity: 10000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 10000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Torzeniec – Parcele. Zadanie nr Z 2/2/10 |
Wójt |
koszt całkowity: 5000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 5000,00 | ||||
Oświetlenie drogi ul. Sportowa. Zadanie nr Z 2/2/11 |
Wójt |
koszt całkowity: 5000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 5000,00 | ||||
Projekt modernizacji infrastruktury okołodrogowej Projekt nr P 2/2 |
Oświetlenie drogi Emilianów – Kępno. Zadanie nr Z 2/2/12 |
Wójt |
koszt całkowity: 8000,00 |
Budżet Gminy |
środki własne: 4000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Przytocznica – Bukownica. Zadanie nr Z 2/2/13 |
Wójt |
koszt całkowity: 5000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 5000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Doruchów – Huby. Zadanie nr Z 2/2/14 |
Wójt |
koszt całkowity: 40000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 4000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Stara Kuźnica – Dąbrówka. Zadanie nr Z 2/2/15 |
Wójt |
koszt całkowity: 12000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 2000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Stara Kuźnica – Przytocznica. Zadanie nr Z 2/2/16 |
Wójt |
koszt całkowity: 8000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 8000,00 | ||||
Projekt modernizacji infrastruktury okołodrogowej Projekt nr P 2/2 |
Oświetlenie drogi Tokarzew – Mikorzyn. Zadanie nr Z 2/2/17 |
Wójt |
koszt całkowity: 8000,00 |
Budżet Gminy |
środki własne: 3000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Pieczyska. Zadanie nr Z 2/2/18 |
Wójt |
koszt całkowity: 5000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 5000,00 | ||||
Oświetlenie drogi Rudniczysko nad parkiem. Zadanie nr Z 2/2/18 |
Wójt |
koszt całkowity: 8000,00 |
Budżet Gminy | |
środki własne: 3000,00 |
Razem program:
koszt całkowity: 5 365 546,00
środki własne: 2 429 774,00
* Zadania „wytłuszczone” przeniesione zostały do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (tabela 4.3/1)
Program Operacyjny: " Program gazyfikacji gminy Doruchów"*
Program nr II D/3
Projekt Nazwa |
Zadanie Nazwa |
WykonawcA/ ZGŁASZAJĄCY WNIOSEK |
Wymagane środki finansowe |
Źródła finansowania/PARTNERZY PROJEKTU |
OSOBA ODPOWIEDZIALNA | ||||
Projekt gazyfikacji miejscowości Gminy – etap I Projekt nr P 3/1 |
Gazyfikacja miejscowości: - Doruchów, - Przytocznica, - Godzętowy. Zadanie nr Z 3/1/1 |
Wójt |
koszt całkowity: 350000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR |
środki własne: 350000,00 |
Razem program:
koszt całkowity: 350 000,00
środki własne: 350 000,00
* Zadania „wytłuszczone” przeniesione zostały do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (tabela 4.3/1)
Program Operacyjny: "Program rozwoju placówek kulturalno - oświatowych"*
Program nr III C/4
Projekt Nazwa |
Zadanie Nazwa |
WykonawcA/ ZGŁASZAJĄCY WNIOSEK |
Wymagane środki finansowe |
Źródła finansowania/PARTNERZY PROJEKTU |
OSOBA ODPOWIEDZIALNA | ||||
Projekt budowy i modernizacji placówek sportowych Projekt nr P 4/1 |
Budowa sali gimnastycznej. Zadanie nr Z 4/1/1 |
Wójt |
koszt całkowity: 2000000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR |
środki własne: 1340000,00 | ||||
Modernizacja stadionu LZS w Doruchowie. Zadanie nr Z 4/1/2 |
Wójt |
koszt całkowity: 200000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 140000,00 | ||||
Budowa boiska w Morawinie. Zadanie nr Z 4/1/3 |
Wójt |
koszt całkowity: 100000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 100000,00 | ||||
Projekt budowy i modernizacji placówek kulturalno - oświatowych Projekt nr P 4/2 |
Renowacja Biblioteki i parku (zespół zabytkowy). Zadanie nr Z 4/2/1 |
Wójt |
koszt całkowity: 100000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR |
środki własne: 67000,00 | ||||
Zagospodarowanie terenu przy Gminnym Ośrodku Kultury Zadanie nr Z 4/2/2 |
Wójt |
koszt całkowity: 42000,00 |
Budżet Gminy, ZPORR | |
środki własne: 42000,00 |
Razem program:
koszt całkowity: 2 442 000,00
środki własne: 1 689 000,00
* Zadania „wytłuszczone” przeniesione zostały do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego (tabela 4.3/1)
4.3. WIELOLETNI PLAN INWESTYCYJNY 2004-2014 (ZINTEGROWANA TABELA ZADAŃ)
WSTĘP
Zintegrowana Tabela Wieloletniego Planu Inwestycyjnego zawiera przedsięwzięcia inwestycyjne, które wcześniej zostały zamieszczone w „Programach Operacyjnych” na podstawie sporządzonych Wniosków Przedsięwzięcia Inwestycyjnego.
Z kilkudziesięciu zadań zamieszczonych w Programach Operacyjnych wybrano do tabeli WPI te przedsięwzięcia, które uzyskały najwyższą ocenę na podstawie przeprowadzonej analizy, opartej na przyjętych Kryteriach Oceny Zadań (załącznik nr 4 do Zarządzenia nr 26/2004 Wójta Gminy Doruchów z dnia 24.09.2004r.).
Umieszczone w WPI przedsięwzięcia zostały zaplanowane na lata 2004 – 2008, a zadania, które miały być finansowane przy udziale Funduszy Strukturalnych, w tym przede wszystkim Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego zostały wytłuszczone dla podkreślenia sposobu ich finansowania (z udziałem środków zewnętrznych).
Przedsięwzięcia, które nie otrzymają wsparcia ze strony Funduszy Strukturalnych mogą być realizowane w ramach ustalonej hierarchii zadań w tabeli WPI przy udziale środków własnych, kredytu, obligacji komunalnych lub środków pochodzących z umów o charakterze partnerstwa publiczno – prywatnego.
W innym przypadku zadania te winny być wykreślone z tabeli WPI (po nie otrzymaniu dotacji z Funduszy Strukturalnych) ponieważ analiza finansowa budżetu gminy, jak i projekcje przyszłych przychodów nie dają możliwości finansowania tych przedsięwzięć w oparciu tylko o środki własne.
TABELA NR 4.3/1
WIELOLETNI PLAN INWESTYCYJNY GMINY DORUCHÓW NA LATA 2004 - 2008
Lp. |
Nazwa zadania |
Rok |
Przewidywane źródła finansowania
|
Łączny koszt w tyś. zł. |
Nakłady poniesione do 31.12.2003r.
w tyś. zł |
Nakłady do poniesienia w latach | ||||||
rozpoczęcia |
zakończenia |
2004
w tyś. zł |
2005
w tyś. zł |
2006
w tyś. zł |
2007
w tyś. zł |
2008
w tyś. zł | ||||||
Wodociągi | ||||||||||||
1. |
Plugawice - Tonia - 2,0 km. |
2003 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
127
43 84 |
5
5 - |
122
38 84 |
- |
- |
- |
- | |
2. |
Torzeniec PGR - 1,2 km. |
2003 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
69
24 45 |
3
3 - |
66
21 45
|
- |
- |
- |
-
| |
3. |
Godziętowy -Pieczyska - 1,5 km. |
2004 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
30
15 15 |
-
- - |
30
15 15 |
- |
- |
- |
- | |
4. |
Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody z częściową przebudową sieci wodociągowej |
2004 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy |
85
85 |
-
- |
85
85
|
- |
- |
- |
- | |
5. |
Torzeniec - Stary Pan - 1,0 km. |
2005 |
2005 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
35
9 26 |
-
- - |
-
- - |
35
9 26 |
- |
- |
- | |
Łącznie wodociągi : w tym Budżet Gminy Środki unijne Inne środki |
346
176 155 15 |
8
8 - - |
303
159 129 15 |
35
9 26 - |
- |
- |
- | |||||
Kanalizacja | ||||||||||||
1. |
Doruchów, ul. Tokarska - 0,9 km. |
2003 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne Pożyczka WFOŚiGW |
130
5 87
38
|
4
4 -
- |
126
1 87
38
|
- |
- |
- |
- | |
2. |
Doruchów, ul. Rolna - kierunek ubojnia drobiu - 0,8 km. |
2004 |
2005 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne Pożyczka WFOŚiGW
|
165
15 80
70 |
-
- -
- |
5
5 -
- |
160
10 80
70 |
- |
- |
- | |
3. |
Dąbrówka - Zalesie - 2,1 km. |
2006 |
2007 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne Pożyczka WFOŚiGW
|
400
15 195
190 |
-
- -
- |
-
- -
- |
-
- -
- |
10
10 -
- |
390
5 195
190
|
- | |
4. |
Doruchów - Emilianów |
2007 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne Pożyczka WFOŚiGW |
300
15 145
140 |
-
- -
- |
-
- -
- |
-
- -
- |
-
- -
- |
10
10 -
- |
290
5 145
140 | |
Łącznie kanalizacja : w tym : Budżet Gminy Środki unijne Pożyczka WFOŚiGW |
995
50 507 438 |
4
4 - - |
131
6 87 38 |
160
10 80 70 |
10
10 - - |
400
15 195 190
|
290
5 145 140 | |||||
Drogi | ||||||||||||
1. |
Torzeniec - Stary Pan - 0,735 km. |
2003 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
289
79 210 |
5
5 - |
284
74 210 |
- |
- |
- |
- | |
2. |
Tokarzew -Rudniczysko - 2,665 km. |
2003 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne
|
971
341 630 |
11
11 - |
960
330 630 |
- |
- |
- |
- | |
3. |
ul. Rzemieślnicza - 0,3 km. |
2005 |
2006 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne
|
200
105 95
|
-
- - |
-
- - |
10
10 -
|
190
95 95
|
- |
-
| |
4.
|
Mieleszówka - Brzeziny - 1,3 km. |
2006 |
2007 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
650
330 320 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
10
10 - |
640
320 320 |
- | |
5.
|
Godziętowy - osiedle - 0,3 km. |
2006 |
2007 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
200
105 95 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
5
5 - |
195
100 95 |
- | |
6. |
Doruchów, ul. Parkowa 0,8 km. |
2006 |
2007 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
320
165 155 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
5
5 - |
315
160 155 |
- | |
7. |
Doruchów - ulice: Nowa, Spokojna, Zielona, Polna - 0,750 km. |
2006 |
2007 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
450
230 220 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
15
15 - |
435
215 220 |
- | |
8. |
Torzeniec - Rudniczysko - 1,1 km. |
2007 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
450
230 220 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
10
10 - |
440
220 220 | |
9. |
Stara Kuźnica - Las - 1,0 km. |
2007 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
480
245 235 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
10
10 - |
470
235 235 | |
10. |
Przytocznica - Marszałki /I etap / - 1,0 km. |
2007 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
480
245 235 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
10
10 - |
470
235 235 | |
11. |
Torzeniec - Babiniec -0,4 km. |
2007 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
240
125 115 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
8
8 - |
232
117 115 | |
Łącznie drogi : w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
4730
2200 2530 |
16
16 - |
1244
404 840 |
10
10 - |
225
130 95
|
1623
833 790
|
1612
807 805 | |||||
Gazyfikacja | ||||||||||||
1. |
Gazyfikacja / I etap/ - Doruchów, Przytocznica, Godziętowy |
2005 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy |
350
350 |
-
- |
100
100
|
75
75
|
75
75
|
50
50
|
50
50
| |
Oświetlenie dróg
| ||||||||||||
1. |
Godziętowy za torem + osiedle |
2004 |
2004 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
15
5 10 |
-
- - |
15
5 10 |
- |
- |
- |
- | |
2. |
Torzeniec PGR |
2004 |
2004 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
5
|
- |
- |
- |
- | |
3. |
Doruchów - Zalesie |
2004 |
2004 |
Budżet Gminy |
30 |
- |
30 |
- |
- |
- |
- | |
4. |
Emilianów |
2004 |
2004 |
Budżet Gminy |
20 |
- |
20 |
- |
- |
- |
- | |
5.
|
Wygoda Plugawska - Gruszków |
2004 |
2004 |
Budżet Gminy |
10 |
- |
10
|
- |
- |
- |
- | |
6. |
Psia Górka - Wrzosy |
2004 |
2004 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
5 |
- |
- |
- |
- | |
7. |
Doruchów ul. Kepińska |
2005 |
2005 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
- |
5
|
- |
- |
- | |
8. |
Stara Kuźnica - Las |
2005 |
2005 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
20
10 10 |
-
- - |
-
- - |
20
10 10
|
- |
- |
- | |
9. |
Torzeniec - Stary - Pan |
2005 |
2005 |
Budżet Gminy |
10 |
- |
- |
10
|
- |
- |
- | |
10. |
Torzeniec - Parcele |
2005 |
2005 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
- |
5
|
- |
- |
- | |
11. |
ul. Sportowa |
2005 |
2005 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
- |
5 |
- |
- |
- | |
12. |
Emilianów - Kepno |
2006 |
2006 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
8
4 4 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
8
4 4 |
- |
- | |
13. |
Przytocznica - Bukownica |
2006 |
2006 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
- |
- |
5
|
- |
- | |
14. |
Doruchów - Huby |
2006 |
2006 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
10
4 6 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
10
4 6 |
- |
- | |
15. |
Stara Kuźnica - Dąbrówka |
2007 |
2007 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
12
2 10 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
12
2 10 |
- | |
16. |
Stara Kuźnica - Przytocznica |
2007 |
2007 |
Budżet Gminy |
8 |
- |
- |
- |
- |
8
|
- | |
17.
|
Tokarzew - Mikorzyn |
2008 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
8
3 5 |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
8
3 5
| |
18. |
Pieczyska |
2008 |
2008 |
Budżet Gminy |
5 |
- |
- |
- |
- |
- |
5
| |
19. |
Rudniczysko nad parkiem |
2008 |
2008 |
Ogółem w tym : Budżet Gminy Inne środki |
8
3 5
|
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
-
- - |
8
3 5 | |
Łącznie oświetlenie dróg : w tym : Budżet Gminy Inne środki
|
194
144 50 |
-
- - |
85
75 10 |
45
35 10 |
23
13 10 |
20
10 10 |
21
11 10
| |||||
Sport | ||||||||||||
1. |
Budowa Sali gimnastycznej |
2004 |
2006 |
Ogółem : w tym : Budżet Gminy Środki MENiS
|
2000
1340 660 |
-
- - |
35
35 - |
700
700 - |
1265
605 660 |
- |
- | |
2. |
Modernizacja stadionu LZS Doruchów |
2004 |
2006 |
Ogółem : w tym : Budżet Gminy Środki MENiS
|
200
140 60 |
- |
20
20 - |
80
50 30 |
100
70 30 |
- |
- | |
3. |
Boisko Morawin |
2007 |
2008 |
Budżet Gminy |
100 |
- |
- |
- |
- |
50
|
50
| |
Łącznie sport : w tym : Budżet Gminy Środki MENiS
|
2300
1580 720 |
-
- - |
55
55 - |
780
750 30
|
1365
675 690 |
50
50 - |
50
50 - | |||||
Kultura | ||||||||||||
1. |
Renowacja Biblioteki i parku / zespół zabytkowy/ |
2004 |
2005 |
Ogółem : w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
100
67 33 |
-
- - |
27
27 - |
73
40 33 |
- |
- |
- | |
2. |
GOK - zagospodarowanie terenu |
2004 |
2004 |
Budżet Gminy |
42 |
- |
42
|
-
|
- |
- |
- | |
Łącznie kultura : w tym : Budżet Gminy Środki unijne |
142
109 33 |
-
- - |
69
69 -
|
73
40 33
|
- |
- |
- | |||||
ŁĄCZNE NAKŁADY |
OGÓŁEM : |
9057 |
28 |
1987 |
1178 |
1698 |
2143 |
2023 | ||||
Budżet Gminy |
4609 |
28 |
868 |
929 |
903 |
958 |
923 | |||||
Środki unijne |
3225 |
- |
1056 |
139 |
95 |
985 |
950 | |||||
Pożyczka WFOŚiGW |
438 |
- |
38 |
70 |
- |
190 |
140 | |||||
Środki MENiS |
720 |
- |
- |
30 |
690 |
- |
- | |||||
Inne środki |
65 |
- |
25 |
10 |
10 |
10 |
10 |
* - zadania wytłuszczone będą finansowane przez Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
PROJEKTY ZADAŃ INWESTYCYJNYCH
NA LATA 2009-2014
Podstawą stworzenia wykazu zadań inwestycyjnych na lata 2009-2014 będzie analiza wykonania zadań zaplanowanych do roku 2008 oraz nowe wnioski inwestycyjne na kolejne zadania uchwalane każdorazowo przez Radę Gminy Doruchów.
5.0. powiązanie projektów z innymi działaniami na terenie powiatu OSTRZESZOWSKIEGO
i województwA WIELKOPOLSKIEGO
Zarówno priorytety, cele pierwszorzędne, jak i cele drugorzędne znajdujące się w wybranym wariancie rozwoju gminy Doruchów znajdują swoje poparcie w Strategii Rozwoju Powiatu Ostrzeszowskiego oraz Strategii Rozwoju Województwa Wielkopolskiego.
POWIĄZANIE PROJEKTÓW Z INNYMI DZIAŁANIAMI
NA TERENIE POWIATU OSTRZESZOWSKIEGO
PRIORYTETY – POWIĄZANIE:
Pierwszy z priorytetów gminy Doruchów „Poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez budowę zasadniczej sieci kanalizacyjnej” jest zgodny z celem strategicznym powiatu, który brzmi „Poprawa gospodarki ściekowej oraz uporządkowanie gospodarki odpadami, a szczególnie ich zbiórki, segregacji, przetwarzania i składowania” oraz „Osiągnięcie takiego poziom infrastruktury technicznej, który zapewni podniesienie standardu życia mieszkańców powiatu oraz zapewnić rozwój gospodarki lokalnej zgodnie z wymogami ochrony środowiska”.
Drugo z priorytetów „Poprawa warunków dla rozwoju małego biznesu oraz inne działania sprzyjające ograniczaniu bezrobocia i zwiększaniu przedsiębiorczości” jest odzwierciedleniem celów strategicznych powiatu „Ograniczenie poziomu bezrobocia w perspektywie dwudziestoletniej do 3-6% aktywnych zawodowo” oraz „Restrukturyzacja gospodarki rolnej powiatu”.
CELE PIERWSZORZĘDNE – POWIĄZANIE:
Cel pierwszorzędny „Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość” jest tożsamy z celem strategicznym powiatu „Poprawa stanu bezpieczeństwa publicznego”.
Cel „Wprowadzenie ładu przestrzennego oraz ochrona i eksponowanie wartości przyrodniczych i kulturalnych.” znajduje swoje poparcie w celu strategicznym powiatu „Poprawa stanu środowiska przyrodniczego” oraz „Zapewnienie zrównoważonego rozwoju powiatu, a także ukierunkowanie procesu podnoszenia standardu życia mieszkańców powiatu i zapewnienie sprawności funkcjonowania struktur przestrzennych oraz przeciwdziałanie degradacji walorów, które posiada powiat”.
„Aktywizacja zawodowa mieszkańców” - cel ten ma swoje poparcie w celu strategicznym „Ograniczenie poziomu bezrobocia w perspektywie dwudziestoletniej do 3-6% aktywnych zawodowo”.
Ostatni z celów pierwszorzędnych „Wspieranie rozwoju infrastruktury warunkującej rozwój gospodarczy i mieszkalnictwa” jest odzwierciedleniem celów strategicznych powiatu ostrzeszowskiego „Ograniczenie poziomu bezrobocia w perspektywie dwudziestoletniej do 3-6% zawodowo czynnych” oraz „Promocja i wspieranie działań zwiększających konkurencyjność lokalnego przemysłu” i „Wykreowanie wizerunku powiatu jako miejsca atrakcyjnego do pracy i zamieszkania”.
CELE DRUGORZĘDNE – POWIĄZANIE:
Pierwszy z celów drugorzędnych „Poprawa warunków funkcjonowania szkolnictwa” jest wsparty celem strategicznym „Dostosowanie struktury rolnictwa, jak i oferty programowej do warunków gospodarczych oraz wymogów XXI wieku”.
Cele drugorzędne pn. „Rozwijanie różnych form edukacji ekologicznej” oraz „Poprawa warunków sanitarnych w gospodarstwach rolnych” mają swoje odzwierciedlenie w celu strategicznym powiatu ostrzeszowskiego „Poprawa stanu środowiska przyrodniczego” oraz „Osiągnięcie takiego poziomu infrastruktury technicznej, który zapewni podniesienie standardu życia mieszkańców powiatu oraz zapewni rozwój gospodarki lokalnej zgodnie z wymogami ochrony środowiska”.
Cel drugorzędny „Wspieranie rozwoju różnych form profilaktyki zdrowotnej” jest tożsamy z celem strategicznym powiatu „Podniesienie standardu opieki medycznej”.
Cel „Wspieranie działań prowadzących do poprawy gospodarstw rolnych oraz wydajności i jakości produkcji, a szczególnie tworzenie stowarzyszeń producentów rolnych” został podporządkowany do celu strategicznego „Restrukturyzacja gospodarki rolnej powiatu”.
„Wspieranie inicjatyw kulturalnych” – cel ten jest odzwierciedlony w celu strategicznym „Ochrona dziedzictwa historyczno – kulturowego i rozwijanie działalności kulturalnej ze szczególnym uwzględnieniem dorobku twórców lokalnych”.
Cel drugorzędny pn. „Rozwijanie kultury fizycznej, sportu i rekreacji” ma swoje podłoże w celu strategicznym powiatu ostrzeszowskiego „Podniesienie poziom zagospodarowania turystycznego oraz rozwijanie działalności sportowej w oparciu o nowoczesną bazę sportową i rekreacyjną”.
Ostatni z celów drugorzędnych gminy Doruchów pn. „Stałe doskonalenie pracy urzędu Gminy oraz rozwijanie zarządzania marketingowego” znalazł poparcie w celu strategicznym pn. „Promocja i wspieranie działań zwiększających konkurencyjność lokalnego przemysłu” oraz „Wykreowanie wizerunku powiatu jako miejsca atrakcyjnego do pracy i zamieszkania”.
POWIĄZANIE PROJEKTÓW Z INNYMI DZIAŁANIAMI
NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO
PRIORYTETY – POWIĄZANIE:
Priorytety gminy Doruchów pn. „Poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez budowę zasadniczej sieci kanalizacyjnej” oraz „Poprawa warunków dla rozwoju małego biznesu oraz inne działania sprzyjające ograniczaniu bezrobocia i zwiększaniu przedsiębiorczości” znajdują swoje poparcie w celu generalnym województwa „Zwiększanie konkurencyjności gospodarki w stosunku do innych regionów Europy”. Cel ten ma zadanie m.in. budowę infrastruktury ora wzrost efektywności gospodarki.
CELE PIERWSZORZĘDNE – POWIĄZANIE:
Pierwszy z celów pierwszorzędnych „Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość” jest tożsamy z celem generalnym województwa „Zapewnienie mieszkańcom warunków do podwyższania poziomu życia” – cel cząstkowy „Bezpieczeństwo”.
Drugi cel pierwszorzędny gminy Doruchów „Wprowadzenie ładu przestrzennego oraz ochrona i eksponowanie wartości przyrodniczych i kulturalnych” jest odzwierciedlony w celu województwa „Wzrost wewnętrznej integracji i istotna poprawa jakości przestrzeni”.
Ostatnie dwa cele pierwszorzędne „Aktywizacja zawodowa mieszkańców” oraz „Wspieranie rozwoju infrastruktury warunkującej rozwój gospodarczy i mieszkalnictwa” wsparte są celem generalnym województwa wielkopolskiego „Zwiększanie konkurencyjności gospodarki w stosunku do innych regionów Europy” oraz celem „Zapewnienie mieszkańcom warunków do podwyższania poziomu życia”.
CELE DRUGORZĘDNE – POWIĄZANIE:
Cele drugorzędne gminy Doruchów „Poprawa warunków funkcjonowania szkolnictwa”, „Rozwijanie różnych form edukacji ekologicznej” oraz „Wspieranie rozwoju różnych form profilaktyki zdrowotnej” znajdują swoje odzwierciedlenie w celu generalnym województwa pn. „Zapewnienie mieszkańcom warunków do podwyższania poziomu życia”. Cel ten kładzie nacisk m.in. na zapewnienie warunków do satysfakcjonującego bytu materialnego, zapewnienie warunków do kształcenia (w tym edukacji ekologicznej) oraz rozwijanie opieki zdrowotnej.
Cele drugorzędne pn. „Wspieranie działań prowadzących do poprawy gospodarstw rolnych oraz wydajności i jakości produkcji, a szczególnie tworzenie stowarzyszeń producentów rolnych” oraz „Poprawa warunków sanitarnych w gospodarstwach rolnych” są poparte celem generalnym województwa „Zwiększanie konkurencyjności gospodarki w stosunku do innych regionów Europy” - cele cząstkowe „Unowocześnienie struktury gospodarki”; „Wzrost efektywności gospodarki” oraz „Trwałość i harmonia rozwoju”.
Cele „Wspieranie inicjatyw kulturalnych” oraz „Rozwijanie kultury fizycznej, sportu i rekreacji” są tożsame z celem generalnym województwa wielkopolskiego „Zapewnienie mieszkańcom warunków do podwyższania poziomu życia”.
Ostatni z celów drugorzędnych „Stałe doskonalenie pracy urzędu Gminy oraz rozwijanie zarządzania marketingowego” jest usytuowany w celu generalnym województwa „Zwiększenie konkurencyjności gospodarki w stosunku do innych regionów Europy”.
6.0. oczekiwane wskaźniki osiągnięć
planu rozwoju lokalnego
Wszystkie zadania przyjęte do realizacji w ramach ZPORR objęte zostaną monitoringiem rzeczowym, który dostarczy danych obrazujących postęp we wdrażaniu programu oraz umożliwi ocenę jego wykonania.
Wskaźniki obrazujące postęp we wdrażaniu oraz rezultaty tych działań są podzielone na trzy kategorie:
wskaźniki produktu – odnoszące się do rzeczowych efektów działania,
wskaźniki rezultatu – odpowiadają one bezpośrednim i natychmiastowym efektom wynikającym z wdrożenia programu,
wskaźniki oddziaływania – obrazują konsekwencje danego programu wykraczające poza natychmiastowe efekty dla bezpośrednich beneficjentów. Oddziaływanie może odnosić się do efektów związanych bezpośrednio z podjętym działaniem ale pojawiających się po pewnym czasie oraz do efektów długookresowych, oddziałujących na szerszą populację i pośrednio tylko wynikających ze zrealizowanego działania.
W trakcie realizacji Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2004 – 2014 oraz dla wymienionych w Planie Rozwoju Lokalnego zadań, w ramach przynależności do poszczególnych priorytetów i działań ZPORR, określone zostały następujące wskaźniki.
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Plugawice – Tonia – 2,0km.
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Torzeniec PGR – 1,2km.
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Godziętowy – Pieczyska – 1,5km.
Modernizacja stacji uzdatniania wody z częściową przebudową sieci wodociągowej.
Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Torzeniec – Stary Pan – 1,0km.
Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Doruchów – ul. Tokarska – 0,9km.
Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Doruchów – ul. Rolna – kierunek ubojnia drobiu – 0,8km.
Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Dąbrówka – Zalesie – 2,1km.
Budowa sieci kanalizacyjnej w miejscowości Doruchów – Emilianów .
Gazyfikacja (I etap) – Doruchów, Przytocznica, Godziętowy.
Rodzaj wskaźnika |
Wyszczególnienie/jednostki miary |
wskaźniki produktu |
Długość sieci kanalizacyjnych (w km) Liczba stacji uzdatniania wody (w szt.) Długość wybudowanej/zmodernizowanej sieci rozdzielczej wodociągów (km) Długość wybudowanej/zmodernizowanej sieci kanalizacyjnej (km) Długość wybudowanej/zmodernizowanej sieci kanalizacji deszczowej (km) Długość wybudowanych/zmodernizowanych przyłączy (przykanalików) (km) Liczba wybudowanych/zmodernizowanych przyłączy (przykanalików) (szt.) Liczba wybudowanych/zmodernizowanych stacji uzdatniania wody (szt.) Liczba wybudowanych/zmodernizowanych oczyszczalni ścieków (szt.) Długość obiektów infrastruktury związanych z ochroną środowiska (w km) Liczba obiektów infrastruktury związanych z ochroną środowiska (w szt.) |
wskaźniki rezultatu |
Liczba gospodarstw domowych/budynków podłączonych do sieci wodociągowej (szt.) Mieszkania wyposażone w wodociąg i kanalizację (w %) Długość sieci wodociągowej na terenie gminy (km) Powierzchnia terenów inwestycyjnych z dostępem do sieci wodociągowej (ha) Liczba gospodarstw domowych/budynków podłączonych do sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej (km) Długość sieci kanalizacji sanitarnej na terenie gminy (km) Powierzchnia terenów inwestycyjnych z dostępem do sieci kanalizacji sanitarnej (ha) Liczba gospodarstw domowych/budynków obsługiwanych przez stację uzdatniania wody (szt.) Powierzchnia terenów inwestycyjnych objęta działaniem stacji uzdatniania wody (ha) Liczba gospodarstw domowych/budynków obsługiwanych przez oczyszczalnię ścieków (szt.) Powierzchnia terenów inwestycyjnych objęta działaniem oczyszczalni ścieków (ha) Wykorzystywana moc przerobowa zmodernizowanej oczyszczalni ścieków (m3/dobę) Przepustowość zmodernizowanej oczyszczalni ścieków (m3/dobę) Ilość nieoczyszczonych ścieków (m3/dobę) Wartość fizykochemiczna oczyszczanych ścieków bezpośrednio po zakończeniu projektu (mg/l) Ilość ścieków odprowadzonych i / lub oczyszczonych oraz ilość przetworzonych odpadów (w m3 / miesiąc) dostęp do lepszej jakości wody pitnej i wody przeznaczonej do celów gospodarczych pozytywny wpływ na zdrowie pozytywny wpływ na środowisko przyrodnicze Powierzchnia terenów inwestycyjnych, które stały się dostępne w wyniku realizacji projektów (w ha) |
wskaźniki oddziaływania |
Liczba utworzonych miejsc pracy (w okresie 2 lat) – szt. Liczba utworzonych przedsiębiorstw (w okresie 2 lat) – szt. Liczba turystów na obszarze oddziaływania inwestycji (w okresie 1 roku) – osoby Liczba wody konsumowanej (w okresie 1 roku) – m3/miesiąc Ilość ścieków odprowadzonych/oczyszczonych (w okresie 1 roku) – m3/miesiąc Liczba nielegalnych wysypisk śmieci zlikwidowanych (w okresie 2 lat) – szt. Klasa czystość wód rzek leżących wskazanych przez beneficjenta (po roku) – klasa Liczba osób korzystających z sieci wodociągowej i kanalizacyjnej (osoby) Jakość wód powierzchniowych (kryterium fizykochemiczne, udział wód o I klasie czystości (w %) Dochody budżetu gminy z udziału w podatkach od osób fizycznych (w tyś. PLN) Dochody budżetu gminy z udziału w podatkach od osób prawnych (w tyś. PLN) poprawa stanu zdrowia mieszkańców poprawa stanu środowiska naturalnego szanse na rozwój turystyki Liczba pracujących w obszarze oddziaływania (osoby) Liczba osób korzystających z sieci wodociągowej (osoby) Liczba osób korzystających z sieci kanalizacyjnej (osoby) Liczba korzystających z nowych ofert w zakresie turystyki (osoby) Dochody budżetu gminy z udziału w podatkach od osób fizycznych (w tyś. PLN) Dochody budżetu gminy z udziału w podatkach od osób prawnych (w tyś. PLN) poprawa stanu środowiska naturalnego rozwój przedsiębiorczości nowe miejsca racy |
Budowa drogi Torzeniec – Stary Pan – 0,735km.
Budowa drogi Tokarzew – Rudniczysko – 2,665km.
Budowa drogi ul. Rzemieślnicza – 0,3km.
Budowa drogi Mieleszówka – Brzeziny – 1,3km.
Budowa drogi Godziętowy – osiedle – 0,3km.
Budowa drogi Doruchów, ul. Parkowa 0,8km.
Budowa drogi Doruchów – ulice: Nowa, Spokojna, Zielona, Polna – 0,750km.
Budowa drogi Torzeniec – Rudniczysko – 1,1km.
Budowa drogi Stara Kuźnica – Las – 1,4km.
Budowa drogi Przytocznica – Marszałki (I etap) – 0,6km.
Budowa drogi Torzeniec – Babiniec – 0,4km.
Oświetlenie drogi Godzętowy za torem + osiedle.
Oświetlenie drogi Torzeniec PGR.
Oświetlenie drogi Doruchów – Zalesie.
Oświetlenie drogi Emilianów.
Oświetlenie drogi Wygoda Plugawska – Gruszków.
Oświetlenie drogi Psia Górka – Wrzosy.
Oświetlenie drogi w Doruchowie, ul. Kępińska.
Oświetlenie drogi Stara Kuźnica – las.
Oświetlenie drogi Torzeniec – Stary Pan.
Oświetlenie drogi Torzeniec – Parcele.
Oświetlenie drogi ul. Sportowa.
Oświetlenie drogi Emilianów – Kępno.
Oświetlenie drogi Przytocznica – Bukownica.
Oświetlenie drogi Doruchów – Huby.
Oświetlenie drogi Stara Kuźnica – Dąbrówka.
Oświetlenie drogi Stara Kuźnica – Przytocznica.
Oświetlenie drogi Tokarzew – Mikorzyn.
Oświetlenie drogi Pieczyska.
Oświetlenie drogi Rudniczysko nad parkiem.
Rodzaj wskaźnika |
Wyszczególnienie/jednostki miary |
wskaźniki produktu |
Długość dróg gminnych (w km) Liczba obiektów infrastruktury drogowej (w szt.) Liczba zrealizowanych projektów poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (w szt.) Długość obiektów infrastruktury związanych z ochroną środowiska (w km) Liczba obiektów infrastruktury związanych z ochroną środowiska (w szt.) Pojemność taboru komunikacji zbiorowej (miejsca) Liczba wybudowanych punktów oświetleniowych (szt.) Liczba zmodernizowanych punktów oświetleniowych (szt.) |
wskaźniki rezultatu |
Powierzchnia terenów inwestycyjnych, które stały się dostępne w wyniku realizacji projektów (w ha) Liczba mieszkańców obsługiwanych przez transport zbiorowy (osoby) Powierzchnia terenów mieszkalnych obsługiwana przez transport zbiorowy (w km2) Liczba wypadków drogowych oraz zabitych i rannych Średni czas przejazdu transportem indywidualnym i zbiorowym między wybranymi punktami w mieście / gminie (w min.) Zmniejszenie emisji spalin do powietrza Przedłużenie żywotności aut Oszczędność kosztów przejazdu |
wskaźniki oddziaływania |
Nakłady na bieżące utrzymanie (naprawy nawierzchni) dróg (w cenach stałych - w tys. PLN / km) Liczba pasażerów korzystających z transportu publicznego (osoby) Dochody budżetu gminy z udziału w podatkach od osób fizycznych (w tys. PLN) Dochody budżetu gminy z udziału w podatkach od osób prawnych (w tys. PLN) Koszty wypadków drogowych (w tys. PLN) poprawa stanu środowiska naturalnego wzrost atrakcyjności terenów przeznaczonych na infrastrukturę turystyczną rozwój przedsiębiorczości nowe miejsca racy |
Budowa sali gimnastycznej.
Modernizacja stadionu LZS w Doruchowie.
Boisko Morawin.
Renowacja Biblioteki i parku (zespół zabytkowy).
GOK – zagospodarowanie terenu.
Rodzaj wskaźnika |
Wyszczególnienie/jednostki miary |
wskaźniki produktu |
Powierzchnia zmodernizowanych/wyremontowanych szkół podstawowych (m2) Powierzchnia zmodernizowanych/wyremontowanych obiektów infrastruktury edukacyjnej (m2) Powierzchnia zmodernizowanych/wyremontowanych sal gimnastycznych (m2) Powierzchnia zmodernizowanej lokalnej bazy kulturalnej i turystycznej (m2) Nowe miejsca noclegowe (szt) |
wskaźniki rezultatu |
Liczba korzystających z placówek (osoby) Liczba uczniów w placówce oświatowej (osoby) Liczba korzystających z sal gimnastycznych (osoby) Liczba nowych ofert programowych w zakresie kultury i turystyki (szt) Liczba nowych miejsc pracy powstała w wyniku realizacji projektów turystycznych i kulturalnych (szt) Liczba osób korzystających z nowej lokalnej bazy kulturalnej i turystycznej (osoby) |
wskaźniki oddziaływania |
Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w obszarze oddziaływania (szt) Liczba pracujących w obszarze oddziaływania (osoby) Liczba turystów na obszarze oddziaływania (w okresie 1 roku) - osoby Liczba utworzonych miejsc pracy (w okresie 2 lat) Liczba utworzonych przedsiębiorstw (w okresie 2 lat) – szt Liczba korzystających z nowych ofert programowych w zakresie kultury i turystyki (osoby) Stałe miejsca pracy w obszarze kultury i turystyki (szt) |
Wielkości poszczególnych wskaźników ekonomicznych zostaną określone przez Studia Wykonalności dla poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych zamieszczonych w zintegrowanej tabeli Wieloletniego Planu Inwestycyjnego.
7.0. plan finansowy na lata
2004-2014
7.1. Ocena sytuacji finansowej Gminy Doruchów w latach 2001-2003 z uwzględnieniem planu budżetu na 2004r.
Analizę finansową Gminy Doruchów sporządzono w oparciu o następujące dokumenty:
roczne sprawozdania z wykonania planu dochodów budżetowych (Rb-27S), roczne sprawozdania z wykonania planu wydatków budżetowych (Rb-28S), oraz roczne sprawozdania o nadwyżce/deficycie (Rb-NDS), odpowiednio za lata 2001 – 2003 oraz za I półrocze 2004 roku,
uchwałę Nr XVI/65/2004 Rady Gminy w Doruchowie z dnia 24 marca 2004 roku w sprawie budżetu gminy na 2004 rok,
uchwałę Nr XX/85/2004 Rady Gminy w Doruchowie z dnia 6 września 2004 roku w sprawie zmian budżetu i w budżecie gminy na 2004 rok,
zarządzenie Nr 29/04 Wójta Gminy w Doruchowie z dnia 30 września 2004 r. w sprawie zmian budżetu i w budżecie gminy na 2004 rok.
Sytuacja finansowa Gminy Doruchów w badanym okresie kształtowała się korzystnie. Wnioski takie można wyciągnąć z obserwacji kształtowania się wyników finansowych jednostki.
Ogólny obraz kształtowania się poszczególnych kategorii finansowych przedstawia tabela nr 1.
Tabela 1. Kształtowanie się wyników finansowych ( w PLN).
*Na rok 2004 wielkości tych kategorii finansowych podane są według planu, tj. zgodnie z uchwałą budżetową na 2004 r.
Z porównania tych danych wynika, że w badanym okresie realizacja dochodów przebiegała równomiernie, wykazując ciągłą tendencję rosnącą. Przyrost wielkości dochodów w analizowanym okresie wynosił odpowiednio: 20%, 15% oraz aktualnie - 9%. Natomiast kształtowanie się wielkości wydatków nie przybrało równomiernego tempa. Najmniejsze wykonanie wydatków miało miejsce w 2002 roku.
W roku 2001 wynik finansowy jednostki był ujemny; deficyt budżetowy wyniósł 1.006.097 zł, co stanowiło 17% dochodów. W pozostałych latach badanego okresu wynik finansowy samorządu był dodatni; nadwyżka budżetowa stanowiła w roku 2002 12% dochodów, a w roku 2003 – 2%. Na bieżący rok samorząd gminy planuje ponownie deficyt - w wysokości 435.068 zł – 5% dochodów. Źródłem pokrycia deficytu mają być przede wszystkim przychody z tytułu innych rozliczeń krajowych.
W analizie finansowej gminy dodatkowo należy ocenić zmiany zachodzące w strukturze dochodów i wydatków.
7.2. Analiza struktury dochodów
Dla potrzeb dokonania analizy zmian zachodzących w strukturze dochodów należy porównać kształtowanie się dochodów w rozbiciu na działy klasyfikacji budżetowej, w poszczególnych latach badanego okresu. Porównanie takie przedstawia tabela 2.
Tabela 2. Struktura wykonania dochodów ( w PLN).
Podsumowując dane zaprezentowane w powyższej tabeli należy zaznaczyć, że największym źródłem dochodów Gminy Doruchów są subwencje z budżetu państwa („różne rozliczenia”). Średnio w badanym okresie stanowiły one 59,2% dochodów ogółem.
Zdecydowany wpływ na kształtowanie się wielkości dochodów ogółem samorządu miały również:
dochody sklasyfikowane w dziale „Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem”.
dotacje z budżetu państwa na realizację zadań w zakresie opieki społecznej,
dochody uzyskiwane z tytułu świadczenia usług w zakresie gospodarki komunalnej oraz dotacje i środki na dofinansowanie inwestycji – dział „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska”.
Tabela 3 i wykres 1 obrazują średni udział dochodów, zrealizowanych w tych czterech działach klasyfikacji budżetowej, w średnich dochodach ogółem.
Tabela 3. Średnie wielkości dochodów z wyszczególnionych działów ( w PLN).
Wykres 1 - Średni udział dochodów z wyszczególnionych działów w średnich
dochodach ogółem ( w % ).
Z danych przedstawionych w tabeli 3 oraz graficznie zilustrowanych na wykresie 1 wynika, że w całym badanym okresie dochody samorządu uzyskane z tytułu subwencji wynosiły 59% dochodów ogółem; podatków i opłat - 16%, dotacji na zadania realizowane w zakresie pomocy społecznej – 6%, wpływy z tytułu gospodarki komunalnej i ochrony środowiska – 5%. Dochody gminy tylko z tych czterech źródeł stanowiły w analizowanym okresie odpowiednio: 89% dochodów; 87%; 92% oraz 82%; co daje średni udział w wysokości 87%.
Należy przy tym podkreślić ciągły wzrost dochodów uzyskiwanych z tytułu należnych podatków i opłat. Zjawisko to może wprost proporcjonalnie przyczynić się do wzrostu własnych możliwości inwestycyjnych samorządu.
7.3. Analiza struktury wydatków
Tabela 4 przedstawia kształtowanie się wydatków Gminy Doruchów w rozbiciu na działy klasyfikacji budżetowej.
Tabela 4. Struktura wykonania wydatków (w PLN).
Z danych zawartych w powyższej tabeli wynika, że najwięcej samorząd wydaje na oświatę i wychowanie – razem 16.206.141 zł (łącznie z edukacyjną opieką wychowawczą), co stanowi 51,9% ogółu wydatków. Fakt ten jest również potwierdzony przez dane dotyczące dochodów; subwencja oświatowa jest jednym z największych źródeł dochodów gminy.
Kolejną sferą działalności, na którą jednostka przeznacza duże środki finansowe jest:
administracja publiczna - 3.742.525 zł (11,98%),
gospodarka komunalna - 2.945.394 zł ( 9,43%),
pomoc społeczna - 2.740.153 zł ( 8,77%).
Oceniając to zjawisko należy stwierdzić, że w głównej mierze finansowane są przez gminę zadania o charakterze obowiązkowym (oświata, pomoc społeczna). Udziały wydatków klasyfikowanych w innych działach są zdecydowanie mniejsze, często nie przekraczają 1%. Jednak, w obecnej sytuacji prawnej, intensyfikacja środków finansowych mających na celu zaspokajanie potrzeb mieszkańców o innym charakterze, nie jest możliwa. Zjawisko to dotyczy wszystkich jednostek samorządu terytorialnego, zwłaszcza gmin i powiatów.
Szczególne znaczenie dla pełnej oceny sytuacji finansowej gminy pod kątem potencjalnych możliwości inwestycyjnych ma analiza porównawcza wydatków majątkowych do wydatków ogółem. Porównania takie zawiera tabela 5.
Tabela 5. Struktura wydatków (w PLN).
W poszczególnych latach badanego okresu udział wydatków majątkowych nie kształtował się równomiernie. W roku 2001 udział tych wydatków w wydatkach ogółem kształtował się na poziomie 28% i był najwyższy w całym analizowanym okresie. W pozostałych latach wyniósł odpowiednio: 10% i 21%. W bieżącym roku samorząd gminy planuje na wydatki majątkowe przeznaczyć kwotę w wysokości 2.197.662 zł, co stanowi 23% wydatków ogółem. Źródłem finansowania tych zamierzeń mają być m.in. środki własne oraz uzyskane w ramach współfinansowania z budżetu Unii Europejskiej, a także przychody z tytułu pożyczki.
Graficzny obraz kształtowania się powyższych wielkości przedstawia wykres 2.
Wykres 2. Udział wydatków majątkowych w wydatkach ogółem (%).
Podsumowując zaprezentowaną analizą kształtowania się wielkości i struktury dochodów oraz wydatków budżetowych należy podkreślić, że w badanym okresie wyraźnie zauważalne są takie zjawiska ekonomiczne, jak:
systematyczny wzrost dochodów w dziale „Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i innych jednostek nieposiadajacych osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem”,
niski udział wydatków bieżących w dochodach ogółem.
7.4. Projekcja wolnych środków na inwestycje
Dla celów niniejszej analizy kategorię „wolnych środków” przyjęto jako algorytm: dochody ogółem – wydatki bieżące + wydatki na obsługę długu publicznego. Wysokość tej kwoty wskazuje na zdolność gminy do regulowania zobowiązań z zaciągniętych kredytów i pożyczek (spłaty rat kapitałowych i odsetek) oraz na zdolność do samodzielnego finansowania inwestycji.
Prognozę kształtowania się wielkości tych środków sporządzono w oparciu o następujące dane i założenia:
kwoty przyszłych dochodów; kształtowanie się wielkości dochodów w latach 2005 – 2009 przyjęto na postawie danych Urzędu Gminy w Doruchowie , natomiast na pozostałe lata projekcji – zastosowano wskaźnik wzrostu 100,56%. Należy tu zaakcentować, że łączna wielkość dochodów, uwzględniając procentowy udział dotacji, subwencji i udziałów, zależna jest głównie od naczelnych organów państwa tworzących i zmieniających system finansowy samorządów, a także od sytuacji gospodarczej kraju, która ma wpływ na decyzje ekonomiczne tych organów oraz na wielkości pozostałych dochodów. System ten w okresie 2001 – 2004 uległ istotnym zmianom, a powyższe założenie wzrostu dochodów jest ustalone po przyjęciu tezy, że nie będą występowały znaczące zmiany;
wysokość wydatków na obsługę długu publicznego (obejmuje tylko odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek); przyjęto na podstawie danych Urzędu Gminy w Doruchowie;
kwoty wydatków bieżących wyliczono w oparciu o niniejszą analizę, tj przyjęto wskaźnik – 80,75% dochodów (średni udział wydatków bieżących w dochodach ogółem); udział ten wynika w znacznym zakresie z wydatków „sztywnych”, których realizacja jest obowiązkowa, stosownie do obowiązującego jednostki samorządu terytorialnego systemu finansowego – dopiero zmiana tego systemu może znacząco ten udział zmienić.
Tabela 6. Projekcja wolnych środków (w PLN).
Oceniając uzyskane wyniki w wierszu „wolne środki” można stwierdzić, że samorząd posiada pewien potencjał finansowy. I tak: w bieżący roku został on oszacowany na kwotę 1.921.844 zł (należy zaznaczyć, że kwota ta obejmuje również dotacje ze środków unijnych, w wysokości 908.135 zł – zostały już one wprowadzone do budżetu). W pozostałych latach środki finansowe, jakie gmina może przeznaczyć na inwestycje i spłatę zobowiązań, w ramach własnych możliwości budżetowych, kształtują się w przedziale 1.736.100 – 1.792.400 zł.
Projekcja własnych możliwości inwestycyjnych gminy, tj. bez zaciągania zobowiązań zwrotnych (bez przychodów) lub innych źródeł finansowania (np. środków unijnych)
Własne możliwości inwestycyjne gminy zostały oszacowane w tabeli poniżej, w wierszu „możliwości inwestycyjne”. Kategoria ta wskazuje, czy samorząd dysponuje wystarczającą ilością wolnych środków na sfinansowanie zaplanowanych inwestycji, z uwzględnieniem konieczności spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
Tabela 7. Projekcja możliwości inwestycyjnych (w PLN).
*Źródło: „Informacja Gminy o wielkości spłat zobowiązań 2004 – 2009”.
Z obliczeń zaprezentowanych w tabeli wynika, że Gmina Doruchów w roku bieżącym oraz w latach 2006 - 2008 nie zrealizuje swoich zamierzeń inwestycyjnych baz zewnętrznych źródeł finansowania. Dane ujęte w wierszu „inwestycje zaplanowane”, od 2005 roku, przyjęto na podstawie „Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Doruchów na lata 2004 – 2008” stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały Nr XVI/66/2004 Rady Gminy w Doruchowie”.
Wykres 3 obrazuje stosunek wielkości zaplanowanych inwestycji do ograniczeń finansowych samorządu, wynikających z art.114 ustawy o finansach publicznych, tj. łączna kwota długu gminy nie może przekroczyć na koniec roku budżetowego 60% dochodów.
Wykres 3. Stosunek wielkości inwestycji zaplanowanych do ograniczeń wynikających z art. 114 ustawy o finansach publicznych.
Na podstawie przeprowadzonej analizy można stwierdzić, że projektowana przez samorząd gminy wysokość nakładów finansowych na inwestycje mieści się w limicie ograniczeń wynikających z przywołanego artykułu ustawy o finansach publicznych. Oznacza to, że jednostka może zaciągać zobowiązania na realizację inwestycji bez naruszania przepisów ustawy o finansach publicznych. W przypadku uzyskania przez gminę środków bezzwrotnych na dofinansowanie inwestycji – relacja powyższa będzie korzystniejsza.
Projekcja potencjału inwestycyjnego Gminy Doruchów
Projekcję potencjału inwestycyjnego Gminy Doruchów sporządzono w oparciu o oszacowane wcześniej, w tabeli 6, wolne środki samorządu, uwzględniając przepływy finansowe oraz możliwe do uzyskania środki w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej i z budżetu państwa (np. z MENiS). Jest to więc suma możliwych do wygenerowania środków finansowych jakie samorząd może przeznaczyć na realizację zadań inwestycyjnych. Projekcja ta została oszacowana przy wykorzystaniu następującego algorytmu:
Wolne środki
Spłata zaciągniętych zobowiązań
+ Przychody
-------------------------------------------
Przepływy finansowe
+ Dofinansowanie
------------------------------
Potencjał inwestycyjny
Tabela 8. Projekcja potencjału inwestycyjnego ( w PLN).
*W roku 2004 wartość dofinansowania ujęta jest w budżecie gminy, stąd znajduje swoje odzwierciedlenie w pozycji „wolne środki”.
Na wykresie 4 graficznie zobrazowano, wyliczony w powyższej tabeli, potencjał inwestycyjny gminy Doruchów. Naniesiono również na ten wykres wartości planowanych zadań inwestycyjnych w celu zilustrowania wzajemnej relacji tych dwóch wartości.
Wykres 4. Potencjał inwestycyjny Gminy Doruchów.
Na obszar oznaczony kolorami bordowym i żółtym, który stanowi potencjał inwestycyjny, odpowiadający sumie przepływów finansowych jednostki i możliwych do uzyskania (w ramach dofinansowania) środków z zewnętrznych źródeł, nałożono niebieskie słupki, które oznaczają wartości inwestycji zaplanowanych. Jak widać na wykresie, w całym okresie projekcji, słupki „nie przewyższają” kolorowego obszaru – oznacza to, że samorząd ma wystarczające możliwości do zrealizowania swoich zamierzeń inwestycyjnych.
7.5. Podział na źródła finansowania
Podział na źródła finansowania przedstawia tabela 4.3/1 w rozdziale 4.3. (Wieloletni Plan Inwestycyjny). Wynika z niej jednoznacznie, że:
łączne nakłady inwestycyjne wynoszą: 9 057 000,00 złotych
ilość środków własnych gminy określa się na poziomie: 4 609 000,00 złotych
środków Unii Europejskiej na poziomie: 3 255 000,00 złotych
pożyczka z WFOŚiGW: 438 000,00 złotych
środki MENiS: 720 000,00 złotych
Inne środki: 65 000,00 złotych
8.0. system wdrażania
System wdrażania został przyjęty Zarządzeniem Nr 26/2004 Wójta Gminy Doruchów z dnia 24.09.2004 roku w sprawie procedury opracowania Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2004 – 2014.
System ten przewiduje wprowadzenie każdego roku zadań do programów operacyjnych w oparciu o Wniosek Przedsięwzięcia Inwestycyjnego, którego wzór jest załącznikiem do Zarządzenia Wójta Gminy Doruchów w sprawie procedury opracowania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Doruchów wraz z Planem Rozwoju Lokalnego na lata 2004 – 2008 (załącznik).
Każdy Wniosek Przedsięwzięcia Inwestycyjnego jest oceniany na podstawie Kryteriów Oceny Zadań w Projekcie. Następnie każde przedsięwzięcie inwestycyjne z programów operacyjnych może przejść do tabeli WPI, o której mowa w punkcie 4.3., o ile uzyska odpowiedni stopień przygotowania, wypełnia założone cele w wybranym wariancie rozwoju i może być finansowane w ramach podziału środków przeznaczonych na inwestycje, zwanych dalej potencjałem inwestycyjnym.
Za przebieg wdrażania przedsięwzięcia od momentu jego zgłoszenia do umieszczenia w tabeli WPI odpowiada Komisja Koordynacyjna ds. Planu Rozwoju Lokalnego. Zintegrowaną tabelę WPI zatwierdza Rada Gminy.
Stosowne akty prawne zamieszczone są w załącznikach na początku powyższego dokumentu.
9.0. sposoby monitorowania i oceny komunikacji społecznej
Przyjęto, że potencjał inwestycyjny Gminy Doruchów dzieli się proporcjonalnie w oparciu o wybrany wariant rozwoju w Strategii Rozwoju Gminy Doruchów. Podział procentowy potencjału inwestycyjnego przedstawia rozdział 9.2. Podział ten staje się kluczem monitorowania Planu Rozwoju Lokalnego.
9.1. Sposoby oceny realizacji Planu Rozwoju Lokalnego
Realizacja Planu Rozwoju Lokalnego rok rocznie oceniana jest przez poszczególne komisje Rady Gminy i samą Radę Gminy po ówczesnym przedłożeniu sprawozdania Wójta Gminy dokonanym w oparciu o pracę Komisji Koordynacyjnej. Ta natomiast posługuje się kluczami oceny, o których mowa w rozdziale 9.2 i opisanymi w załączniku nr 5 do Zarządzenia nr 26/2004 Wójta Gminy Doruchów z dnia 24.09.2004 roku w sprawie procedury opracowania Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2004 – 2008 Kryteriami Oceny Zadań w Projekcie. Ocenie poddawane są stopnie zaawansowania realizacji poszczególnych projektów i zadań zamieszczonych w WPI.
9.1.1. Sposoby inicjowania współpracy z partnerami prywatnymi i organizacjami pozarządowymi
Jednym z instrumentów inicjowania wspólnych przedsięwzięć partnera publicznego i prywatnego jest upublicznienie formy i sposobu składania Wniosku Przedsięwzięcia Inwestycyjnego, który może być zgłoszony zarówno przez inwestora prywatnego i organizację pozarządową o ile widzą oni jakikolwiek udział samorządu w planowanym przedsięwzięciu. O ile wniosek taki znajduje swoje miejsce w Programach Operacyjnych, o tyle szanse przeniesienia tego zadania do tabeli WPI, o której mowa w rozdziale 4.3., zależą od umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym w zakresie realizacji tego zadania.
9.2. Podział potencjału inwestycyjnego na poszczególne priorytety, cele pierwszorzędne, cele drugorzędne, inne cele
W Gminie Doruchów przyjęto następujący podział potencjału inwestycyjnego według wybranego wariantu rozwoju w Strategii Rozwoju Gminy Doruchów (podział potencjału inwestycyjnego w procentach).
PRIORYTETY
(wariant prokonkurencyjno - prospołeczny)
Poprawa stanu środowiska przyrodniczego przez budowę zasadniczej sieci kanalizacyjnej. I A |
Poprawa warunków dla rozwoju małego biznesu oraz inne działania sprzyjające ograniczaniu bezrobocia i zwiększaniu przedsiębiorczości. I B |
50 % |
CELE PIERWSZORZĘDNE
Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i perspektyw na przyszłość. II a |
Wprowadzenie ładu przestrzennego oraz ochrona i eksponowanie wartości przyrodniczych i kulturalnych. II B |
Aktywizacja zawodowa mieszkańców. II C |
Wspieranie rozwoju infrastruktury warunkującej rozwój gospodarczy i mieszkalnictwo. II D |
30 % |
___________________
* - oznaczenie celu w priorytetach, celach niezbędnych i pierwszorzędnych.
CELE DRUGORZĘDNE
Poprawa warunków funkcjonowania szkolnictwa. III A |
Rozwijanie różnych form edukacji ekologicznej. III B |
Wspieranie rozwoju różnych form profilaktyki zdrowotnej. III C |
15 % | |
Wspieranie działań prowadzących do poprawy struktury gospodarstw rolnych oraz wydajności i jakości produkcji, a szczególnie tworzenie stowarzyszeń producentów rolnych. III D |
Wspieranie inicjatyw kulturalnych. III E |
Rozwijanie kultury fizycznej, sportu i rekreacji. III F | ||
Stałe doskonalenie pracy Urzędu Gminy oraz rozwijanie zarządzania marketingowego. III G |
Poprawa warunków sanitarnych w gospodarstwach rolnych. III H |
INNE
INNE CELE [IV]* |
5 % (rezerwa) |
Określony potencjał inwestycyjny gminy na poziomie przyjętym w rozdziale 7.5. podzielono na priorytety, cele pierwszorzędne i cele drugorzędne. Ponieważ ilość projektów i programów podporządkowanych tym celom nie rozkłada się równomiernie na każdy z tych celów, potencjał inwestycyjny podzielono w taki sposób, iż priorytety stanowią 50% potencjału inwestycyjnego, cele pierwszorzędne 30%, natomiast cele drugorzędne stanowią 15% potencjału inwestycyjnego. Zachowano także pięcioprocentową rezerwę.
Każde zadanie zamieszczone ostatecznie w tabeli Wieloletniego Planu Inwestycyjnego podporządkowane zostało jednemu z tych celów.
Monitoring Planu Rozwoju Lokalnego polega na kontroli wyboru zadań z Programów Operacyjnych do tabeli Wieloletniego Planu Inwestycyjnego ograniczonego wysokością nakładów przeznaczonych na realizację danego celu oraz wyborze zadań najlepiej przygotowanych, o czym decydują Kryteria Oceny Zadań (załącznik nr 5 do Zarządzenia nr 26/2004 Wójta Gminy Doruchów z dnia 24.09.2004r. w sprawie procedury opracowania Planu Rozwoju Lokalnego na lata 2004 – 2014).
Bezpośrednio monitoringu Planu Rozwoju Lokalnego dokonuje Komisja Koordynacyjna, a jej wnioski rozpatrywane są przez Radę Gminy.
9.3. Public Relations Planu Rozwoju Lokalnego.
Public Relations, którego zadaniem jest upowszechnianie zamierzeń Planu Rozwoju Lokalnego pośród przyszłych beneficjentów, wykonawców i decydentów opierać się będzie o trzy formy komunikacji:
Internet
Prasa lokalna, regionalna i centralna
Promocja i reklama bezpośrednia
Internet będzie głównym dostawcą informacji o Planie Rozwoju Lokalnego włącznie z publikacją Wniosku Przedsięwzięcia Inwestycyjnego jako formy aplikowania zadań.
W witrynie internetowej Gminy Doruchów zostanie utworzona podstrona poświęcona Planowi Rozwoju Lokalnego z zamieszczonymi dokumentami w plikach pdf.
Internet służyć będzie również komunikacji pomiędzy bezpośrednio odpowiedzialnym za wdrażanie Planu Rozwoju Lokalnego (Urzędem Gminy w Doruchowie) a zainteresowanymi podmiotami samorządowymi, biznesowymi i organizacjami pozarządowymi.
Prasa lokalna, regionalna i centralna służyć będzie jedynie upowszechnianiu informacji w różnych kręgach potencjalnych beneficjentów i wykonawców Planu Rozwoju Lokalnego o istnieniu takiego dokumentu i sposobie jego monitorowania i wdrażania, kierując do źródła informacji, jakim będzie internet.
Promocja i reklama bezpośrednia będzie skierowana do wybranych, potencjalnych wykonawców, inwestorów zidentyfikowanych na podstawie analizy przedsięwzięć inwestycyjnych zawartych w tabeli WPI Planu Rozwoju Lokalnego.
Powyższa promocja i reklama polegać będzie na bezpośrednim zapraszaniu do negocjacji wybranych podmiotów, mogących być partnerami w realizacji poszczególnych zamierzeń Planu Rozwoju Lokalnego.
![]() |
![]() |
![]() |
Metadane
Data utworzenia: | (brak danych) |
Wprowadził do systemu: | Grażyna Tuz |
Data wprowadzenia: | 2005-01-07 09:55:08 |
Opublikował: | Tomasz Bugaryn |
Data publikacji: | 2005-01-24 09:45:00 |
Ostatnia zmiana: | 2005-01-24 09:45:00 |
Ilość wyświetleń: | 6218 |