P R O T O K Ó Ł  Nr I/ 2002

 

            z pierwszej sesji nowo wybranej Rady Gminy w Doruchowie

 

                             odbytej w dniu  14 listopada 2002r.

 

 

                Pierwszą sesję nowo wybranej Rady Gminy w Doruchowie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie Radny senior Henryk Rachwał zgodnie z art. 20 ustawy o samorządzie gminnym otworzył I sesję Rady Gminy w Doruchowie.

 

                Stwierdził, że na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 15 radnych. Lista obecności stanowi zał. Nr 1 do nin. protokółu.

 

                 Po powitaniu radnych i zaproszonych gości Radny senior poprosił Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej Panią Reginę Komin o złożenie informacji dotyczącej wyników wyborów przeprowadzonych w dniu 27-102002r na terenie gminy. Informacja stanowi zał. Nr 2 do nin. protokółu.

 

                  Po złożonej informacji Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej Regina Komin wręczyła Radnym i Wójtowi Gminy zaświadczenia o wyborze.

        

                 Następnie przystąpiono do złożenia ślubowania Radnych. Radny senior odczytał treść roty ślubowania : „Wierny Konstytucji i prawu Rzeczpospolitej Polskiej ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.

                    Najmłodszy wiekiem Radny Waldemar Pietrusiak wyczytywał kolejno nazwiska radnych, którzy wypowiadali słowo „Ślubuje „

 

                   Po złożonym ślubowaniu przez Radnych , ślubowanie złożył Wójt Gminy Józef Wilkosz (rota ślubowania)„Obejmując urząd wójta gminy uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy.   Tak mi dopomóż Bóg.

 

 

Radny senior zaproponował następujący porządek obrad :

 

  1. Informacja Wójta Gminy o stanie budżetu i mienia komunalnego gmin.
  2. Wybór Przewodniczącego Rady Gminy .
  3. Ustalenie liczby Wiceprzewodniczących Rady.
  4. Wybór Wiceprzewodniczących Rady.
  5. Wolne głosy i wnioski.
  6. Z a k o ń c z e n i e .

 

Do zaproponowanego porządku obrad uwag i wniosków nie wniesiono.

W wyniku głosowania porządek obrad przyjęto jednogłośnie.

 

 

     PUNKT 1Informacja o stanie budżetu i mienia komunalnego gminy.

 

                          Informację w powyższym zakresie przedstawił Wójt Gminy Józef Wilkosz. Informacja stanowi załącznik Nr 3 do niniejszego protokółu.

 

 

 

    PUNKT 2 -   Wybór Przewodniczącego Rady Gminy .

 

 

                           Radny senior zaproponował zgłoszenie kandydatów na Przewodniczącego Rady Gminy .

 

Radni zgłosili następujących kandydatów :

 

  1. Stefan Trzciński
  2. Blewąska Joanna

 

                    Dla przeprowadzenia głosowania tajnego Radny senior zaproponował powołanie komisji skrutacyjnej. Do komisji skrutacyjnej zgłoszono :  radnego Anioł Czesław , radnego Broniszewski Zbigniew            i radnego Andrzeja Kempę.

Powyższy skład komisji skrutacyjnej w wyniku głosowania przyjęto jednogłośnie.

 

Komisja skrutacyjna przygotowała kartki do głosowania i przedstawiła zasady głosowania a następnie przeprowadziła głosowanie .

 

    W wyniku głosowania tajnego Przewodniczącą Rady Gminy w Doruchowie została Radna Blewąska Joanna. Protokół komisji skrutacyjnej stanowi załącznik Nr 4 do niniejszego protokółu. Uchwała w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Gminy stanowi załącznik Nr 5 do niniejszego protokółu.

 

   Nowo wybrana Przewodnicząca Rady Gminy Blewąska Joanna podziękowała za wybór oraz za życzenia od Przewodniczącego komisji skrutacyjnej jak również za oferowaną jej  pomoc. Powiedziała, że postara się aby jej praca nie polegała na traceniu czasu na niepotrzebne sprawy. Stwierdziła, że ma zamiar współpracować z Wójtem Gminy . Prosiła o ta współpracę cała Radę aby te cztery lata kadencji równie były owocne jak poprzednia. Funkcję Przewodniczącej Rady postaram się pełnić jako służbę. Znajdę czas by odwiedzać szkoły spotykać się z mieszkańcami naszej gminy. Następnie zaproponowała przystąpienie do punktu 2-go porządku obrad .

 

 

 

          PUNKT 3 -  Ustalenie liczby Wiceprzewodniczących Rady Gminy.

 

 

                              Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska zaproponowała by ustalić liczbę 2-ch Wiceprzewodniczących Rady Gminy .

 

Radny Anioł Czesław – zaproponował aby był to 1 Wiceprzewodniczący Rady Gminy.

 

Radny Dyba Lucjan  - poparł wniosek zgłoszony przez Radnego Anioła aby był to 1 Wiceprzewodniczący Rady Gminy.

 

Radny Kempa Andrzej – zaproponował aby Rada ustaliła liczbę 2-ch Wiceprzewodniczących Rady.

 

Wobec zgłoszenia 2-ch wniosków Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie jawne oba wnioski .

 

Za wnioskiem 1 o ustalenie liczby 1- go Wiceprzewodniczącego Rady głosowało 8 radnych.

Za wnioskiem  2-gim  o ustalenie liczby 2-ch Wiceprzewodniczących Rady głosowało 7 radnych.

 

 Wobec powyższego przeszedł wniosek  1 – szy  aby powołać 1-go Wiceprzewodniczącego Rady.

 

    Przewodnicząca Rady Gminy Blewąska Joanna przedstawiła projekt uchwały    w sprawie ustalenia liczby Wiceprzewodniczącego Rady Gminy.

 

Głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Wobec powyższego Rada Gminy jednogłośnie podjęła  uchwałę Nr I/2/ 2002, która stanowi załącznik nr 6 do niniejszego protokółu.

 

 

                        

             PUNKT 4  -  Wybór Wiceprzewodniczącego Rady Gminy .

 

 

                                  Na Wiceprzewodniczącego Rady Gminy zgłoszono następujących kandydatów :

 

  1. Trzciński Stefan
  2. Przybył Stanisław
  3. Rachwał Henryk
  4. Tuz Tadeusz

 

Komisja skrutacyjna przedstawiła zasady głosowania , rozdała kartki do glosowania oraz przeprowadziła głosowanie tajne.

 

W wyniku głosowania Wiceprzewodniczącym Rady Gminy został  Trzciński Stefan. Protokół komisji skrutacyjnej stanowi załącznik Nr 7 do niniejszego protokółu. Uchwała Nr I/3/2002 w sprawie wyboru Wiceprzewodniczącego

Rady Gminy stanowi załącznik nr 8 do  niniejszego protokółu.

 

 

 

          PUNKT  5  -  Wolne głosy i wnioski.

 

 

W punkcie tym głos zabrali :

 

Adam Wypchło – sołtys wsi Doruchów I – powiedział m. innymi, że :

- wybory 2002 przeszły już do historii, w tych wyborach startowałem na  stanowisko Wójta Gminy,

- złożył gratulacje wybranemu Wójtowi Gmin Józefowi Wilkoszowi  oraz wybranym radnym,

- w kilku słowach wraził swoją refleksję na temat wyborów.

- Jestem bezpartyjny, kandydowałem z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD-UP. Na kandydowanie z tej listy wyraziłem zgodę po sprawdzeniu tej listy oraz osób, które były na tej liście.  Ponadto kandydowałem dlatego, że urodziłem się  w tej gminie i miałem dług do spłacenia wobec moich przodków i wobec ojczyzny. Wobec przodków to dlatego, że moi dziadkowie uczestniczyli na polach bitew pod Werde i w wojnie Polsko-Bolszewickiej. Pochodzę z miejscowości wobec  której mam dług do spłacenia dla byłego Powstańca Wlkp. Św. Pamięci Leona Nowaka  dla św. pamięci Stanisława Rachwała oraz wielu innych. Miałem też dług do spłacenia Ojczyźnie, gdyż  ta jaka była,  dała mi możliwość wykształcenia i pracy. Spłacam zatem dług wobec moich przodków i ojczyzny.

-  Następnie złożył gratulacje wybranemu Panu Wójtowi i Radnym życząc sukcesów w pracy oraz zrealizowania postulatów, które głoszono w swoich programach wyborczych. Życzył wszystkiego najlepszego.

 Nikogo jak   powiedział nie będzie przepraszał , gdyż podczas tej kampanii nikogo nie obraził a wręcz przeciwnie z wielkim szacunkiem odnosiłem się do  wszystkich kandydatów. Podziękował wszystkim tym którzy oddali na niego głos i  zachowam ich wszystkich w życzliwej pamięci. Chcę dalej ze  wszystkimi współpracować. Złożył też podziękowania tym którzy byli u wyborów a głosu na mnie nie oddali. Nie będę dziękował tym osobom którzy może nie w dwuznaczny sposób wypowiadali słowa, które ja nie powiedziałem i którzy mnie obrażali. Tych nie przepraszam i powtórzę słowa wypowiedziane przez Ks. Twardowskiego „ uczcie się kochać bo   czas szybko mija „. Życzył jeszcze raz wszystkim wszystkiego najlepszego. Złożył też gratulacje P. Smugowi , który został wybrany  Radnym Rady Powiatu.

 

Józef Wilkosz – Wójt Gminy podziękował wszystkim za życzenia i gratulacje

jakie otrzymał w ostatnim czasie. Powiedział, że daleko jest od trumfalizmu, chociaż organizując samorząd w 90 roku na terenie gminy,  przez te 12 lat nie myślałem, że będzie taka akceptacja  społeczna. Okazało się , że akceptacja jaką otrzymała moja kandydatura to akceptacja przyjętej koncepcji działania aktywu samorządowego i przyjętych do realizacji zadań. Przez ten okres 12 lat wiele sporów zostało przedyskutowanych ale były one jednocześnie owocne. Przyjęta koncepcja działania po raz pierwszy w wyborach bezpośrednich otrzymała społeczna akceptację. Jest to przełom w historii ale jednocześnie wielka odpowiedzialność. Obecnie za wszystkie decyzje odpowiada przed społeczeństwem Wójt. Dlatego też proszę rade o mądre konstruktywne działania Rady o prawodastwo, które będzie tworzyć aby było czytelne dla naszych mieszkańców, żeby mogło być wdrażane w życie i realizowane. O ile te działania będą należyte i spójne to za 4 lata będzie można naszą działalność podsumować pozytywnie. Złożył gratulacje Przewodniczącej Rady, Wiceprzewodniczącemu jak i pozostałym Radnym w związku z ich wyborem życząc pomyślności i owocnej współpracy.

 

Smug Jan – Radny Powiatu w swojej wypowiedzi podziękował wszystkich tym, którzy głosowali na niego. Zapewnił, że będzie pracował dla dobra gminy.

 

 

 

 

 

Jaśkiewicz Jan  - radny zgłosił następujące wnioski :

 

- w sprawie nowo wybudowanej drogi do Starej Kuźnicy, na której to już po opadach deszczu k. Pana Kosika stoi woda, gdyż jest zaniżenie,

- wnioskował o ustawienie na tej drodze znaków drogowych koło Pana Goli,

- wnioskował o naprawę oświetlenia ulicznego na Wrzosach,

- wnioskował o ustawienie znaku przy wyjeździe z drogi Stara Kuźnica od P. Jaśkiewicz,

- w spr. zjazdu K.Pana Sobolewskiego woda wyryła koryto aby zasypać to szlaką.

 

Dyba Lucjan – radny – zajął głos w sprawie obchodów Św. Niepodległości w dniu 11 listopada apelując do nauczycieli o organizowanie w tym dniu wieczornic i akademii.

 

Blewąska Joanna – Przewodnicząca Rady Gminy ustosunkowała się do wypowiedzi radnego Dyby informując, że dniu 8 listopada odbyła się w Sali GOK akademia z okazji Św. Niepodległości, gdzie głównie uczestniczyła młodzież szkolna a brakowało jak zwykle nas dorosłych.

 

Trzciński Stefan – Wiceprzewodniczący Rady Gminy zgłosił wniosek o zamknięcie dyskusji.

 

Powyższy wniosek Rada przyjęła jednogłośnie.

 

 

PUNKT  - Odpowiedzi na interpelacje i zapytania .

 

Na interpelacje i zapytania odpowiedzi udzielił Wójt Gminy Józef Wilkosz wyjaśniając :

 

w spr. oznakowania drogi wojewódzkiej pismo w tej sprawie zostanie skierowane do Wojewódzkiego  Zarządu Dróg.

w spr. oświetlenia ulicznego zostanie to skierowane do Zakładu Energetycznego.

spr. zjazdu k. Sobolewskiego –trzeba będzie to zobaczyć i dopiero podjąć działania.

 

PUNKT 7Zakończenie.

 

                   Z uwagi na zrealizowanie porządku Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska  z a m k ł a  obrady I sesji Rady Gminy w Doruchowie.

 

 

 

Prot. Grażyna Tuz                                            Przewodnicząca Rady Gminy

                                                                                Joanna Blewąska