P R O T O K Ó Ł Nr VI/2003
Sesji Rady Gminy w Doruchowie
odbytej w dniu 21 lutego 2003r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury
w Doruchowie i w dniu 25 lutego 2003r w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Doruchowie.
Na podstawie art. 20 ustawy o samorządzie gminnym Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska o godz. 10-tej o t w o r z y ł a obrad VI sesji Rady Gminy w Doruchowie.
Stwierdziła, że na stan 15 radnych w sesji uczestniczy 15 radnych.
Lista obecności stanowi zał. Nr 1 do nin. protokółu.
Następnie powitała radnych i zaproszonych gości .
Powitała także przybyłych na sesję :
1.Posła RP Andrzeja Grzyba
2.Posła RP Józefa Skuteckiego
3.Posła RP Witolda Tomczaka
4.Radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Zbyszka Szmaja oraz
Rafała Skoczylasa
5. Radnego Powiatowego Jana Smuga
6. Starostę Powiatu Lecha Janickiego
7.Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa
Władysława Karnickiego,
8. Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Jana Kaużnego
9. Kierownika Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji
Rolnictwa Roberta Pustkowskiego,
10.Członka Zarządu Spółdzielczego Banku Ludowego w Kępnie Romana Pazka
Następnie zaproponowała następujący porządek obrad :
I część w dniu 21-02-2003r.
- Otwarcie.
- Uchwalenie porządku obrad.
- Powołanie komisji uchwał i wniosków.
- Ocena sytuacji w rolnictwie.
w II części w dniu 24-02-2003r.
- Powołanie sekretarza obrad.
- Przyjęcie protokółu z V sesji.
- Interpelacje i zapytania radnych.
- Informacja z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2002r.
- Podjęcie uchwał w sprawie :
- ustalenia wysokości diet dla radnych
- ustalenia wysokości diet dla sołtysów
- przyjęcia planów pracy komisji na 2003r.
6. Informacja Przewodniczącej Rady Gminy i Wójta Gminy z działań
w okresie międzysesyjnym.
7. Zapytania i wolne głosy.
8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
9. Z a k o ń c z e n i e.
Do zaproponowanego porządku obrad uwag i wniosków nie wniesiono.
W wyniku głosowania Rada Gminy zaproponowany porządek obrad przyjęła jednogłośnie.
PUNKT 3 – Powołanie komisji uchwał i wniosków.
Do komisji uchwał i wniosków zaproponowano następujących radnych : radny Jaśkiewicz Jan , radny Rachwał Henryk i radny Przybył Stanisław.
Zaproponowany skład komisji uchwał i wniosków Rada Gminy przyjęła jednogłośnie.
PUNKT 4 – Ocena sytuacji w rolnictwie.
Wprowadzenia do tematu dokonał Wójt Gminy Józef Wilkosz , który powiedział m. innymi :
- że w dniu 7 lutego 2002r. otrzymał pismo od rolników gminy Doruchów informujące o organizacji protestu ulicznego. Otrzymał również pismo skierowane do Premiera Leszka Millera z prośbą o przesłanie go na ręce Szefa Rządu oraz zainteresowanych jednostek .
Treść tego listu przesłałem jak poinformował do Premiera RP, do Kancelarii Prezydenta RP, Ministra Rolnictwa, do Kancelarii Sejmu i Senatu, Wojewody Wielkopolskiego, Starosty i do Agencji Rynku Rolnego.( Treść pisma stanowi załącznik nr 2 do nin. protokółu).
- wyrażone postulaty pokazują realizm rolników, nie są wygórowane, są jednocześnie sygnałem złej i braku czytelnej polityki rolnej.
- polityka rolna wg. ustawy o samorządzie gminnym nie należy do zadań gminy jednak z uwagi na typowo rolniczy charakter naszej gminy, co rocznie o tych sprawach dyskutujemy przekazujemy różnym instytucjom nasze uwagi, sygnały i wnioski. Takie wnioski z dzisiejszej sesji również zostaną przekazane.
Następnie głos zabrali:
Kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatu Władysław Karnicki, który ustosunkował do aktualnej sytuacji w rolnictwie, przedstawiając dane statystyczne dot. produkcji. Z zestawienia tego wynika, że w ostatnich latach nastąpił spadek o 16,7 % bydła, 23 % krów, o 32 % wzrosło połowie trzody chlewnej. Z tego 1/6 pogłowia trzody zajmuje w powiecie ostrzeszowskim Doruchów.
Poseł RP Józef Skutecki – podziękował za zaproszenie na sesję, dzięki czemu może się spotkać z mieszkańcami tej gminy i przeanalizować pewne sprawy nurtujące rolników. To co się obecnie dzieje, jak stwierdził, to Samoobrona kilka lat już wstecz sygnalizowała, że jeżeli Rząd i kolejne Rządy nie uwzględnią polityki rolnej to dojdzie do wybuchu społecznego rolników i nikt nie będzie w stanie nad tym zapanować. Wskazał na antyrolniczą politykę Rządu- stwierdzając, że Rząd wiedział, że trzeba zatrzymać import, wiedział, że nastąpi wzrost trzody i nic nie zrobił by do tej sytuacji nie dopuścić.
Radny Broniszewski Zbigniew – postawił pytania :
- w sprawie protestów rolniczych, postawił pytanie czy chodzenie rolników po pasach jest łamaniem prawa drogowego, gdyż Policja zarzuca nam rolnikom, że łamiemy prawo,
- czy jest prawdą, że swego czasu Pan Pustkowski Robert, który obecnie jest Kierownikiem Powiatowego Biura ARiMR w okresie ciszy wyborczej rozwieszał plakaty agitujące PSL,
- czy Pan Puskowski zna dobrze język angielski, którego znajomość była wymagana przy zatrudnieniu na kierownika Agencji,
- jakie, prawo zobowiązuje rolnika do przynależności do spółki wodnej,
- co, my rolnicy jesteśmy winni, że ten Rząd nie umie rządzić. Uważam, że obecny Premier Miller były lepszym aktorem niż Premierem, gdyż doprowadził kraj do skrajności.
Kierownik Biura ARiMR Robert Pustkowski – udzielił odpowiedzi na postawione zarzuty przez Radnego Broniszewskiego .
- w sprawie łamania ciszy wyborczej stwierdził, że nic takiego nie miało miejsca. Prawdą jest, że rozwoziłem i rozwieszałem plakaty wyborcze w okresie wyborów Prezydenta ale nie w czasie ciszy wyborczej.
- w sprawie kwalifikacji na stanowisko Kierownika Agencji R i MR wyjaśnił, że nie musi się z tego tłumaczyć bo to nie Pan Broniszewski zatrudniał na to stanowisko.
- poinformował o działaniach podejmowanych przez biuro Agencji R i MR w zakresie wdrażania zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli IACS.
Radny Rachwał Henryk – poruszył sprawy :
- zorganizowania tylko 1 spotkania przez Agencję R i MR w Doruchowie, jest to zbyt mało jak stwierdził i świadczy to o nieróbstwie pracowników tej Agencji,
- poruszył afery Rządowe jakie miały ostatnio miejsce,
- mówił o roli urzędnika państwowego.
Zenon Nikodem – rolnik wsi Skarydzew odczytał treść postulatów rolników, które przekazali Premierowi RP Leszkowi Millerowi.
Poseł Witold Tomczak – w swojej wypowiedzi :
- podziękował za zaproszenie na sesję,
- stwierdził, że dobrze , że rozmawiamy w tej sprawie aby nie doszło do rozlewu krwi, gdyż naród jest nadal okłamywany i to wyczuwa domagając się prawdy. Często jest to sprytne kłamstwo, stąd też ludzie nie idą do wyborów. Stwierdził, że od lat brak jest polityki rolnej. Jest to droga do utraty suwerenności. Dlatego należy rolnikom podziękować za to, że postulują nie tylko w sprawach ceny żywca ale w sprawach ważnych dla całego narodu.
- poruszył sprawę głosowania przez Posłów w Sejmie na co są wydruki z głosowania i każdy Poseł ma zapisane jak głosował.
- Sejm przez drugą już kadencję dostosowuje prawo do prawa Unijnego. NIK z nas nie wie , co jest w podpisanym traktacie europejskim, który zwiera 6 tys. stron i napisany jest w języku angielskim.
Starosta Powiatu Lech Janicki – przedstawił działania samorządu powiatowego. Poinformował o konwencie Starostów jaki odbył się 20.02.03r.na, którym oceniono akcje protestacyjne odbywające się na terenie województwa. Powiedział, że blokady na drogach powodują eskalację konfliktów i roszczenia przewoźników. Sprawa ta jak powiedział nie została w pełni wyjaśniona. Wiadomo tylko, że Policja nie może użyć siły wobec protestujących, o ile w jakiś ewidentny sposób nie łamią prawa.
Radny Sejmiku Wojewódzkiego Rafał Skoczylas – poinformował, że na posiedzeniu Sejmiku Wojewódzkim radni LPR poparli wniosek o nie karanie protestujących rolników. Tego wniosku jak stwierdził nie poparło ugrupowanie SLD.
Radny Sejmiku Wojewódzkiego Zbyszko Szmaj – wyjaśnił, że Sejmik Wojewódzki jednogłośnie poparł protesty rolników natomiast wniosek o którym mówił Radny Skoczylas był niewłaściwie sformułowany.
Wacław Kurzawa- rolnik wsi Wrzosy – mówił o protestach rolników gdzie Policja siłą chce zlikwidować protesty siłą. Spisuje też dane osobowe tych, co chodzą na pasach drogowych.
Maria Rogalewska – rolniczka z Doruchowa - w swojej wypowiedzi stwierdziła, że rolnicy są z kołowani i nie wiedzą w którą stronę iść. Mówiła o braku informacji o warunkach wejścia Polski do Unii.
Janusz Kosmala – rolnik z Godziętów – mówił o braku informacji odnośnie dopłat jakie mają otrzymać rolnicy po wejściu do Unii. Mówił o trudnościach życia codziennego ludzi i problemach dzieci niepełnosprawnych, o wysokich kosztach leczenia.
Radny Stanisław Przybył –
- mówił o obietnicach wyborczych,
- postawił pytanie, jak będzie wyglądało rolnictwo po wejściu do UNII,
- wskazał na zastraszanie rolników przez Policję na blokadach,
- mówił o nadwyżce żywca , którą Rząd już wcześniej przewidywał i nic nie zrobił,
- mówił o wdrażaniu systemu AJAKS – stawiając pytanie czy stać będzie rolnika na utylizację padłego zwierzęcia.
Józef Garstka mieskaniec m. Mieleszówka poruszył sprawy ostatnich afer rządowych, mówił o tranzycie jaki przebiega przez Polskę.
Adam Wypchło – sołtys wsi Doruchów I – poruszył spraw ustawodawstwa w naszym kraju , o kryzysie parlamentarzystów , codziennych protestach kraju których jak stwierdził nie było tylko w święta Bożego Narodzenia.
Dytfewld Tadeusz – rolnik – poruszył sprawę ustawy o biopaliwach.
Sobloewski Alojzy – rolnik – mówił o likwidacji zakładów, postulował aby Rząd nie niszczył tego co jeszcze jest.
Radny Anioł Czesław – wyraził krytyczne uwagi pod adresem Rządu. Mówił o zlikwidowaniu Senatu, o wynagrodzeniach Posłów. Zgłosił wniosek o zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanego rolnika na blokadzie pod Kaliszem.
Radny Stefan Trzciński – wnioskował aby zgłoszone tu postulaty Panowie Posłowie wzięli pod uwagę i je zrealizowali.
Kosik Jadwiga – mieszkanka Doruchowa - postawiła pytanie „ czy ktoś z obecnych może odpowiedzieć na pytanie , że o ile rolnicy nie naruszyli prawa na blokadach to nie będą wyciągane konsekwencje – czy ktoś może to zagwarantować”.
Radny Tuz Tadeusz – wnioskował o zamknięcie dyskusji i zobowiązania komisji do opracowania wniosków z tego spotkania i przesłania ich pod adresem Rządu, Prezydenta , Posłów i wszystkich jednostek odpowiedzialnych za rolnictwo aby wspólnie te problemy rozwiązywali.
Poseł RP Andrzej Grzyb - odpowiedział na postawione pytania i zapewnił, że na niektóre z nich udzieli odpowiedzi pisemnej. Poinformował o leczeniu rolnika z podkaliskiej wsi, który na blokadzie stracił oko, mówił o legalności protestów apelował o jego formalne przerwanie. Poinformował o sprawach wprowadzania systemu rejestracji zwierząt oraz o zatrudnieniu absolwentów gminach jako informatorów unijnych.
Wypowiedzią Posła Andrzeja Grzyba zakończono dyskusję w temacie rolnictwa.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska zamykając I część sesji zobowiązała komisję uchwał i wniosków do opracowania i przesłania stosownych postulatów i wniosków do Premiera RP Leszka Millera informując również Prezydenta RP, Ministerstwo Rolnictwa, Agencję Rynku Rolnego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Część II sesji w dniu 25 lutego 2003r.
PUNKT 1 – Powołanie sekretarza obrad.
Na sekretarza obrad zgodnie z listą obecności powołano jednogłośnie Radnego Lucjana Dybę.
PUNKT 2 – Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji.
Protokół z obrad V sesji Rady Gminy został wyłożony do wglądu przed sesją. Z protokółem było można zapoznać się w biurze Rady.
Do protokółu Rada nie wniosła żadnych uwag i wniosków.
W wyniku głosowania przeprowadzonego przez Przewodniczącą Rady Gminy Joannę Blewąskę protokół z obrad V sesji przyjęto jednogłośnie.
PUNKT 3 - Interpelacje i zapytania radnych.
Na VI sesji radni zgłosili następujące interpelacje i zapytania :
Radny Sieczka Jan
- wnioskował o położenie nawierzchni asfaltowej na drodze Godziętowy-
Przytocznica.
- postawił pytanie czy prawdą jest, że w związku z nowymi przepisami rolnik będzie musiał zapłacić 500,- zł za utylizację padłego zwierzęcia.
Radny Broniszewski Zbigniew
- wnioskował aby skierować skargę i wniosek do Prezesa Agencji R i MR
o odwołanie ze stanowiska Kierownika Agencji R i MR na Pana Pustkowskiego Roberta w związku z jego wypowiedziami na sesji w dniu 21-02-2003. oraz podpisami rolników z wczorajszej blokady.
Radny Kempa Andrzej
- postawił pytanie w sprawie ukazania się na terenie gminy ulotek, informującej
o nazwiskach rolników którzy nie biorących udziału w protestach jest to
tzw.czarna lista tych osób. Ulotkę tą przekazał Wójtowi Gminy. Drugie pytanie
to, czy Wójt przeprowadził już przetarg na zakup szlaki na drogi.
Radny Anioł Czesław
- poruszył sprawę skrzyżowania w kierunku Kępna i Torzeńca, które jak
stwierdził jest bardzo niebezpieczne. Bardzo często zdarzają się tam wypadki
szczególnie nocą dlatego jest potrzeba ustawienia znaku „STOP”.
- wnioskował o ustawienia lustra na drodze Wieruszów w kierunku Rudniczyska,
- wnioskował o ustawienie tablic informacyjnych przy wjeździe do Doruchowa,
- wnioskował o usytuowanie pasów na drodze od Kępna przy wyjeździe z ulicy Łąkowej.
Radny Jaśkiewicz Jan – wnioskował o umorzenie podatku od dróg dojazdowych, który jak okazuje się jest najdroższym podatkiem.
Odpowiedzi na zgłoszone interpelacje i zapytania zostaną udzielone w pkt.8 porządku obrad.
PUNKT 4 – Działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2002r.
Temat funkcjonowania Gminnego Ośrodka Pomocz Społecznej był szczegółowo omawiany na posiedzeniach wszystkich komisji Rady. W związku z powyższym Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska zaproponowała przedstawienie opinii przez poszczególne komisje Rady.
Opinie przedstawili :
Stanisław Przybył – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej – poinformował, że komisja rewizyjna przeprowadziła kontrolę w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Uwag do pracy Ośrodka nie wniesiono i nie stwierdziła żadnych uchybień pracy tego Ośrodka.
Henryk Rachwał – Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska, Spraw Obywatelskich i Samorządowych – ogólnie jak stwierdził, komisja pozytywnie zaopiniowała pracę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Postawiła wniosek o wystąpienie do Biura Ochrony Danych z zapytaniem czy udzielanie pomocy społecznej jest tajemnicą i czy mogą być ujawniane nazwiska komu przydzielono zapomogę.
Tadeusz Tuz – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i spraw Socjalnych – również jak stwierdził sprawozdanie zostało szczegółowo przedstawione na komisji a udzielone pomoce były zgodne z prawem.
Komisja postawiła wniosek aby w jakiś sposób zmusić te osoby, które otrzymują pomoc społeczna aby w części tą pomoc odpracowali porządkując teren gminy np. targowiska, park , chodniki i inne tereny.
Jan Jaśkiewicz – Przewodniczący Komisji rozwoju gospodarczego budżetu i finansów – stwierdził, że komisja nie wniosła żadnych uwag do pracy tego Ośrodka. Padły stwierdzenia, że w obecnej sytuacji wielu rolnikom również należałaby się pomoc społeczna.
Adam Wypchło – sołtys wsi Doruchów I
- postawił pytanie do Pana Wójta w sprawie otrzymania listu na którym to podpisali się mieszkańcy, czy prawdą jest, że w Ośrodku Pomocy Społecznej pracują osoby, które posiadają gospodarstwa rolne i również ich małżonkowie pracują. Czy prawdą jest, że w ich gospodarstwie zatrudniany pracownik otrzymuje pomoc społeczną. Powiedział też, że wiemy tu wszyscy kogo chodzi a treść tego listu mogę przekazać Przewodniczącej Rady.
Poruszył sprawę bardzo niskich dochodów wielu rolników, którzy w 70 a nawet 80 % kwalifikują się do przyjścia do opieki społecznej i zgodnie z prawem należałaby się im pomoc społeczna. Wnioskował aby na zebraniach wiejskich, które odbędą się w m-cu marcu były przedstawione sprawy opieki społecznej.
Kempa Andrzej - radny – wskazał na dobrze układającą się współpracę jako radnego z GOPS, gdyż każdy problem który zgłaszałem z mojego terenu został pozytywnie załatwione.
Florian Jeziorny – sołtys wsi Torzeniec – poruszył sprawę udzielanych zapomóg dla mieszkańców PGR Torzeniec, pytając dlaczego jest podział przy udzielaniu zapomóg na ludzi ze wsi i ludzi z PGR.
Anioł Czesław- radny – mówił o obowiązku zachowania tajemnicy w stosunku do tych osób, które otrzymują pomoc, gdyż są to rodziny gdzie często występują choroby, dlatego też nie wolno tego ujawniać.
Stefan Trzciński - Wiceprzewodniczący Rady stwierdził, że należy jeszcze w większym stopniu uszczelnić pracę Ośrodka Pomocy Społecznej aby pomoc trafiała tylko do tych osób najbardziej potrzebujących.
Odpowiedzi na postawione pytania udzieliła Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej P. Maria Cieśla oraz Wójt Gminy Józef Wilkosz.
Podsumowując temat Wójt Gminy powiedział, że potrzeby społeczne znacznie przewyższają możliwości nasze i Państwa . Pomoc jest skierowana do tych najbardziej potrzebujących a naszym zadaniem jest to, aby osoby najbardziej potrzebujące z tej pomoc skorzystały. Natomiast wszystkich potrzeb nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć.
Wobec braku dalszej dyskusji Rada Gminy w głosowaniu przyjęła złożone sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomoc Społecznej jednogłośnie.
PUNKT 5 – Podjęcie uchwał.
Komisja uchwał i wniosków przedstawiła następujące projekty uchwał:
1/ w sprawie wysokości diet dla radnych.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska przedstawiła dwa wnioski w sprawie wysokości diet tj.
Pierwszy wniosek :
- dieta za udział w komisji 100,- zł
- dieta za udział w sesji 150,- zł
- dieta Przew.komisji rewizyjnej za udział w komisji 150,- zł
- dieta Wiceprzewodniczącego rady za udział w sesji 280,- zł
- dieta Przewodniczącej Rady 880,- zł m-nie.
Drugi wniosek:
- dieta za udział w komisji 100,- zł
- dieta za udział w sesji 130,- zł
- dieta Przew. Komisji rewizyjnej 130,zł
- dieta Wiceprzewodniczącego Rady Gminy za udział w sesji 280,-zł
- dieta Przewodniczącego Rady Gminy 880,- zł m-nie
Powyższe dwa wnioski Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie.
Za pierwszym wnioskiem głosowało 5 radnych,
Za drugim wnioskiem głosowało 9 radnych
1 radny był przeciwny.
Wobec powyższego akceptację uzyskał wniosek drugi.
Następnie komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały proponując wysokość diet zgodnie z wnioskiem drugim.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała przedstawiony projekt uchwały pod głosowanie.
Głosowało 15 radnych „ za” było 13 radnych, 2-ch radnych było „przeciwnych”, wstrzymujących nie było.
Wobec powyższego Rada większością głosów podjęła uchwałę Nr VI/26/2003 w sprawie wysokości diet radnych. Uchwała stanowi zał. Nr __ do niniejszego protokółu.
2/ w sprawie wysokości diet dla sołtysów.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska przedstawiła dwie propozycje tj.
190,-zł miesięcznie i 200,- zł miesięcznie.
W wyniku głosowania za pierwszą propozycją tj.190,- głosował 1 radny , za propozycją drugą tj. 200,- zł głosowało 14 radnych. Wobec powyższego akceptację uzyskał wniosek drugi.
Następnie komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie wysokości diet dla sołtysów.
Do projektu uchwały uwagi wniosków nie zgłoszono.
W wyniku głosowania przeprowadzonego przez Przewodniczącą Rady Gminy Joannę Blewąskę Rada jednogłośnie podjęła uchwałę Nr VI/27/2003 w sprawie wysokości diet dla sołtysów. Uchwała stanowi zał. Nr ___ do niniejszego protokółu.
3/ projekt uchwały w sprawie przyjęcia planów pracy komisji .
Do projektu uchwały uwag i wniosków nie wniesiono.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały. Głosowało 15 radnych, „za” było 15 radnych, „przeciwnych” i „wstrzymujących” nie było.
Uchwałę Nr VI/28/2003r podjęto jednogłośnie. Uchwała stanowi zał. Nr _ do nin. protokółu.
PUNKT 6 – Informacja Przewodniczącej rady Gminy i Wójta z działań w okresie między sesyjnym.
Informację z działań w okresie międzysesyjnym złożyła Przewodniczaca Rady Gminy Joanna Blewąska oraz Wójt Gminy Józef Wilkosz.
Do przedstawionych informacji uwagi i wniosków nie zgłoszono.
W wyniku głosowania Rada Gminy informacje przyjęła jednogłośnie.
PUNKT 7– Zapytania i wolne głosy.
Jeziorny Florian – sołtys wsi Torzeniec wnioskował o naprawę drogi Torzeniec- Wyszanów. Poruszył sprawę naprawy oświetlenia ulicznego w Torzeńcu, które jak stwierdził Zakład Energetyczny nie wykonuje należycie.
Rachwał Henryk – radny - wnioskował o ustawienie przystanku PKS w Przytocznicy pod lasem.
Jaśkiewicz Jan – radny – wnioskował o transport szlaki na drogę k. Pana Sobolewskiego.
Sieczka Jan- radny – wnioskował aby Rada zwróciła się z wnioskiem przyspieszenie rozpatrzenia skargi w Naczelnym Sądzie Administracyjnym dotyczącej sporu pomiędzy Panem Pustkowskim a P.Sieczką .
Wypchło Adam – sołtys wsi Doruchów I wnioskował o:
- przeprowadzenie szkoleń w zakresie wdrażania systemu IACS,
- przeprowadzenie kursu komputerowego dla rolników
-aby Rada zwróciła się o odwołania ze stanowiska Ministra Krzysztofa Janika.
- przyjęcie przez Radę nowego programu w zakresie oświetlenia ulicznego
w gminie.
- zwolnienie z opodatkowania podatkiem od nieruchomości prywatnych dróg,
- o ustawienie znaku drogowego z nazwą gmina Doruchów K. Pana Kempy na Rudniczysku.
Trzciński Stefan – wnioskował pod adresem Dyrekcji Spółdzielczego Banku Ludowego o właściwe zabezpieczenie obsługi klienta w Banku w Doruchowie.
Broniszewski Zbigniew- radny wnioskował o:
- zwolnienie z opodatkowania drogi polne ,
- założenie oświetlenia ulicznego w PGR Torzeniec.
Dyba Lucjan – radny – wnioskował o zorganizowanie szkoleń dla rolników.
PUNKT- 8 Odpowiedzi na interpelacje i zapytania .
w spr. drogi Przytocznica- Godziętowy – stosowny wniosek został w tej sprawie przekazany do Rady Powiatu,
w spr. utylizacji zwierząt- temat ten pilotuje Związek Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej. Są też prowadzone wstępne rozmowy z Panem Kozicą, który ma odpowiedni środek transportu do przewozu padliny. Jeżeli chodzi o koszty będzie tutaj musiała też dofinansować Gmina i Powiat. Temat ten będzie omawiany na najbliższym posiedzeniu Związku Gmin.
w spr. ulotek – takie ulotki jak powiedział widzi po raz pierwszy.
w spr. remontu dróg – będzie ogłoszony przetarg na dowóz żużla i w miesiącu maju będą drogi uzupełniane żużlem tam gdzie najbardziej jest potrzeba.
w spr. skrzyżowania w k. Torzeńca– jest jeszcze nie zakończone, będzie uzupełniana nawierzchnia i znaki. Po tych wszystkich uzupełnieniach pewno będzie dobrze służyć.
w spr. lustra na Zalesiu – można ten wniosek przekazać do Powiatowego Zarządu Dróg ale jest to b. kosztowne i trudno powiedzieć czy zostanie zrealizowany.
w spr. ustawienia znaków – jedne znaki drogowe ustawia zarządca dróg natomiast pozostałe można ustawiać ale trzeba mieć na to środki. Temat ten należy przedyskutować na posiedzeniach komisji.
w spr. ustawienia znaku przy wyjeździe z ulicy Łąkowej wniosek został przekazany do Zarządu Dróg.
w spr. spółek wodnych – w dniu 05 marca będzie zebranie spółek i tam należy ten temat podjąć.
w spr.drogi wojewódzkiej Torzeniec – Wyszanów – wniosek został już skierowany do Wojew. Zarządu Dróg.
w spr. drogi Doruchów – Ostrzeszów – zakresie dróg powiatowych zostanie Radzie przedstawiony program ich realizacji.
w spr. przystanku pod lasem – w marcu będzie korygowany wstępnie budżet gminy i pewne zadania będzie można jeszcze wprowadzić. Ważniejszą sprawą jest sprawa wymiany starych lamp oświetlenia ulicznego. Temat ten będzie dyskutowany na posiedzeniach komisji.
w spr. szkoleń – takie szkolenia będą organizowane w najbliższym czasie przy udziale Ośrodka Doradztwa Rolniczego i Biura Agencji R i MR, również będą organizowane kursy komputerowe na bazie komputerów jakie otrzymały Szkoły ze środków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Koszułap Mirosława – insp.ds. podatków – wyjaśniła sprawę naliczanego podatku od dróg.
Udzielone odpowiedzi przyjęto.
PUNKT 8 - Z a k o ń c z e n i e .
Z uwagi na zrealizowanie porządku Przewodnicząca Rady Gminy z a m k ł a VI sesję rady Gminy .
Prot.Grażyna Tuz
Przewodnicząca Rady Gminy
Joanna Blewąska