Pytanie nr 1

Czy teren inwestycji zlokalizowany jest:

a) na obszarze zalewowym dla którego należy w RZGW uzyskać decyzję zwalniającą

b) na obszarze NATURA 2000 lub innym obszarze chronionym

c) w odległości bliżej niż 50 m od wału  przeciwpowodziowego

ODPOWIEDZ

ad1.a) Inwestycja nie jest zlokalizowana na obszarze zalewowym

ad1.b) Inwestycja nie jest zlokalizowana na obszarze NATURA 2000 lub innym chronionym

ad.1.c) Inwestycja nie jest zlokalizowana bliżej niż 50 m od wału przeciw powodziowego ( przy przedmiotowym cieku wodnym nie ma wałów a oczyszczalnia położona jest na wzniesieniu względem lustra wody)

 

Pytanie nr 2

Czy w zakresie zamówienia wchodzi zaprojektowanie przyłączy lub sieci zewnętrznych (poza teren oczyszczalni) np. kanalizacyjnych, wodociągowych, energetycznych, gazowych itp.:

ODPOWIEDZ

ad. 2 W chwili obecnej do istniejącej oczyszczalni ścieków są wykonane przyłącza kanalizacyjne wodociągowe energetyczne. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej modernizacji  parametry istniejących przyłączy będą nie wystarczające dla  obsługi przedmiotowego obiektu po modernizacji należy projektant zobowiązany jest zaprojektować przebudowę/budowę nowego przyłącza o odpowiednich parametrach

 

Pytanie 3

Czy w zakres zamówienia wchodzi zaprojektowanie przebudowy kanalizacji ścieków oczyszczonych do odbiornika oraz wylotu ścieków do odbiornika.

ODPOWIEDZ

ad.3. W chwili obecnej istniejąca kanalizacja jak i wylot ścieków są w dobrym stanie jak również użytkowane są zgodnie z obowiązującym pozwoleniem wodno prawnym. W przypadku gdyby charakterystyka techniczna lub inne względy spowodowały by konieczność przebudowy przedmiotowych elementów projektant zobowiązany jest zaprojektować przebudowę/budowę nowych elementów zgodnie z obowiązującym prawem. Proszę również wziąć pod uwagę że zakładamy budowę drugiego wylotu dla ścieków oczyszczonych dla ciągu technologicznego dla ścieków przemysłowych.

 

Pytanie 4

Prosimy o zmianę naliczania kar umownych polegającą na zamianie we wzorze umowy  §8 ust.1 pkt 2) lit a,c,d.,j. słowa opóźnienie na słowo zwłoka, ponieważ kary umowne powinny być płacone za sytuację wynikającą z winy Wykonawcy czyli zwłokę

ODPOWIEDZ

ad4. Wyrażamy zgodę na zamianę słowa opóźnienie słowem zwłoka

 

Pytanie 5  (7)

 Prosimy o wykreślenie z wzoru umowy §8 ust.1 pkt.2) lit. b) następującego zwrotu

2) Wykonawca zapłaci Zamawiającemu karę umowną:

b) za wady dokumentacji polegające na niezgodności rozwiązań projektowych

z parametrami ustalonymi w normach i warunkach technicznych w wysokości

1 000,00 zł za każdą ujawnioną wadę,

ODPOWIEDZ

ad.5  Nie ma możliwości wykreślenia w/w zwrotu. Projektant może w ramach nadzoru autorskiego czynnie uczestniczyć w procesie budowlanym a co za tym idzie będzie miał możliwość odeprzeć zarzuty wykonawcy jeżeli będą one bezpodstawne.

 

Pytanie 6 (8)

Zgodnie ze specyfikacja oraz wzorem umowy termin realizacji w/w zadania określony został na 01.08.2016 r. Termin ten jest niemożliwy do wypełnienia ze względu na podstawowe sprawy formalne oraz decyzje konieczne do uzyskania t.j.:

- wykonanie inwentaryzacji stanu istniejącego uzyskanie podstawowych materiałów np. mapy do celów projektowych, wypisy i wyrysy z ewidencji gruntów mapy zasadnicze itp. oraz wykonanie koncepcji projektowej wraz z uzgodnieniem przez Zamawiającego – okres min 2 miesiące

- przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko (bez raportu) – minimum 3 miesiące,

- uzyskanie pozwolenia wodno prawnego – około 2 miesiące

- uzgodnienie projektu w sanepidzie  w zespole uzgodnień dokumentacji projektowej w Starostwie Powiatowym i inne – około 1 miesiąca

- uzyskanie pozwolenia na budowę – około 2 miesiące

Jednocześnie rozpoczęcie prac projektowych może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy co biorąc pod uwagę terminy nastąpi najwcześniej pod koniec marca 2016 r.

Podsumowanie: Prace inwentaryzacyjne oraz koncepcyjne (wraz z zatwierdzeniem rozwiązań koncepcyjnych przez Zamawiającego) trwać będą co najmniej do końca maja ( w zależności od terminu podpisania umowy). Następnie dla zakresu projektu opisanego w specyfikacji konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko co trwa około 3 miesiące od złożenia wniosku. Dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej można składać wniosek o decyzje pozwolenia wodno prawnego okres uzyskania i uprawomocnienia tej decyzji wynosi minimum 2 miesiące. W tym czasie projekt należy uzgodnić w Sanepidzie u rzeczoznawców na ZUDZie itp. oraz u Zamawiającego (okres 1 miesiąca). Po uzyskaniu wszelkich uzgodnień i decyzji można złożyć wniosek wydanie pozwolenia na budowę , którego uzyskanie i uprawomocnienie trwa około 2 miesiące.

Jak widać minimalny realny czas wykonania zadania wynosi około 9 miesięcy. Wyznaczony przez Zamawiającego termin zakończenia na 01.08.2016 r. oznacza że po podpisaniu umowy na wykonanie zadania zostaje 4 miesiące. Czas na wykonanie zadania wyznaczony przez zamawiającego jest więc znacznie zaniżony.

 W związku z powyższym prosimy o zmianę terminu realizacji zadania na 31.12. 2016 r. 

 

ODPOWIEDZ

Informujemy że nie widzimy możliwości wydłużenia terminu wykonania. Zakładamy podpisanie umowy nastąpi do 15 marca. Ponadto w celu skrócenia procesu inwentaryzacji przekażemy dokumentacje archiwalna, Ponadto uważamy że założenia koncepcyjne dosyć klarownie określają zakres co powinno znacząco skrócić zarówno okres przygotowania koncepcji jak również okres zatwierdzenia koncepcji.. Ponadto z praktycznego punktu możemy powiedzieć że uzyskanie niektórych decyzji pozwoleń opinii itp. trwa krócej niż przedstawione w pytaniu. Ponadto zakładamy że do dnia 01.08.2016 roku należy złożyć kompletny uzgodniony projekt w Starostwie Powiatowym w celu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.