P R O T O K Ó Ł Nr III/2006
z sesji Rady Gminy
odbytej w dniu 28 grudnia 2006 roku
w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Doruchowie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska o godz. 10-tej otworzyła III sesję Rady Gminy Doruchów.
Po powitaniu radnych i zaproszonych gości stwierdziła, ze w sesji na stan 15 radnych uczestniczy 15 radnych.
Obecni wg. załączonej listy obecności stanowiącej zał. Nr 1 i 2 do protokółu.
Następnie zaproponowała następujący porządek obrad :
-
Otwarcie.
-
Przedstawienie porządku obrad.
-
Wybór sekretarza obrad.
-
Powołanie komisji uchwał i wniosków.
-
Przyjęcie protokółu z II- ej sesji.
-
Interpelacje i zapytania radnych.
-
Informacja Wójta Gminy z działań w okresie m. sesyjnym.
-
Uchwalenie budżetu gminy na 2007 rok.
-
Uchwalenie Regulaminu wynagradzania i przyznawania należnych dodatków nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Doruchów.
-
Podjęcie uchwał w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę urzędową nazw miejscowości.
-
Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy w Doruchowie do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy.
-
Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta.
13. Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy do Związku Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej.
14. Podjęcie uchwały w sprawie wyborów organów samorządu mieszkańców na terenie gminy Doruchów.
15. Wolne głosy i wnioski.
16. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
17. Zakończenie.
Do przedstawionego porządku obrad Radni nie zgłosili wniosku o jego zmianę.
ad.1.2 j.w.
ad. 3 - Wybór sekretarza obrad.
Na sekretarza obrad zaproponowano Radnego Czesława Anioła.
W wyniku głosowania przeprowadzonego przez Przewodniczącą Rady Gminy Joannę Blewąska Rada jednogłośnie wybrała Radnego Czesława Anioła na sekretarza III sesji.
ad. 4 - Powołanie komisji uchwał i wniosków.
Do komisji uchwał i wniosków zaproponowano:
-
radną Janinę Przygoda
-
radnego Adama Wypchłę
-
sekretarza Gminy Tomasza Bugaryna
W wyniku głosowania przeprowadzonego przez Przewodniczącą Rady Gminy Joannę Blewąska Rada jednogłośnie powołała komisję uchwał i wniosków w składzie j.w.
Ad. 5 - Przyjęcie protokółu z II sesji.
Protokół z II sesji Rady Gminy został wyłożony do wglądu przed sesją Rady Gminy. Z protokółem było można także zapoznać sie w biurze rady. Sekretarz poprzedniej sesji Rady Mieczysław Baraniak przedstawił krótką informację dotycząca sporządzonego protokółu.
Rada nie wniosła żadnych uwag do protokółu z obrad poprzedniej sesji.
W wyniku głosowania przeprowadzonego przez Przewodniczącą Rady Gminy Joannę Blewąska Rada jednogłośnie przyjęła protokół z II sesji Rady Gminy.
Ad. 6- Interpelacje i zapytania Radnych.
Na III sesji Rady zgłoszono następujące interpelacje :
Radny Stefan Trzciński – poinformował, że na posiedzeniu komisji oświaty, kultury, zdrowia i sportu podjęto deklarację aby komisja przejęła honorowy patronat nad miejscowym pakiem
w Doruchowie. Dlatego też zwrócił się do Rady aby Rada taką deklarację komisji zaakceptowała.
Radny Andrzej Kempa – wnioskował aby do porządku obrad każdej sesji wnieś punkt realizacja interpelacji.
Radny Lucjan Dyba – wnioskował aby opracować program odnowy sołectwa dla wsi Skarydzew i uwzględnić w nim pomoc finansową w budowie przyzagrodowych oczyszczalni ścieków.
Wobec braku dalszych interpelacji Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poinformowała, że odpowiedzi na interpelacje zostaną udzielone przez Wójta Gminy w pkt.16 porządku obrad.
Ad. 7 - Informacja Wójta Gminy z działań w okresie m. sesyjnym.
Wójt Gminy Józef Wilkosz poinformował, że w okresie m. sesyjnym
-
brał udział w naradzie na temat perspektywy rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013,
-
brał udział w wręczaniu medali za zasługi dla obronności kraju rodziców których większa ilość synów służyła w wojsku polskim. Z naszej gminy taką rodziną była rodzina Państwa Kubiaków z Doruchowa.
-
lustracja budowy chodników na terenie gminy,
-
spotkanie ze Związkami Zawodowymi Nauczycieli,
-
podpisanie umowy w Zakładzie Energetycznym na przyłącze energetyczne ( zmiana warunków zasilania w hydroforni Godziętowy),
-
w Starostwie udział w naradzie na temat funkcjonowania policji i służby zdrowia.
-
analiza nazw miejscowości w gminie,
-
udział w spotkaniu opłatkowym emerytów, rencistów, inwalidów, kombatantów i strażaków,
-
spotkanie z kuratorami sądowymi w temacie mieszkań,
-
sprawa realizacji utwardzenia placu przed weterynaria,
-
udział w komisjach rady,
-
sprawa modernizacji Izby Pamięci w Torzeńcu,
-
udział „ w otwartych drzwiach” w Warsztatach Terapii Zajęciowych w Doruchowie,
-
udział w spotkaniu opłatkowym w świetlicy terapeutycznej oraz w gimnazjum,
-
objazd par, które otrzymały od Prezydenta RP medale za długoletnie pożycie małżeńskie,
Do przedstawionej informacji uwag i wniosków nie zgłoszono.
W wyniku głosowania Rada Gminy jednogłośnie przyjęła informację z działań Wójta Gminy w okresie m. sesyjnym.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska zapytała Wójta czy w Doruchowie będzie utrzymany Rewir Dzielnicowych.
Wójt Gminy Józef Wilkosz poinformował, że stosowną informację na temat utrzymania Rewiru Dzielnicowych przekazał na ręce Komendanta Powiatowego Policji. Powiedział, że na ostatnim spotkaniu jakie odbyło się
w Komendzie Powiatowej Policji w tym temacie z udziałem Komendanta Wojewódzkiego, żadnej informacji nie otrzymaliśmy. Natomiast opinie, które wyrażali Wójtowie i Burmistrzowie z terenu powiatu są bardzo różne. Ostateczna decyzja, należy do Komendanta Wojewódzkiego Policji. Moje stanowisko, jak powiedział w tej sprawie było takie, że jesteśmy za utrzymaniem Rewiru Dzielnicowych w Doruchowie. Natomiast o ile decyzja Komendanta będzie o likwidacji to zwróciłem się z prośbą, żeby działania policji były jak najbardziej skuteczne dla naszego terenu.
Radny Trzciński Stefan –wnioskował aby Wójt Gminy w do swojej informacji z działań m. sesyjnych włączył informację z realizacji interpelacji zgłaszanych przez radnych na poprzedniej sesji.
Prezes GS- Paweł Pietrusiak - wnioskował aby Rada Gminy wniosła sprzeciw w temacie zamiaru likwidacji Rewiru Dzielnicowych w Doruchowie. Ma to uzasadnienie w tym, że samo umiejscowienie Rewiru w centrum Doruchowa daje bezpieczeństwo, nie ma włamań i kradzieży w sklepach a w samym centrum Doruchowa jest bezpieczniej. Ponadto Gmina dofinansowała zakup samochodu dla miejscowej policji, jak również zakupiono komputer oraz udzielono pomocy w urządzeniu pomieszczeń biurowych. Tak, więc wszystko to razem stanowi o tym, że ten Rewir winien być utrzymany dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Dla tego, też należałoby ze strony Rady Gminy przekazać Komendantowi Powiatowemu Policji negatywną opinię o proponowanej likwidacji Rewiru Dzielnicowych w Doruchowie.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska powiedziała, że dziwi fakt, że żadna prasa nie poruszyła tego tematu tak ważnego dla gmin całego powiatu, być może chodziło tu o zrobienie czegoś po cichu.
Dyrektor Gimnazjum Elżbieta Orchowska – powiedziała, że jako Dyrektor jestem tym faktem zaskoczona, ponieważ jako Szkoła często potrzebujemy wsparcia policyjnego, gdyż mamy obowiązek zgłaszania policji i kuratorium, każdego zdarzenia jakie wydarzy się w szkole. Chodzi tu nie tylko o większe interwencje z dochodzeniami, które też mają miejsce, ale głównie po to, aby ten policjant pojawił się w szkole, porozmawiał z uczniem w obecności pedagoga i zrobił notatkę. Szkoła ma ściśle współpracować z policją dla zapobiegania agresji, ale o ile jej nie będzie, to trudno sobie wyobrazić współpracę z policją, która będzie w Grabowie.
Radny Trzciński Stefan – zaproponował aby Rada wystosowała do Komendanta Powiatowej Policji w Ostrzeszowie negatywną opinię o propozycji zlikwidowania Rewiru Dzielnicowych w Doruchowie.
Wniosek ten Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie. W wyniku głosowania Rada jednogłośnie przyjęła wniosek o wystosowaniu do Komendanta Powiatowej Policji w Ostrzeszowie negatywnej opinii o propozycji likwidacji Rewiru Dzielnicowych w Doruchowie.
Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska - poinformowała, że do Rady wpłynął wniosek podpisany przez 193 mieszkańców Kuźnicy Starej I i II o połączenie Starej Kuźnicy Kolonia ze Stara Kuźnicą – wieś w jedną miejscowość. Z tak utworzonej społeczności lokalnej mieszkańców proponują utworzenie sołectwa o nazwie Stara Kuźnica.
Ad. 8 - Uchwalenie budżetu Gminy na 2007 rok.
Skarbnik Gminy Władysława Lasota przedstawiła projekt budżetu gminy na 2007r oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.
W dyskusji głos zabrali :
Radny Adam Wypchło – Przewodniczący Komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów wyraził pozytywną opinię komisji o przedstawionym projekcie budżetu gminy na 2007.Komisja, jak powiedział nie wniosła żadnych uwag i wniosków i wnosi o jego uchwalenie.
Radny Stefan Trzciński – Przewodniczący Komisji oświaty, kultury, zdrowia, sportu i spraw socjalnych – powiedział, że budżet na 2007 rok został przygotowany dobrze. Pewne obawy mogą być w wykorzystaniu środków unijnych, które mają być dopiero w drugim półroczu br. w Komisja wnioskowała aby przy przesunięciach środków w budżecie gminy, zabezpieczyć środki na opracowanie projektu herbu i flagi Gminy oraz zakup samochodu dla OSP Doruchów. Komisja oświaty, kultury, zdrowia, sportu i spraw socjalnych będzie głosowała za przyjęciem budżetu na 2007 rok.
Radna Janina Przygoda – Przewodnicząca Komisji rolnictwa, ochrony środowiska, spraw obywatelskich i samorządowych wyraziła również pozytywną opinię komisji o przygotowanym projekcie budżetu gminy na 2007 rok
Radny Stanisław Przybył - Przewodniczący Komisji rewizyjnej – powiedział, że komisja rewizyjna nie wniosła żadnych uwag do projektu budżetu i wnosi o jego uchwalenie.
Radny Andrzej Kempa- podziękował za przydzielone dla Tokarzewa 12 tys. zł. Powiedział, że niepokoi go sprawa szkolnej stołówki a szczególnie niskich zarobków pracowników stołówki.Poruszył, też sprawę utrzymania administracji a szczególnie niskich płac pracowników Urzędu Gminy. Z przedstawionego projektu budżetu widać, że proponuje się bardzo małe podwyżki. Poruszył też sprawę zakupu nowego samochodu dla OSP Doruchów, wnioskując o częściowezabezpieczenie środków na jego zakup z nadwyżki budżetowej.
Do podjętych spraw ustosunkował się Wójt Gminy Józef Wilkosz informując, że : przedstawiony budżet gminy na 2007 rok w tej wersji, zabezpiecza funkcjonowanie gminy w roku przyszłym w sposób należyty. Podstawowe działy budżetu są zabezpieczone w środki natomiast wszystkie te wnioski zgłoszone na komisji będą analizowane i przy korektach budżetu pewne sprawy o ile będą miały akceptację będą wdrażane. Było szereg wniosków o budowę chodników, także chodnik na stadionie, budowa boiska wielofunkcyjnego. Bardzo istotną sprawą jest sprawa, co dalej robić z oświetleniami ulicznymi, ponieważ szereg wniosków było zgłoszonych i nadal są nie zrealizowane. Mimo niezrealizowanych tych wniosków, w ciągu kadencji szereg oświetleń nam przybyło. Priorytetem winno tu być oświetlenie przy drodze Doruchów – Kępno. Dlatego też, należałoby przeanalizować sprawy oświetleń zaczynając od dróg wojewódzkich, powiatowych potem drogi łączące miejscowości i ustalić kolejność realizacji zadań, gdyż musi być kiedyś koniec tych spraw. Sprawa samochodu dla OSP Doruchów działania będą zmierzać do tego aby pozyskać pomoc zewnętrzną. Trudno jednak powiedzieć, czy będzie to w tym roku , czy w przyszłym ale zadanie musi być zrealizowane.Sprawa niskich płac dla pracowników kuchni wynika to z określonych tabel. Ogólnie można jednak powiedzieć, że płace te są poniżej średniej i dlatego tym płacom należy się przyjrzeć. Budżet Gminy, jak powiedział musi być efektywny i wykorzystywany przez cały rok, dlatego teżapelował do wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób z budżetu korzystają aby racjonalnie i po gospodarsku go wykorzystywali i wydatki były celowe. Kończąc swoją wypowiedź zwrócił się do Rady o przyjęcie budżetu na 2007r.
Wobec braku dalszej dyskusji komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie uchwalenie budżetu gminy na 2007 rok.
Do projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
Obecnych na sali było 15 radnych, głosowało 15 radnych, „za” było 15 radnych, ”przeciwnych„ ---------, wstrzymujących” ------------------ .
Uchwałę Nr III/15/2006 w sprawie uchwalenia budżetu gminy na 2007 rok podjęto jednogłośnie.
Uchwała stanowi zał. Nr 4 do protokółu.
Ad. 9 - Uchwalenie Regulaminu wynagradzania i przyznawania należnych dodatków nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Doruchów.
Dyrektor Zespołu Oświatowo- Administracyjnego Wiktoria Mak przedstawiła projekt Regulaminu wynagradzania i przyznawania należnych dodatków nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych.
W dyskusji głos zabrali :
Radny Adam Wychło – Przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów – wyraził pozytywną opinię komisji o przedstawionym projekcie regulaminu wynagradzania . Komisja wnioskowała jedynie
o podwyższenie o 1% wynagrodzenia dla nauczycieli za wychowawstwo
Radna Janina Przygoda- Przewodnicząca Komisji rolnictwa, ochrony środowiska, spraw obywatelskich i samorządowych powiedziała, że podobnie jak komisja finansów , komisja rolnictwa opiniuje pozytywnie projekt regulaminu i proponuje podwyższenie o 1% wynagrodzenie za wychowawstwo.
Radny Stefan Trzciński – przewodniczący komisji oświaty, kultury, zdrowia, sportu i spraw socjalnych – powiedział, że komisja także przychyliła się do propozycji podwyższenia o 1 % wynagrodzenie za wychowawstwo.
Wójt Gminy Józef Wilkosz powiedział, że wypracowane stanowisko przez komisje zostało przyjęte przez Związki Zawodowe Nauczycieli.
Wobec braku dalszej dyskusji komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie Regulaminu wynagradzania i przyznawania należnych dodatków nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych na terenie Gminy Doruchów.
Do projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały.
Obecnych na sali było 15 radnych, głosowało 15 radnych, „za” było 15 radnych, ”przeciwnych„ ---------, wstrzymujących” ------------------ .
Uchwałę Nr III/16/2006 w sprawie uchwalenia Regulaminu wynagradzania i przyznawania należnych dodatków nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę Doruchów podjęto jednogłośnie. Uchwała stanowi zał. Nr 5 do protokółu.
Radny Andrzej Kempa – zapytał, co to jest wychowawstwo.
Do tego tematu ustosunkowała się Dyrektor Gimnazjum Elżbieta Orchowska, która w swojej wypowiedzi poruszyła sprawę wychowania młodzieży i zachowania po godzinach szkolnych.Powiedziała, że jest to poważny problem. Nauczyciel nie ma wpływu na zachowanie się ucznia po godzinach lekcyjnych. Nauczyciele dyscyplinują wychowawczo ucznia tylko w czasie obecności w szkole, gdy są pod opieką szkoły. Praca w szkole jest bardzo trudna mamy wiele problemów z uczniami. Prowadzimy pogadanki, rozmawiamy z uczniami, prowadzimy rozmowy z rodzicami, sprowadzamy pedagogów, policjantów, psychologów. Prowadzimy też ocenę zachowania uczniów. Prowadzenie wszystkich tych spraw wymaga od dyrektora jak i wychowawcy wiele bardzo wnikliwej pracy. Tak więc, jak powiedziała wychowawca ma bardzo dużo pracy i jest to praca odpowiedzialna i dlatego winna być odpowiednio wynagradzana.
Ad. 10 - Podjęcie uchwał w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę urzędową nazw miejscowości.
Komisja uchwał i wniosków przedstawiła następujące projekty uchwał :
1/ w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę określenia rodzajowego miejscowości Gruszków, przysiółek na Gruszków, wieś.
Do przestawionego projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono. Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższą uchwałę.
W wyniku głosowania Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/17/2006 w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę określenia rodzajowego miejscowości Gruszków, przysiółek na Gruszków, wieś.
Obecnych na sali 15 radnych , głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , „przeciwnych” ------, „wstrzymujących” ----------.
Uchwała Nr III/17/2006 w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę określenia rodzajowego miejscowości Gruszków, przysiółek na Gruszków, wieś stanowi załącznik Nr 6 do protokółu.
2/ w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o włączenie miejscowości Torzeniec, osada do miejscowości Torzeniec, wieś.
Do przestawionego projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono. Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższą uchwałę.
W wyniku głosowania Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/18/2006 w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o włączenie miejscowości Torzeniec, osada do miejscowości Torzeniec, wieś.
Obecnych na sali 15 radnych , głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , „przeciwnych” ------, „wstrzymujących” ----------.
Uchwała Nr III/18/2006 w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o włączenie miejscowości Torzeniec, osada do miejscowości Torzeniec, wieś stanowi zał. Nr 7 do protokółu.
3/ projekt uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o połączenie miejscowości Stara Kuźnica, wieś ze Starą Kuźnicą, kolonia.
Do przestawionego projektu uchwały uwagi zgłosili :
Radny Adam Wypchło - poruszył sprawę utworzenia w przyszłych wyborach samorządowych w Starej Kuźnicy obwodu głosowania, aby dać możliwość wyboru radnego- przedstawiciela tej wsi.
Radna Janina Przygoda - wskazała na koszty jakie będą musieli ponieść mieszkańcy w związku z wprowadzeniem tych zmian. Szczególnie mieszkańcy będą niezadowoleni z tego, że będą zmuszeni wymienić dokumenty, które mimo, że będą zwolnione z opłat będą zmuszeni ponieść tu inne koszty związane np. z dojazdami. Problemy będą na pewno mieli szczególnie ludzie starsi, których trzeba będzie dowieź i pomóc w załatwieniu sprawy.
Wobec braku dalszej dyskusji Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższą uchwałę.
W wyniku głosowania Rada Gminy podjęła uchwałę Nr III/19/2006 w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o połączenie miejscowości Stara Kuźnica, wieś ze Starą Kuźnicą , kolonia.
Obecnych na sali 15 radnych, głosowało 15 radnych , „za” było 14 radnych , „przeciwnych” ------, "wstrzymujących” - 1 radna .
Uchwała Nr III/18/2006 w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o połączenie miejscowości Stara Kuźnica, wieś ze Starą Kuźnicą, kolonia. stanowi zał. Nr 8 do protokółu.
Ad.11 - Podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy w Doruchowie do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy.
Komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy w Doruchowie do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy.
Do przestawionego projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższą uchwałę.
W wyniku głosowania Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/20/2006 w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy w Doruchowie do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy.
Obecnych na sali 15 radnych , głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , „przeciwnych” ------, „wstrzymujących” ----------.
Uchwała Nr III/20/2006 w sprawie upoważnienia Przewodniczącego Rady Gminy w Doruchowie do wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wobec Wójta Gminy stanowi zał. Nr 9 do protokółu.
Ad. 12 - Podjęcie uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta.
Komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta.
Do przestawionego projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały .
W wyniku głosowania Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/21/2006 w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta.
Obecnych na sali 15 radnych , głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , „przeciwnych” ------, „wstrzymujących” ----------.
Uchwała Nr III/21/2006 w sprawie zarządzenia poboru opłaty skarbowej w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasenta stanowi zał. Nr 10 do protokółu.
Ad.13 - Podjęcie uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy do Związku Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej.
Radni zgłosili następujących kandydatów do Związku Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej
1/ radna Joannę Blewąska
2/ radnego Mieczysława Baraniaka
Wobec powyższego komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy do Związku Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej.
W wyniku głosowania przeprowadzonego przez Przewodnicząca Rady Gminy Joannę Blewąska Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/22/2006 w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy do Związku Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej.
Obecnych na sali 15 radnych , głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , „przeciwnych” ------,„wstrzymujących” ----------.
Uchwała Nr III/22/2006 w sprawie wyboru przedstawicieli Gminy do Związku Gmin Ziemi Ostrzeszowskiej stanowi zał. Nr 11 do protokółu.
Ad.14 - Podjęcie uchwały w sprawie wyborów organów samorządu mieszkańców na terenie gminy Doruchów.
Komisja uchwał i wniosków przedstawiła projekt uchwały w sprawie wyborów organów samorządu mieszkańców na terenie gminy Doruchów.
Do przestawionego projektu uchwały uwag i wniosków nie zgłoszono.
Wobec powyższego Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska poddała pod głosowanie powyższy projekt uchwały .
Obecnych na sali 15 radnych , głosowało 15 radnych , „za” było 15 radnych , „przeciwnych” ------, „wstrzymujących” ----------.
Rada Gminy jednogłośnie podjęła uchwałę Nr III/23/2006 w sprawie wyborów organów samorządu mieszkańców na terenie gminy.
Uchwała Nr III/23/2006 w sprawie wyborów organów samorządu mieszkańców na terenie gminy Doruchów stanowi zał. Nr 12 do protokółu.
Ad.15 - Wolne głosy i wnioski
Dyrektor Gimnazjum Elżbieta Orchowska- zgłosiła sprawę spożywania alkoholu na przystanku PKS-u w Doruchowie przez osoby z tzw. marginesu. Na dworzec PKS-u nauczyciel codziennie odprowadza ze szkoły uczniów. Taka sytuacja na dworcu wobec uczniów jest to niewychowawcze. Nauczyciel, często nie wie jak reagować. Osoby te pod wpływem alkoholu czynią różne uwagi w stosunku do nauczyciela jak i uczniów a szczególnie dziewczyn. Policja kontroluje czasem tą sytuację ale osoby te zdążą uciec przed policją. Dlatego zwróciła się do Policji o poczynienie takich działań aby ten przystanek był prawdziwym przystankiem PKS-u.
Radny Anioł Czesław - poparł wypowiedź P. Dyrektor. W sprawie tej jak powiedział apelował, już na posiedzeniu komisji wnioskując o to aby tą sprawą zajęła się komisja ds. Rozwiązywania problemów alkoholowych
i przeprowadziła kontrolę wszystkich tych miejsc, gdzie prowadzona jest sprzedaż alkoholu i jest zakaz jego spożywania, gdyż o to jak powiedział prosi społeczeństwo. Zgłosił wniosek aby komisja ds. Rozwiązywania problemów alkoholowych na przyszłą sesję poinformowała o podjętych działaniach.
Ad. 16 – Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.
Odpowiedzi na interpelacje i zapytania udzielił Wójt Gminy Józef Wilkosz
w spr. spożywania alkoholu w miejscach, gdzie jest zakaz – temat bardzo ważny , jest regulamin i są określone punkty i miejsca, gdzie tego alkoholu spożywać nie można. Jest to rzeczą oczywistą, że na przystanku PKS nie można spożywać alkoholu. Dlatego też działania Policji powinny tu być radykalne.
w spr. patronatu komisji oświaty nad parkiem – temat ten omówimy z radcą prawnym w jakiej formie można by ten patronat sprawować.
Kończąc swoją informację w związku z kończącym sie rokiem 2006 zwrócił uwagę na ważne wydarzenie, której 25- tą rocznicę obchodziliśmy w grudniu. Była to rocznica stanu wojennego. Ofiary stanu, internowani i późniejszy cały cykl demokratyzacji życia doprowadził do powstania samorządów w 1990 roku. Wówczas radni wybrani demokratycznie po raz pierwszy decydowali o całości funkcjonowania Gminy. Dlatego też tym ludziom musimy, jak powiedział to pamiętać, że gminy odzyskały samorządność. O tym, co zostało zrobione w tym okresie jak powiedział informował szeroko pod koniec kadencji Rady dlatego, też nie będzie tego powtarzał. Poinformował tylko, że w ostatnich dniach została oddana do użytku droga na ulicy Rzemieślniczej, wykonano parking przed weterynarią i oświetlenia uliczne , które były zaplanowane do realizacji. Wszystkim radnym tym obecnym jak i tym z poprzedniej kadencji funkcjonowali serdecznie podziękował za współpracę na rzecz gminy. Podziękował dyrektorom szkół, dyrektorowi przedszkola, kierownikom jednostek organizacyjnych, sekretarzowi, skarbnik gminy, pracownikom gminy, pracownikom jednostek, mieszkańcom gminy za wszystkie działania jakie podejmowali na rzecz gminy. Przekazał też życzenia skierowane od Senatorów, Posłów, Wojewody, Marszałka i różnych instytucji jakie wpłynęły na jego ręce. W nowym 2007 roku życzył wszystkim dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności.
Rada Janina Przygoda – podziękowała w imieniu mieszkańców za prezent jaki uzyskała w ostatnich dniach wieś Doruchów II - oświetlenie uliczne od Pana Króla do Pana Szpargały.
Ad. 17 - Zakończenie.
W związku ze zrealizowaniem porządku obrad Przewodnicząca Rady Gminy Joanna Blewąska złożyła wszystkim zebranym życzenia noworoczne, życząc zdrowia i wszelkiej pomyślności - zamkła obrady III sesji Rady Gminy Doruchów.
Prot. Grażyna Tuz Przewodnicząca Rady Gminy
/-/ Joanna Blewąska